Jaki jest najdalszy obiekt określony tylko przez paralaksę?


12

Zastanawiam się, co jest najdalszym znanym nam obiektem, mierzonym tylko metodami paralaksy, z teleskopów ziemskich lub satelitarnych oraz przy świetle widzialnym lub falach radiowych.

Zasadniczo, gdybyśmy nie mieli innego sposobu pomiaru odległości, jaki byłby najdalszy obiekt, o którym wiedzieliśmy? Domyślam się, że ten pomiar prawdopodobnie byłby jednym z Gaia , ponieważ jest to najnowszy teleskop do pomiaru takich rzeczy TTBOMK.„Hipparcos jest w stanie zmierzyć kąty paralaksy dla gwiazd w odległości około 1600 lat świetlnych, czyli nieco więcej niż jeden procent średnicy Drogi Mlecznej”. en.wikipedia.org/wiki/Stellar_parallax " Misja Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej ... jest w stanie zmierzyć kąty paralaksy z dokładnością do 10 mikrosekund, mapując w pobliżu gwiazdy (i potencjalnie planety) z odległości kilkudziesięciu tysiące lat świetlnych od Ziemi. ”
Wayfaring Stranger

@WayfaringStranger - rzeczywiście. Jednak „Zdolny” nie jest tym samym, co zmierzony.
nbubis

@nbubis Tak, ktoś musi zrobić coś w rodzaju Hipparcos na odległość. Wątpię, czy obiekt ma wiele nazw. Wciąż wczesne dni dla Gai.
Wayfaring Stranger

Odpowiedzi:


5

To zależy od tego, jaką niepewność paralaksy jesteś gotów tolerować. Bardzo długa interferometria linii podstawowej (VLBI) przy długich długościach fali zapewnia obecnie najbardziej precyzyjne paralaksy. Zmierzone w ten sposób paralaksy do jasnych źródeł radiowych mogą mieć dokładność około 10 mikrosekund (patrz na przykład Reid i in. (2014) .

90±611.1±0,8

>10


W jaki sposób zgadza się to z poprzednią odpowiedzią, w której podano maksymalną odległość 7 Mpc?
nbubis

@nbubis Nie ma. Ta odpowiedź przytacza szacunkową odległość (70 Mpc), której nie osiąga się przez pomiar paralaksy. Mierzy prędkości (i przyspieszenia) źródeł masera.
Rob Jeffries

7

Pierwsze wydanie danych od GAIA było w 2016 roku dość nowe. Jeśli chcesz mieć pewność, powinieneś się temu przyjrzeć, ponieważ, jak mówisz, GAIA bez wątpienia będzie źródłem najdokładniejszych pomiarów paralaksy w najbliższej przyszłości. Mówiąc o dokładności, uważam, że jest to istota twojego pytania, ponieważ zasadniczo zależy to od tego, jak niepewne pomiary jesteś skłonny zaakceptować. Zasadniczo współczesne wartości paralaksy to bardzo małe liczby, np. 0,1 miliarcsek, co oznacza odległość wynoszącą

d (pc) = 1 / (paralaksa w sekundach łukowych)

około 10 000 szt. (jeden parsek to 3,26 lat świetlnych). Ale ważną kwestią jest dokładność tych szacunków. Oczywiście, jeśli twoje pomiary wynoszą 0,1 miliarcsec, ale dokładność wynosi 1 miliarcsec, wychodzenie na kończynę postuluje, że zmierzyłeś odległość 10 000 szt. Tak więc prawdziwą odpowiedzią na twoje pytanie jest kolejne pytanie „do jakiej dokładności?” Więc jeśli chcesz czegoś takiego jak 10 lub 20% dokładności, jesteś mniej lub bardziej ograniczony do naszego sąsiedztwa, powiedz około 200 szt. Jeśli zajrzysz na stronę ESA dotyczącą gwiezdnej paralaksy , wzrosną one do 500 szt., Ale tak naprawdę zależy to od poziomu dokładności wymaganej przez twoją pracę.

Jeśli sprawdzisz satelitę GAIA, celem jest sprowadzenie do dokładności 24 mikrosekund, więc każdy obiekt mierzony jako najdalszy (z określoną dokładnością) z pewnością zostanie zastąpiony podczas analizy danych z GAIA.

Dla zabawy możesz na to spojrzeć wprowadź opis zdjęcia tutaj

znalezione również na stronie GAIA. . Myślę, że stanowi dobrą wizualną wskazówkę, jakich odległości możemy się spodziewać (a także ładnie pokazuje pierścień przy 500 szt. - granica dość dokładnych pomiarów od Hipparchos!)


Chociaż rozsądne podsumowanie problemów, szczegóły są niepoprawne. Istnieje obecnie dane paralaksy używając VLBI który osiąga doprecyzowanie lepiej niż 10 microarcseconds. Precyzja paralaksy Gai będzie prawdopodobnie nieco wyższa niż dla jasnych gwiazd (i na pewno lepsza niż 24 mikrosekundy).
Rob Jeffries

0

Najdalszych pomiarów paralaksy dokonuje się za pomocą bardzo długiej podstawowej interferometrii radiowej, odwzorowując pozorne ruchy skupisk maserów pary wodnej. Myślę, że rekord odległości nadal jest w posiadaniu 1 wg NGC 4258, ale metoda ta jest stosowana do wielu galaktyk w Grupie Lokalnej, a także do wielu galaktycznych maserów wodnych w odległości powyżej 10 kpc.

[1] Zobacz najnowszy artykuł z 2013 r., W którym znajduje się ~ 7,6 Mpc lub 25 milionów lat świetlnych stąd.


1
To nie jest pomiar odległości na podstawie paralaksy.
Rob Jeffries
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.