Czy Ziemia zostanie kiedykolwiek przyporządkowana do Księżyca?


9

Z mojego podstawowego niedomówienia

Pęd jest przenoszony z obrotu Ziemi na orbitę Księżyca przez tarcie pływowe. Obrót Ziemi zwalnia, a Księżyc odbiera Ziemię, gdy przesuwa się na wyższą orbitę. Będzie to trwało, dopóki okres obrotowy Ziemi nie będzie równy okresowi orbitalnemu Księżyca, tj. Ziemia zostanie przyporządkowana do Księżyca.

Zakładając, że mam powyższe poprawne - i proszę poprawcie mnie, jeśli tego nie zrobię - czy realistycznie będzie wystarczająco dużo czasu na zablokowanie pływowe, zanim słońce rozszerzy się i pochłonie Ziemię? A może jest jeszcze jeden powód, dla którego Ziemia nigdy nie będzie skierowana w stronę Księżyca?

Odpowiedzi:


15

Gdy księżyc okrąża Ziemię, siły pływowe spowalniają obrót Ziemi o 2 milisekundy na wiek. Ostatecznie, w dziesiątki miliardów lat, Ziemia i Księżyc osiągnęłyby podwójną blokadę pływową, w której obie utknęłyby z jedną stroną skierowaną do drugiej, krążąc wokół centrum Ziemi i Księżyca. Za 7,5 miliarda lat Słońce rozszerzy się poza obecną orbitę Ziemi, ale Ziemia może dryfować dalej, uniemożliwiając jej odparowanie.

Jest to jednak nie na miejscu, ponieważ za około miliard lat cała woda na Ziemi ugotuje się, co oznacza, że ​​nie będzie już pływów oceanicznych, a zatem układ Ziemia-Księżyc prawdopodobnie nigdy nie osiągnie podwójnej blokady pływowej.

Bibliografia:


1
Wiem, że jest w tym duża niepewność, ale zdziwiłem się, widząc listę 7,5 miliarda lat (i przypuszczam, że zacytowałeś swoje ostatnie odniesienie, które również to stwierdza), aby Słońce rozszerzyło się i prawdopodobnie połknęło Ziemię. Prawie każde inne odniesienie do tej skali czasowej, które słyszałem, było bliższe 5 miliardom lat. Muszę się zastanawiać, skąd wzięła się ostatnia referencja.
zephyr

@zephyr Ostatnie odniesienie mówi, że Słońce rozszerzy się za 5 miliardów lat, ale jeszcze nie do końca na orbitę Ziemi. Zobaczę, czy mogę uzyskać dodatkową weryfikację.
nazwie 2voyage

Ach, myślę, że widzę różnicę. Stwierdzają: „Za około 7,6 miliarda lat słońce osiągnie maksymalny rozmiar jako czerwony olbrzym”, co nie wyklucza rozpoczęcia ekspansji za 5 miliardów lat.
zephyr

1
@zephyr Jeden artykuł mówi, że około 2,55 Gyr od teraz słońce osiągnie maksimumT.mifafa. 5.42 Gyr odtąd słońce będzie o 37 procent większe niż obecnie, co wciąż utrzymuje go dość daleko od obecnej orbity Ziemi. 7,59 Gyr od teraz słońce dotrze do końca ekspansji czerwonego giganta. Wydaje się to zgodne z artykułem Scientific American. W artykule, który zamieściłem w tym komentarzu, oszacowano również utratę masy Słońca i stwierdzono, że orbita Ziemi rozszerzyłaby się wystarczająco daleko, aby przetrwać, ale jako stopiona planeta.
nazwie 2voyage

5
Re W końcu, w dziesiątki miliardów lat, Ziemia i Księżyc osiągną podwójną blokadę pływową ... Zakładając, że prędkość obrotowa Ziemi zwolni w obecnym tempie. Złe założenie. Wskaźnik ten jest niezwykle wysoki w porównaniu do wskaźników z ostatnich miliardów lat dzięki dwóm ogromnym barierom północ-południe dla pływów (Ameryka i Afryka + Eurazja). Za około miliard lat (patrz ostatni odnośnik) Ziemia straci oceany z powodu ocieplenia szklarni. Ponieważ oceany są odpowiedzialne za prawie wszystkie spowolnienia pływowe, Ziemia nigdy nie zostanie przypieczętowana do Księżyca.
David Hammen
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.