Jaka była orbitalna ścieżka Ziemi przed zderzeniem z planetą wielkości Marsa?


9

Istnieją hipotezy o zderzeniu Ziemi z ciałem astronomicznym wielkości Marsa, około 4,5 miliarda lat temu, około 20 do 100 milionów lat po zjednoczeniu Układu Słonecznego.

Chyba zmieniło to orbitalną ścieżkę Ziemi wokół Słońca. Czy mamy jakieś informacje, jaka była orbitalna ścieżka Ziemi przed zderzeniem? (Wolałbym jakieś wizualne wyjaśnienie).


4
Zamknęłbym jako zbyt szeroki: każda domniemana zmiana orbity zależałaby od masy i prędkości względnej (wektor) dwóch obiektów przedkolizyjnych.
Carl Witthoft,

3
Nie widziałem, żeby ktokolwiek twierdził, że wie, gdzie to uderzyło. Bez tego, prędkości i elastyczności, nie ma sposobu na uzyskanie wiarygodnej odpowiedzi.
Wayfaring Stranger,

2
Istnieje kilka propozycji na stronie wiki Theia i linkach - co prawda jest szeroka, ale jestem pewien, że częściowa odpowiedź jest możliwa.
Andy,

2
Gdyby Theia znajdowała się na orbicie trojańskiej (jak się powszechnie uważa), efekt byłby niewielki. Szacunki musiałyby obejmować utracone szczątki, które opuściły sferę wpływów Ziemi (bardzo trudne do oszacowania), a być może energię utraconą w pędu Ziemi i być może w cieple. Poza stwierdzeniem „nie aż tak bardzo, ponieważ trojany dzielą tę samą orbitę”, wszelkie obliczenia byłyby niezwykle trudne. Teraz, jeśli Theia nie znajdowała się na orbicie trojana, zmiana orbity mogłaby być znacznie wyższa.
userLTK 10.10.16

1
Pytanie nie jest zbyt ogólne. To pytanie z zakresu badań morskich. Jedyny problem polega na tym, że niewiele wiadomo na temat odpowiedzi, ale dobra odpowiedź może wyjaśnić to, co wiemy, czego nie wiemy i dlaczego nie wiemy.
Pere

Odpowiedzi:


1

Całkowity moment pędu byłby zawsze zachowany w stosunku do Słońca (zakładając, że jest on w spoczynku), ponieważ Słońce nie ma momentu obrotowego. Poza tym myślę, że nie można nic powiedzieć o orbitach. Może być również prawdą, że płaszczyzna orbity przedkolizyjnej i płaszczyzny orbity po zderzeniu uległy zmianie w wyniku kolizji, ponieważ małe kolizje poprzeczne musiały wynikać również z takiej kolizji. Chciałbym jednak również zobaczyć, co sugerują inni członkowie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.