Meteor podróżuje przez atmosferę bez uderzenia w Ziemię


16

Czy jest możliwe (choć mało prawdopodobne), aby meteoryt tęsknił za Ziemią tak wąsko i pod tak płaskim kątem, że dostałby się do atmosfery, pokonałby kilka (dziesiątki, setki, tysiące?) Kilometrów, zbliżając się tak blisko, jak kilka kilometrów do ziemi, nie uderzając niczego i a potem opuścić atmosferę bez żadnych znaczeń, pozostawiając miliony ludzi wpatrujących się agape w niebo?

Czy też grawitacja i tarcie powietrzne zapobiegają temu, uniemożliwiając tak płaską trajektorię lub spowalniając meteoryt na tyle, aby spadł na ziemię?1
Ściśle mówiąc, że to niemożliwe z definicji dla meteor ITE miss ziemi, ale spodziewam się, że nie jest to odpowiedź szukasz ;-)
Steve Jessop

Tu jest o wiele bardziej dramatyczny przykład, który może pamiętacie: youtu.be/dpmXyJrs7iU
coblr

1
@fractalspawn Ten z pewnością uderzył w Ziemię! Jednak w 1972 roku pojawił się jasny pasący się Ziemia, który został uchwycony na filmie youtube.com/watch?v=4WlCfuPrszU Jego najniższy punkt wynosił około 60 km
James K

@ SteveJessop Nie pamiętam, który z nich ma uratować mi życie, ale patrząc na temat tematu i pytania, wygląda na to, że przynajmniej raz miałem rację :)
Lope

Odpowiedzi:


19

tak, jest to możliwe, nazywane są Ziemskimi Pasażerami lub Kulą Ognistą. nie są rzadkie, ale rejestrowanych jest tylko kilka incydentów.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tę stronę w Wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Earth-grazing_fireball


1
Bardzo interesujące, dzięki! Sprawdziłem wiki i wymienione przykłady miały odległość od Ziemi co najmniej 70 km. Czy można by je wypasać na wysokości mniejszej niż 10 km? A może atmosfera jest zbyt gęsta?
Lope,

@Lope Kąt zbliżenia oraz masa i wytrzymałość asteroidy są czynnikami, więc nie ma nikogo, kto by na to odpowiedział, zależałoby od kilku rzeczy. Gdyby Ziemia nie miała atmosfery, zdarzałyby się bardzo bliskie wypadki tam, gdzie asteroida lata i po prostu tęskni za Ziemią, nigdy jej nie dotykając. Asteroida teoretycznie mogłaby tęsknić za Księżycem o kilka cali, ale z atmosferycznym oporem spowalniającym asteroidę na Ziemi jest znacznie trudniej. Większa, szybciej poruszająca się asteroida miałaby większą szansę, ale mimo to 10 KM brzmi niewiarygodnie blisko mnie. Nie chciałbym jednak robić matematyki.
userLTK

@Lope Musiałoby być niewiarygodnie gęste: patrz przybliżenie głębokości uderzenia Newtona
Sanchises,

@Lope G-force byłaby znacznie większa niż 70 km wysokości, ale działałaby na korzyść meteoru i przyspieszałaby go. nie byłoby ruchu linii prostej. Średni meteor wchodzi w atmosferę z prędkością 20 km / s, a prędkość uderzenia wynosi około 11 km / s, mimo że grawitacja go przyspiesza. więc wiemy, co może zrobić aerodynamiczne ciepło. oto więcej na ten temat en.wikipedia.org/wiki/Aerodynamic_heating and impact event en.wikipedia.org/wiki/Impact_event
Sanket Deshpande

1
Myślę, że jest jeszcze jeden element, który sprawia, że ​​są rzadsze. Muszą przybyć na skraj planety. Oznacza to dość płytki kąt wejścia. Czy to nie znaczy, że mogą odbijać się od atmosfery, gdy wchodzą zbyt płytko?
TomTom,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.