Czy Słońce jest widoczne z Proxima Centauri dla ludzkich oczu?


Odpowiedzi:


38

Cóż, potrzebne są do tego dwie rzeczy: jasność pozorna (jasność, którą wydaje się mieć obiekt) i jasność bezwzględna (jasność rzeczywista, jaką ma obiekt). Obie te skale są logarytmiczne, przy czym jaśniejsze obiekty są niższe, a obiekty ciemniejsze - wyższe. Astronomowie ustalili, że absolutna wielkość Słońca wynosi 4,83. Wiedząc o tym, możemy znaleźć pozorną jasność Słońca z lokalizacji Proxima Centauri. Wartości pozorne i absolutne są powiązane równaniem:

M.=m-5(log10re-1)

Gdzie jest wartością bezwzględną, m jest wartością pozorną, a d jest odległością, w parsach. Astronomowie ustalili, że Proxima Centauri znajduje się w odległości 1,3 parseka od nas. Tak więc pozorną wielkość można określić jako:M.mre

m=4.83+5(log101.3-1)+0,4

Jak wyjaśniono w tym artykule , większość ludzi może zobaczyć obiekty o pozornej wielkości przyciemnione jak bez użycia narzędzi. Tak, z pewnością jest to widoczne i byłoby całkiem jasne. Znajduje się między Procyon i Achernar, 9. i 10. najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie Ziemi.5

Dla porównania, Proxima Centauri ma pozorną wielkość z perspektywy Ziemi. Jeśli chcemy porównać oba, moglibyśmy użyć tej formuły:+11,13

vb=100,4x=100,4×(11,13-0,4)19588

Tak więc Słońce wydaje się prawie 20 000 razy jaśniejsze od Proxima Centuari niż PC od Słońca.


1
Które z nich, porównując je do gwiazd naszego nocnego nieba, byłoby porównywalne pod względem jasności?
polemon,

4
@polemon: Procyon, o godzinie +0.38
MSalters

3
TIL „Im jaśniejszy wydaje się obiekt, tym mniejsza jest jego wartość jasności” Ta odpowiedź nie miała dla mnie sensu, dopóki się tego nie nauczyłem.
Régis B.,

4
W tym przypadku może być przydatne podanie krótkiego kursu na pozorną jasność: 0,0 to jasność Vegi, najjaśniejszej gwiazdy widocznej na nocnym niebie, 7,0 najciemniejsza wciąż widoczna gołym okiem (w idealnie ciemnej i wyraźnej noc, z dala od naturalnych źródeł światła)
Philipp

8
@Filipp: Nitpick: Vega jest piątą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie, po Syriuszu, Canopusie, Centauri i Arcturusie. Te cztery gwiazdy faktycznie mają ujemne jasności pozorne (jasność Syriusza wynosi -1,5 lub więcej.)α
Michael Seifert

5

Alpha Centauri A i B są raczej podobne do Sol, a ich absolutne wielkości wynoszą odpowiednio 4,38 i 5,71 (Wikipedia). Dodaj je do siebie, a otrzymasz wartość bezwzględną 4,10 (skala jest logarytmiczna i odwrotna). Sol, o wartości bezwzględnej 4,83, powinien wyglądać na ściemniacz o wartości 0,73 magnitudo niż αCen w tej samej odległości, więc jasność +0,46, dość jasna.


Twoja odpowiedź jest nieprawidłowa. Rzeczywista jasność byłaby 1,4 razy jaśniejsza niż twierdzisz.
Sir Cumference,

O? Co mnie ominęło? Czy użyłem niewłaściwej podstawy (10 ^ -0,4) dla logarytmów?
Anton Sherwood,

1
Różnica między wielkością 0,4 (twoja odpowiedź) a wielkością 0,46 (moja odpowiedź) wynika z odległości między Proximą a Alfą A / B, którą zignorowałem dla uproszczenia. To nie jest współczynnik 1,4.
Anton Sherwood,

Ach, przepraszam, źle odczytałem to jako pozorną wielkość 0,73.
Sir Cumference

4

Kluczem do tego jest tak zwana Absolutna Wielkość, która reprezentuje jasność wizualną z odległości 10 parseków (około 32 lat świetlnych). Słońce jest znacznie jaśniejsze niż Proxima Centauri. Ma absolutną jasność 4,8, a przy odległości 4 lat świetlnych (odległość Proximy) byłby nieco jaśniejszy niż 1 mag i tak bardzo dobrze widoczny gołym okiem.


@Patrick .. To jest strona, którą możesz polubić : bdm.id.au/localspace/systems.html . Kliknij dowolną wybraną gwiazdę, a zobaczysz całkiem dobre odwzorowanie tego, jak wyglądałoby nocne niebo, gdy spojrzysz w stronę słońca.
Jack R. Woods,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.