Czy czarne dziury giną?


Odpowiedzi:


8

10-17

Ale w jaki sposób foton może uciec grawitacji czarnej dziury, skoro wiemy, że światło nie może jej uciec? Dzieje się to poprzez tunelowanie kwantowe . Foton to nie tylko cząstka, to także fala, a mechanika kwantowa pokazuje rozkład prawdopodobieństwa dla położenia cząstki. Horyzont zdarzeń czarnej dziury stanowi barierę dla fotonu, ale może istnieć poza tą barierą. W tych warunkach foton może tunelować przez horyzont zdarzeń i nagle znaleźć się poza czarną dziurą. (Właściwie tunelowanie przez nie jest dobrym wyborem słów; foton nie porusza się przez barierę, po prostu nagle znajduje się po drugiej stronie.)

Tak więc energia może i nie promieniować od czarnej dziury, ale to dzieje się tak powoli, że może to zająć bilion razy wiek wszechświata przed całym otworze :-) wyparuje.


2

Tak, wszystko, co jest w tym wszechświecie, musi pożegnać się z jego istnieniem. To właśnie musi podążać Czarna dziura.

Stephen Hawking podał tę koncepcję i jest znany jako Promieniowanie Hawkinga, w którym Czarna Dziura promieniuje energię z powodu procesu kwantowo-mechanicznego. Ale nie zostają tam na zawsze, aby pochłonąć więcej materii, ani nie pękają. Po prostu powoli odparowują; koncepcja teorii Hawkinga.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation

http://curious.astro.cornell.edu/question.php?number=163

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.