Dlaczego księżyc czasem wydaje się gigantyczny i pomarańczowo-czerwony kolor w pobliżu horyzontu?


15

Czytałem różne pomysły na temat tego, dlaczego księżyc wydaje się większy na horyzoncie. Moim zdaniem najbardziej uzasadnionym jest to, że wynika to z tego, jak nasz mózg oblicza (postrzega) odległość, przy czym obiekty wysoko nad horyzontem są zasadniczo dalej niż obiekty bliżej horyzontu.

Ale co jakiś czas księżyc wygląda absolutnie ogromnie i ma pomarańczowy czerwony kolor. Rozmiar i kolor kabiny zmniejszają się w miarę przesuwania się ponad horyzont. Wydaje się, że nie pasuje to do zwykłych zauważalnych zmian wielkości, o których już wspomniałem.

Jak więc nazywa się ten gigantyczny pomarańczowy czerwony efekt i co go powoduje?@Qmechanic Tak, został tam przeniesiony, gdy Astronomy się spasował. Dlatego położyłem to tutaj.
Larian LeQuella

Odpowiedzi:


12

Pełnia księżyca (Źródło, Wikipedia Commons)

Księżyc jest ogólnie nazywany „ Księżycem żniwa ”, gdy pojawia się w ten sposób (tj. Duży i czerwony) jesienią, wśród kilku innych nazw. Istnieją również inne nazwy powiązane z określonymi ramami czasowymi. Kolor wynika z rozproszenia atmosferycznego (znanego również jako rozpraszanie Rayleigha ):

mogli zauważyć, że zawsze występują, gdy Słońce lub Księżyc znajdują się blisko horyzontu. Jeśli się nad tym zastanowisz, światło słoneczne lub księżycowe musi przemieścić się przez maksymalną ilość atmosfery, aby dostać się do twoich oczu, gdy Słońce lub Księżyc znajdują się na horyzoncie (pamiętaj, że ta atmosfera jest kulą wokół Ziemi). Oczekujesz więc, że więcej światła niebieskiego będzie rozproszone od Słońca lub Księżyca, gdy Słońce lub Księżyc będą na horyzoncie, niż gdy powiedzmy nad głową; dzięki temu obiekt wygląda na bardziej czerwony.

Jeśli chodzi o rozmiar, jest to powszechnie nazywane „ Iluzją Księżyca ”, która może być kombinacją wielu czynników. Najczęstszym wyjaśnieniem jest to, że układ odniesienia po prostu oszukuje nasze mózgi. Ponadto, jeśli spojrzysz prosto w górę, postrzegana odległość jest znacznie mniejsza dla naszych mózgów niż odległość do horyzontu. Nie uważamy, że niebo jest półkulistą miską nad nami, ale raczej bardziej płytką miską. Po prostu poproś kogokolwiek, aby wskazał punkt w połowie odległości między horyzontem a zenitem, a zobaczysz, że kąt ten jest bliższy 30 stopniom, a nie 45.

Dyskusja University of Wisconsin na temat iluzji księżyca .

Dyskusja NASA na temat iluzji księżyca .

Graficzna reprezentacja tego :

Ilustrowany złudzenie optyczne

Dr Phil Plait szczegółowo omawia iluzję .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.