Czy Droga Mleczna była kiedyś kwazarem?


21

Czy istnieją dowody na to, że Droga Mleczna mogła być kwazarem we wczesnej historii? Czy uważa się, że większość galaktyk pochodzi z kwazarów?


4
Nie znam odpowiedzi, dlatego zadałem pytanie. Wydawało się, że ma wystarczające wsparcie i badania.
Stu

Odpowiedzi:


18

Kwazar jest po prostu aktywnym jądrem galaktycznym (AGN) oglądanym pod określonym kątem; patrz zdjęcie poniżej, na którym kwazary są oznaczone jako „QSO”. Jest to naprawdę niezwykła postać, ponieważ historycznie wszystkie nazwy na rysunku były uważane za odpowiadające różnym typom obiektów, podczas gdy tak naprawdę wszystkie odnoszą się do tej samej rzeczy!AGN

Twoje pytanie naprawdę nie powinno brzmieć: „Czy był kiedyś kwazar w Drodze Mlecznej?”, Ponieważ kropkowana linia na figurze odpowiadałaby płaszczyźnie galaktycznej i nie zobaczylibyśmy Strzelca A * (super-masywna czarna dziura Drogi Mlecznej) ) pod odpowiednim kątem. Lepszym pytaniem może być: „Czy Strzelec (Sgr) A * był kiedykolwiek aktywny?” Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak; według tej strony prawdopodobnie był aktywny (bardzo jasny odrzutowiec) około 10 000 lat temu. Jednak w tej chwili tak naprawdę nic nie robi, ponieważ obecnie niczego nie akretuje (mówiąc wprost, niczego nie je, więc nie ma wystarczającej energii, aby być aktywnym). Jednak wielu astronomów (w tym mnie!) Z niepokojem czeka, aż chmura gazu zwana G2 spadnie do Sgr A *. Mamy nadzieję, że Sgr A * beknie lub zrobi coś interesującego.


Niesamowity obraz. Nie widziałem tego wcześniej i dobrze łączy różne typy AGN.
Carl

Niezła odpowiedź! Jeśli jednak twierdzisz, że moja odpowiedź jest niepoprawna, pokaż, w jaki sposób jest ona nieprawidłowa, lub po prostu zrezygnuj z tego roszczenia. Nie widzę tej zasadniczej różnicy, po prostu inny cel.
Gerald

Tak, z jakiegoś powodu pamiętam przeczytanie w twojej odpowiedzi czegoś, co mi się nie podobało, ale ponowne spojrzenie na to wydaje się w większości w porządku. Istnieje kilka niedokładnych szczegółów: czarne dziury nie powstają w wyniku akrecji, chociaż w ten sposób wyrastają w SMBH; jeśli strumień skierowany jest w kierunku ziemi, jest to blazar (BL Lac lub FSRQ), a nie kwazar; twoja odpowiedź nieco myli stan kwazara ze stanem aktywnym.
Scott Griffiths

Dzięki! Byłem niedokładny w niektórych szczegółach, co zostało przyjęte.
Gerald

3
Właściwie myślę, że pytanie „Czy Droga Mleczna przeszła przez fazę kwazara?” to dobre pytanie. Twierdzisz, że zaledwie 10 000 lat dzieli nas w czasie od uznania go za AGN. W porządku, ale AGN może być niezwykle gwałtowny. Z pewnością muszą zostać resztki z tej fazy, abyśmy mogli je zobaczyć - zwłaszcza, że ​​Słońce znajduje się około 27 000 lat świetlnych od centrum MW. Nie jestem pewien, czy wierzę w twoje roszczenie (które nie jest roszczeniem twojego źródła).
astromax

6

Kwazary są uważane za aktywne jądra galaktyczne . Droga Mleczna zawiera bardzo gęsty region w środku, prawdopodobnie supermasywną czarną dziurę .

Uważa się, że taki gęsty obszar lub czarna dziura powstaje przez narastanie pyłu, gazu i gwiazd. Ten proces akrecji supermasywnej czarnej dziury uwalnia ogromne ilości energii emitowanej prostopadle do dysku akrecyjnego . Jeśli taki strumień w centrum odległej galaktyki wskazuje na Ziemię, możemy uznać go za kwazar.

Stąd odpowiedź jest najprawdopodobniej tak, Droga Mleczna lub niektóre z jej poprzednich galaktyk prawdopodobnie miały kwazary w swoich centrach, w pewnym okresie, gdy zużywają dużo materiału i widziane z właściwego kierunku.

Uważa się, że większość galaktyk zawiera supermasywną czarną dziurę w środku. Dlatego to samo dotyczy większości galaktyk.

Oto dwie ładne symulacje:

Rzadka trwająca fuzja dwóch kwazarów zaobserwowana przez Chandrę .


Hmm, nie jestem pewien co do twojej odpowiedzi. Myślę, że kwazarowa faza galaktyk zachodzi tylko wtedy, gdy dochodzi do dużych łączących się zdarzeń - np. - dwóch galaktyk spiralnych łączących się w galaktykę eliptyczną. Fakt, że galaktyka Drogi Mlecznej nie jest eliptyczna, może oznaczać, że jeszcze nie przeszła przez tę fazę. Być może kiedyś nastąpi połączenie Andromedy i Drogi Mlecznej. Mógłbym również bardzo się mylić w tej sprawie. To właśnie z tego, co pamiętam. Zobaczę, czy są jakieś dokumenty na temat produktów końcowych kwazarowej fazy galaktyk.
astromax

W Drodze Mlecznej powinniśmy znaleźć kilka supermasywnych czarnych dziur, gdyby nie połączyły się one już z poprzednimi galaktykami. Fuzja galaktyk nie musi prowadzić do galaktyk eliptycznych, o ile mogę je uzyskać z symulacji. Powinny one występować dość często w ciągu pierwszych kilku miliardów lat wszechświata.
Gerald

Galaxy -1 Ponieważ nie ma SMBH w środku, co zostało potwierdzone przez ESO / NACO. -1 (gdybym mógł), ponieważ wynik dużej fuzji zależy od ilości dostępnego zimnego gazu. Ponadto -1 Ponieważ zimny gaz niekoniecznie pochodzi z dużych połączeń.
astabada

Czy powiedziałem coś jeszcze?
Gerald

Chciałem być trochę ironiczny. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, w takim razie przepraszam :)
astabada
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.