Czy gwiazdy galaktyki zmieniają swoje położenie względem siebie?


9

Wypełnij tutaj astronoma nooba, który byłby szczęśliwy, gdyby otrzymał prostą odpowiedź (i który jest również świadomy, że może to nie być możliwe) ...

Na podstawie dokumentu telewizyjnego dowiedziałem się, że gwiazdy na skraju galaktyki nie podróżują wolniej niż te bliżej centrum.

Czy to oznacza również, że wszystkie gwiazdy w galaktyce nie zmieniają swoich pozycji względem siebie?

Mówiąc prosto: jeśli zanotuję względne położenie gwiazdy w porównaniu do naszego Słońca, a następnie zrób to ponownie 10 (100/1000) lat później: czy współrzędne tej gwiazdy będą identyczne, czy też gwiazda będzie w innym położeniu względnym ?

Zakładam, że gwiazda znajduje się w zupełnie innym (względnym) miejscu, biorąc pod uwagę, że układy prędkości poruszają się, ponieważ galaktyka się obraca ORAZ „fakt” (czytaj: nie wiem, czy to naprawdę fakt), że Słońce układ oscyluje w płaszczyźnie galaktycznej.


Interesujące pytanie. Inni odpowiedzieli na to znacznie lepiej niż potrafię, ale jako przykład mogę zasugerować ten link: en.wikipedia.org/wiki/…
HDE 226868

Odpowiedzi:


3

Gwiazdy faktycznie poruszają się względem siebie w obrębie wszystkich galaktyk. Okres orbit gwiazd w typowej galaktyce spiralnej (w przybliżeniu w tej samej odległości, w jakiej Słońce znajduje się od centrum Drogi Mlecznej) jest rzędu setek milionów lat. Dla Słońca jest to coś w rodzaju 230 milionów lat ( źródło ). Szczególnie stara osoba (w wieku ok. 100 lat) będzie na tyle długo, aby zobaczyć coś w rodzaju jednej dziesiątej części 1% orbity gwiazd w tym regionie galaktyki! Większość tych gwiazd po prostu nie porusza się zbytnio względem nas w tym czasie.

Wyjątkiem od tego widoku ruchów gwiazd jest Strzelec A * (który wcale nie jest gwiazdą, ale w rzeczywistości jest supermasywną czarną dziurą w centrum Drogi Mlecznej). Okres gwiazd wokół niej jest rzędu 10 lat.

Saga*

Ponadto, aby dać ci ogólne pojęcie o tym, jak galaktyki wyglądają dynamicznie, oto link do szczególnie ładnego symulatora galaktyk zaimplementowanego w przeglądarce (stworzony przez Adriana Price-Whelana).


Cześć Astromax. Dzięki za odpowiedź! Zgodnie z odpowiedzią i podanym (bardzo interesującym) linkiem gwiazdy rzeczywiście zmieniają się względem siebie względem siebie, ale zmiany te następują przez długi czas (chociaż układy gwiazd poruszają się z dużą prędkością). Czy należy założyć, że dlatego te zmiany nie są istotne, powiedzmy, dla przyszłej nawigacji kosmicznej? Czy dryf kontynentalny nie ma znaczenia dla dzisiejszej nawigacji?
MarMun

@HamburgerTS Racja - znacznej większości gwiazd w galaktyce nie obserwuje się, aby poruszały się dużo w ludzkich skalach czasu, chociaż poruszają się absolutnie względem siebie. Jeśli zastanawiasz się, czy musielibyśmy uwzględnić ich względny ruch, aby do nich dotrzeć, odpowiedź brzmi: obecna technologia, absolutnie tak.
astromax

Dzięki za wyjaśnienie. O ile rozumiem cię w „wędrówce gwiezdnej”, takiej jak ustawienie z napędem warp, względny ruch gwiazdy docelowej nie stanowiłby problemu ze względu na krótki czas potrzebny na jej dotarcie.
MarMun

Ale nadal. Jeśli Słońce rzeczywiście oscyluje w stosunku do płaszczyzny galaktycznej: Czy nie oznaczałoby to, że inne gwiazdy robią to samo? Czy nie jest prawdopodobne, że inne gwiazdy oscylują z odchyloną częstotliwością, a zatem nieustannie podróżują w stronę naszego Słońca? Hmm ... Możliwe pytanie może brzmieć: co masz na myśli mówiąc „niewiele”? Czy „niewiele” wystarcza, aby stworzyć potrzebę ciągłej aktualizacji map gwiazd (ponieważ „niewiele” w skali kosmicznej może wiele znaczyć)?
MarMun

1
Mapy muszą być aktualizowane dla najbliższych gwiazd, najsłynniejszym przykładem jest gwiazda Bernarda: en.wikipedia.org/wiki/Barnard's_Star
Gerald
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.