Jaka jest różnica między „mechanizmami formacji planetarnej” a „zapadaniem grawitacyjnym”?


10

Ponieważ byłem ciekawy dokładnie identycznego komentarza do mojego tytułu tutaj: https://astronomy.stackexchange.com/a/16135/10102

I jak się wydaje, nikt jeszcze o to nie pytał, jestem po prostu zainteresowany różnicą między nimi, więc:

Jaka jest różnica między „mechanizmami formacji planetarnej” a „zapadaniem grawitacyjnym”?


@adrianmcmenamin: Nie jestem do końca pewien (prawdopodobnie z powodu braku wiedzy), czy to wciąż pyta o to samo. Odpowiedzią było pokazanie ich jako 2 różnych rzeczy. Podczas gdy teraz moje pytanie brzmi „czy są rzeczy przeciwne do”?
Zaibis,

Odpowiedź, o której wspomniałeś, mówi: „Drugim jest to, że Jowisz uformowany jest raczej przez mechanizmy formacji planetarnej niż przez zapadanie się grawitacyjne” oraz „Dyskutuje się również, jak nazwać obiekty powyżej 13 mas Jowisza, które powstały w wyniku mechanizmów formacji planetarnej, a nie przez upadek grawitacyjny ”. Ale wasze sformułowanie zapytało, jaka jest „różnica” między mechanizmami formacji planetarnej a zapadaniem grawitacyjnym. Ale upadek grawitacyjny jest mechanizmem formacji planetarnej ... więc moje założenie z pewnością było tym, o co chciałeś zapytać, czy istnieją inne mechanizmy poza upadkiem grawitacyjnym?
adrianmcmenamin

3
@adrianmcmenamin: Cóż, kiedy przeczytałem tę odpowiedź, pomyślałem: „Hm, czy„ zapadanie grawitacyjne ”nie jest tylko podzbiorem„ mechanizmów formacji planetarnej ”? Ale dlaczego pisze wtedy„ jeden raczej drugi ”? Potem czytam komentarz z pytaniem co za ich rozróżnienie, a zamiast tego ktoś, kto mówi coś w stylu „prawdopodobnie literówka, ponieważ mają ten sam zestaw” i zamiast tego przeczytał „Byłoby dobrym pytaniem”, zadałem to, zakładając, że się myliłem, a oni są różne rzeczy. Więc chociaż jest to KOLEJNE dobre pytanie, niestety całkowicie sfałszowałeś moje pytanie tą edycją.
Zaibis,

Odpowiedzi:


3

„Zawalenie grawitacyjne” nie jest powszechnie używaną nazwą jakiegokolwiek modelu formowania się planet, odnosi się po prostu do zawalenia się chmury gazu lub zbierania przedmiotów pod wpływem ich wzajemnej grawitacji. „Mechanizmy formowania planetarnego” po prostu odnoszą się do mechanizmów, które tworzą planety, z których wszystkie obejmują wzajemne przyciąganie grawitacyjne elementów planetarnych w pewnej fazie.

W kontekście odpowiedzi, do której się odwołujesz, „zapadanie grawitacyjne” odnosi się do miejsca, w którym mały obiekt (jak brązowy karzeł) tworzy się poprzez ten sam bezpośredni proces zapadania się i fragmentacji, który tworzy gwiazdy.

Uważa się, że planety formują się w dysku, który jest nieuchronnie tworzony wokół protostaru podczas procesu formowania gwiazdy. Może to wynikać z czegoś, co nazywa się niestabilnością dysku gazowego, lub bardziej prawdopodobny model jest obecnie znany jako model akrecji rdzenia .


1

Zapadanie grawitacyjne ma zwykle znaczenie w kontekście wielu małych cząstek wpadających do dużej studni grawitacyjnej:

A. Galaktyki (gromady, supergromady, kosmiczne włókna, jak sądzę) zaczynają się od zapadania grawitacyjnego wodoru w dużej objętości przestrzeni (tylko gdyby gęstość była idealnie jednorodna (niemożliwa do idealnej), nie byłoby zawalić się).

B. Części chmur molekularnych (wodór (i hel) gaz i pył) zapadają się grawitacyjnie w dysku protogwiazdowym, który zapada się w protogwiazdę.

C. Wszystkie gwiazdy ulegają zapadkowi grawitacyjnemu. Zapadanie się jest spowalniane (zatrzymywane) przez ich zapłon i ogrzewanie przez fuzję, ale ostatecznie to się skończy i zapadnie się dalej dla wszystkiego, co pozostanie z fuzji i supernowej. Tworzą się białe karły, które będą stabilne przez tryliony lat (naszym zdaniem), a następnie staną się chłodnymi czarnymi karłami.

D. Upadek grawitacyjny służy również do opisania początku czarnej dziury. W tym przypadku żadne siły, ani ciepło, ani degeneracja elektronowa, nie są w stanie pokonać przyciągania grawitacyjnego. Właśnie dzisiaj widziałem raport z obserwacji ciemnego deszczu - napływ materii bezpośrednio do czarnej dziury, kiedy normalnie spodziewamy się, że utworzy się tarcza akrecyjna, a materia się zakręci, ogromnie nagrzewając się w tym procesie.

E. Możliwe jest uformowanie planety poprzez zapadanie grawitacyjne, ale generalnie większe obiekty (gwiazdy) są tego rezultatem. Oznacza to również, że chociaż zapadanie grawitacyjne może przyczyniać się do formowania się planet, MYŚLIMY, że głównymi czynnikami są zderzenia i narastanie.

Oto jak to działa. Wodór występuje w całym Wszechświecie. Niektóre z nich zapadają się w gwiazdy i galaktyki. Gwiazdy formują się i wybuchają, wyrzucając kurz wszędzie. Pył i gaz (H i He) formują się w chmury z powodu eksplozji, które je popychają (supernowa jest dla chmury molekularnej jak dmuchawa do liści).

Następuje zapadanie grawitacyjne bardzo dużych obszarów chmury molekularnej. Protogwiazdowe formy dyskowe, gwiazdy w środkowych formach i rzeczy na dysku zderzają się i akretują na planety (gdy formy gwiazdowe, rzeczy zaczynają się nagrzewać, co oznacza, że ​​planety blisko centrum nie będą miały dużo wodoru, podczas gdy planety daleko będą miały dużo lotnych gazów (Gazowi olbrzymy).

To zdjęcie jest kwestionowane, ponieważ tak wiele egzo-planet Gas Giant znajduje się w pobliżu ich gwiazd ... bądźcie czujni, nie ma jury (uważamy, że ci Hot Gas Giants dotarli tam przez zakłócenia orbitalne i nie utworzyli " zamknij ”, ale to bardzo aktywne pytanie.)


Czy istnieje powód dla wszystkich tych (i )tych? Naprawdę trudno jest odczytać twoją odpowiedź w ten sposób.
Zaibis,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.