Dlaczego nasze Słońce nie może być dwójkowe z Jowiszem jako karłem T lub Y?


13

Właśnie dowiedziałem się o Brązowych Krasnoludach, są one gwiazdami „nieudanymi”, ledwo przegapiły znak masy gwiezdnej. Dowiedziałem się, że Y Krasnoludy mają temperaturę tak niską jak 80 Fahrenheita (pierwsza znaleziona przez obserwatorium WISE) , dlaczego te nie są nazywane planetami podobnymi do Jowisza bez gwiazdy macierzystej? Dlaczego nazywamy je gwiazdą i wyznaczamy dla nich osobną kategorię (T lub Y)?

Ok, przypuśćmy, że karły T i Y są w porządku, zostawmy ich w spokoju. Ale dlaczego Jowisz nie może być karłem Y, który jest w binarnym związku ze Słońcem? Barycentrum Sun-Jowisza znajduje się tuż za Słońcem, czy moglibyśmy je nazywać na orbicie ze sobą, prawda?


2
Myślę, że ma to związek z masą drugiego obiektu (w tym przypadku Jowisza). W przeciwnym razie Jowisz zachowuje się jak brązowy karzeł; ma nawet księżyc większy niż Merkury (Ganymede). Sam fakt, że Jowisz nie jest wystarczająco ciężki, jest powodem do sklasyfikowania go jako planety. A poza tym ludzie oszalaliby, gdyby Jowisz nie był już klasyfikowany jako planeta; wystarczy spojrzeć na to, co stało się z Plutonem. W każdym razie wszystko opiera się na moich myślach, bez faktycznych źródeł.
Joeytje50,

4
Jowisz nie zachowuje się tak, jakby był brązowym karłem. Jego linie widmowe wyraźnie zawierają deuter. Brązowe karły (w przeciwieństwie do sub brązowych karłów) są poważnie zubożone w deuter.
David Hammen

Odpowiedzi:


28

Ale dlaczego Jowisz nie może być karłem Y, który jest w binarnym związku ze Słońcem?

Są dwa powody: Jednym z nich jest to, że Jowisz jest zbyt mały, aby kiedykolwiek ulec fuzji. Aby zakwalifikować się jako brązowy karzeł, obiekt musi być wystarczająco duży, aby w jego rdzeniu doszło do fuzji deuteru. Wymaga to masy co najmniej 13 mas Jowisza. Drugi polega na tym, że Jowisz uformowany jest raczej przez mechanizmy formacji planetarnej niż przez zapadanie grawitacyjne.

Toczy się debata na temat tego, co nazwać obiektami o masie mniejszej niż 13 mas Jowisza, które powstały w wyniku zapadania się grawitacji. Czy te sub brązowe karły lub swobodnie pływające olbrzymy gazowe i czy to w ogóle ma znaczenie? Toczy się również debata na temat tego, co nazwać obiektami powyżej 13 mas Jowisza, które powstały w wyniku mechanizmów formacji planetarnej, a nie w wyniku zapaści grawitacyjnej. Czy te brązowe karły lub hiperplany i czy to w ogóle ma znaczenie?

W każdym razie Jowisz nie jest brązowym karłem.


5
Jaka jest różnica między „mechanizmami formacji planetarnej” a „zapadaniem grawitacyjnym”?
Russell Borogove,

7
@RussellBorogove: Dobre pytanie. Dlaczego nie zadajesz tego jako pytania, zamiast w komentarzu?
DevSolar,

1
Brązowy karzeł nic nie łączy? Przepraszam, nie czytałem nikogo poza Philem Plaitem i Bobem Bermanem. Więc moja wiedza nie jest tym dowodem.
fahadash

3
@fahadash Połączyli się - ich masa i skład są wystarczające do stopienia deuteru. Oczywiście nie ma dużo deuteru (w porównaniu do zwykłego wodoru), więc „wypalają się” dość szybko, ale to oznacza, że ​​w ich spektrum występuje bardzo mierzalne zubożenie deuteru. Jeśli nie topi się i ma znaczną frakcję (w kategoriach międzygwiezdnych) deuteru, nie jest to brązowy karzeł.
Luaan

1
Aby dodać do odpowiedzi Luanna, duże gwiazdy brązowego karła łączą również lit, ale tego też nie wystarczy, aby stały się gwiazdami sekwencji.
AlaskaRon
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.