Jak zapobiegać lub redukować wstrząsy podczas obserwacji za pomocą lornetki?


8

Mam około 16 x 50 lornetek, które moi rodzice kupili mi lata temu. Ostatnio próbowałem z nimi przeprowadzić kilka podstawowych obserwacji księżycowych i planetarnych, ale poważnie walczę z drżeniem. Było to najbardziej zauważalne dziś wieczorem podczas próby obserwacji ISS.

Chociaż zgadzam się, że utrzymanie stabilnego obrazu poruszającego się celu będzie prawie niemożliwe, chciałbym wiedzieć, w jaki sposób mogę zmniejszyć drżenie podczas obserwacji Księżyca i innych obiektów.

Czy ktoś jest w stanie zapewnić proste techniki ograniczania wstrząsów?


Chociaż nie pomoże to w istniejącym sprzęcie, para lornetek stabilizujących obraz, takich jak lornetka 10 x 30 IS II firmy Canon (której jestem właścicielem i której używam w szerokim zakresie) może naprawdę poprawić twoje wrażenia. Są niestety drogie. Jednak gdy ich używasz, efekt jest naprawdę niezwykły. Obraz prawie blokuje się na miejscu i można dostrzec bardzo szczegółowe szczegóły. Świetnie się bawię, używając kopalni do astronomii, obserwując samoloty, wędrując do punktów widokowych itp.
ckb

Oprócz dobrych rad podanych w odpowiedziach, możesz chcieć umówić się na spotkanie z neurologiem. Ten komentarz oparty jest na osobistych doświadczeniach. Ręczne lornetki są dla mnie prawie bezużyteczne od ostatniego roku.
David Hammen

Mam tylko 33 ....
Burgi

Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli. Czekam na czyste niebo w północnej Anglii, aby wypróbować niektóre z technik. Jeśli okaże się, że potrzebuję nowego zestawu, zgłoś się.
Burgi

Odpowiedzi:


18

Nie trzymaj lornetki w dłoniach. Ludzie są zrobieni z mięsa. chwiejne chwiejne mięso. Najwyraźniej istnieją urządzenia, które pozwalają zamontować lornetkę na statywach - (to wyszukiwanie google byłoby początkiem ). Te i statyw prawdopodobnie byłyby pomocne w zmniejszaniu drgań.

Przypuszczam, że wpłynie to nieco na mobilność, ale to kompromis.


1
chwiejne chwiejne mięso :-)
Rory Alsop


2
Całkowicie o tym myślałem.
Journeyman Geek

„Trzymaj się, trzymając lornetkę”
Michael

2
„Brzydkie worki głównie wody”
Jamie Hanrahan,

8

Statywy są dobre, podobnie jak monopody. Nie są tak stabilne jak statywy, ale łatwiej je zaczepić, ponieważ mają 1/3 liczby nóg. Podczas korzystania z monopod uformujesz pozostałe dwie nogi „statywu”, aby uzyskać stabilność.

Inne opcje:

  1. Oprzyj łokcie o ścianę lub coś innego na odpowiedniej wysokości. Jest to bardziej przydatne, gdy patrzysz na obiekty naziemne, ale powinieneś być w stanie dostosować postawę do patrzenia w niebo.

  2. Usiądź. Weź ze sobą leżak i ustaw go tak, aby leżał wygodnie. Następnie możesz oprzeć łokcie na klatce piersiowej, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

  3. Owinąć pasek lornetki wokół jednego ramienia, aby lornetka była teraz sztywno trzymana w dłoni. Zmniejszy to (ale nie wyeliminuje) wstrząs z nadgarstka.


1
Monopods, kij z poprzeczką u góry, działają całkiem dobrze, podobnie jak dachy samochodów, boki budynków i słupki ogrodzeniowe.
Wayfaring Stranger

Dziś rano osiągnąłem bardzo dobre wyniki, po prostu opuszczając do górnej (i zewnętrznej) skrzydła okna, opierając obiektywne końce na górnej części skrzydła i opierając łokcie na górnej części skrzydła. Oczywiście ograniczone kierunkowo, ale Mgławica Oriona była „dokładnie tam”. (Celestron 20x80.)
Jeff Y

6

Idealnie statyw, jak sugeruje Journeyman.

Innym pomysłem jest użycie innego uchwytu. Używać obu rąk , aby utrzymać prawicy konkretna obudowę. Pozwól, aby cel lewej ręki spoczywał na tylnej części lewej dłoni / nadgarstka. Również, jeśli to możliwe, trzymaj łokcie bliżej ciała (jest to naprawdę możliwe tylko wtedy, gdy nie patrzysz zbyt wysoko).

Oznacza to, że twoje dwie ręce są w „stosunkowo” sztywnym układzie trójkątnym. Nadal jest znacznie gorszy od używania statywu, ale jest nieco lepszy niż zwykłe trzymanie lornetki w tradycyjny sposób ...


4

Zawsze polecam dobry statyw . To powiedziawszy, istnieje kilka sztuczek stabilizujących lornetkę w ludzkich rękach.

  1. Trzymaj łokcie razem, pod binocjami i przyciśnij je do brzucha. Zmniejsza to o połowę dźwignię lornetki na stabilnym ciele.

  2. Trzymaj coś ciężkiego na / pod lornetką. W armii zabierałem do pełnych magazynków M-16 i układałem je pod lornetką, trzymając je wszystkie razem. Zwiększona masa redukuje wibracje. Zauważ jednak, że trudniej jest trzymać binoki przez długi okres czasu.

  3. Stań w pozycji pistoletowej. Nogi są rozłożone, nieco szersze niż ramiona, a kolana lekko zgięte. Ramiona do tyłu.

Sposób, w jaki sprawdziłbym swoją stabilność, polega na znalezieniu liter z dala od mojego stanowiska. Mogłem bardzo wymiernie zwiększyć odległość, z której mogłem czytać, robiąc te trzy rzeczy. Prawdopodobnie nie miałbyś takiego testu dostępnego w nocy do obserwacji astronomicznych.


3

W przypadku lornetek najlepszą opcją nie jest zwykły statyw, ale montaż równoległoboku (link tylko do reprezentacji, a nie rekomendacja produktu) na statywie. Podczas gdy wiele standardowych do nieco większych niż standardowe lornetki będzie miało adapter do przymocowania ich do standardowego statywu; z wyjątkiem patrzenia na rzeczy w pobliżu horyzontu, nie będzie to wygodne w użyciu. Problem polega na tym, że ponieważ są krótkie, lornetki często znajdują się zbyt blisko samych nóg statywu, aby wygodnie ustawić głowę. Jeśli pokazujesz rzeczy innym ludziom, montaż równoległoboku ma dodatkową zaletę, że można regulować wysokość bez zmiany tego, na co wskazuje.

Jeśli trzymasz rękę, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to użyć obu rąk i w jakiś sposób podeprzeć ramiona. Górna poręcz wysokiego ogrodzenia lub stołu (jeśli siedzisz) często działa dobrze. Jeśli nie masz nic innego, możesz użyć samego ciała, opierając ramiona o klatkę piersiową, aby utworzyć wspornik wspornikowy.

Ostatnią opcją, chociaż nie jedną, którą szczególnie polecam z innych powodów (w szczególności urazów RSI), byłoby znalezienie pracy przy napełnianiu słoików w zakładzie przetwórczym / rozlewni na skalę rzemieślniczą. Mój przyjaciel to robi i po kilku latach zebrał ręce do tego stopnia, że ​​był w stanie używać mojej lornetki 15x70 jedną ręką, tak jak przeciętny człowiek mógłby zrobić z parą 5x35.


1
  • Chwyć lornetkę jak najdalej. Shake to właściwie ruch kątowy lornetki. Mówiąc abstrakcyjnie, Twoja lornetka jest jednostronną dźwignią z punktem obrotowym, w którym elementy oka są dociskane do twarzy, podczas gdy dłonie powodują ruch kątowy. Im dłuższa jest dźwignia, tym mniejsze jest odchylenie kątowe dla określonego ruchu rąk. A przy mniejszym ugięciu kątowym wstrząs staje się mniejszy.

  • Przyciśnij łokcie do czegoś twardego lub - bez tego - dociśnij je do klatki piersiowej. Jeśli potrafisz unieruchomić łokcie, znacznie ograniczysz ruch rąk.


1
To najprostsza odpowiedź, która działa w wielu sytuacjach ad-hoc.
Florin Andrei

-1

Lornetka zamontowana na hełmie jest najlepsza, ale jeśli wszystko, co miałeś, to lornetka na kolanach jest lepsza, to najlepiej stać w pozycji stojącej i na brzuchu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj


2
Czy są one dostępne w formacie 16 x 50?
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.