Czy odległość Ziemia-Słońce wynosi 1.012 AU?


16

Pytanie Wolfram Alpha: Odległość Słońce-Ziemia w AU daje:

1.012 au (jednostki astronomiczne)

Zdecydowanie używają tej wartości także w innych miejscach - np. Odległości Ziemia-Słońce od Ziemi i od Słońca nie sumują się do 1 AU - wynoszą odpowiednio 0,01009 AU i 1,001 AU.L.1

Przeciwnie, Google podaje odległość Ziemi od Słońca w AU = 1.000 AU.

Najlepsze wyniki wyszukiwania dla odległości Słońce-Ziemia 1.012 AU dają stronę z dużym nagłówkiem „Paranormal UFO Aliens Wow!”.

Czy wartość 1.012 AU jest błędem w Wolfram Alpha, czy jest to mało znana regulacja, redefinicja lub inne dziwactwo jednostki lub Układu Słonecznego?


Konkluzja: Chociaż musisz uważać na to, o co prosisz WA, musisz być jeszcze bardziej ostrożny wobec tego, czego oczekujesz od wyszukiwarek, takich jak Google, które wyraźnie mówią, że dostosowują twoje wyszukiwania do Ciebie, aby mogły wyświetlać reklamy na które najprawdopodobniej odpowiesz.
David Hammen

Co więcej, trzeba być świadomym ~ 36-letniego argumentu Johna Searle'a dotyczącego chińskiego pokoju, gdy chodzi o pytania komputerowe. Na razie wyszukiwarki takie jak Google i automatyczne odpowiedzi na pytania, takie jak WA, czasami osiągają niewiarygodnie bezsensowne wyniki, ponieważ stosowane przez nich techniki są ucieleśnieniem argumentu Searle o „chińskim pokoju”.
David Hammen

1
„Pierwotnie pomyślana jako średnia aphelium Ziemi i peryhelium, [jednostka astronomiczna] jest teraz zdefiniowana jako dokładnie 149 597 870 700 metrów.” Ze strony Wikipedii dla „Astronomical Unit” .
Todd Wilcox

Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
nazwie 2voyage

@ToddWilcox: Interesujące zastrzeżenie: uśrednienie odległości w czasie dałoby wyższą liczbę, ponieważ mechanizmy orbitalne sprawiają, że Ziemia spędza więcej czasu na apoapsisowym końcu orbity.
SF.

Odpowiedzi:


28

W tej chwili (18 maja 2016 r., 13:15 UTC) Ziemia znajduje się w odległości 1.0116 jednostek astronomicznych od Słońca. WA jest wystarczająco inteligentny, aby wiedzieć, że „odległość Słońca od Ziemi w AU” jest pytaniem zależnym od czasu.

Aktualizacja: dotknięty tekst, który wynika z mojej oryginalnej odpowiedzi, jest niepoprawny. Zostawiam to obecne (ale dotknięte) ze względu na pokorę.

Zinterpretował twoje zapytanie jako średnią odległość Słońca od Ziemi w AU , a ponieważ dzisiaj jest 18 maja 2016 r., A ponieważ nie określiłeś pory dnia, wybrał południe (UTC), z kolei zinterpretował twoje zapytanie jako średnią odległość Słońca od Ziemi w dniu 18 maja 2016 r. w południe UTC w AU .

Prawidłowa odpowiedź : zdarzyło mi się zadać WA to samo pytanie postawione w OP w odstępie kilku minut i otrzymałem dwie różne odpowiedzi (1.014 i 1.015 AU), a to nie zdarzyło się w ciągu dnia. WA najwyraźniej zinterpretował twoje zapytanie jako aktualną odległość między Słońcem a Ziemią.

Musisz bardzo uważać na to, o co prosisz WA.

Lepszym pytaniem jest zapytanie WA Jaka jest średnia odległość między Ziemią a Słońcem w AU? To zapytanie da odpowiedź 1.0000010178 au. Jeszcze lepszym pytaniem jest: jaka jest półpodstawowa oś orbity Ziemi? To da ci odpowiedź 1.00000011 au. Zwróć uwagę na dodatkowe zero, ale pamiętaj też, że z jakiegoś powodu precyzja jest zmniejszona.


3
... uwaga do siebie: sprawdź za kilka miesięcy, czy masz rację.
SF.

@SF. - To dobra uwaga dla siebie, a także dla mnie. Nie powinno to potrwać kilka miesięcy. Jeśli mam rację, wystarczy jeszcze tydzień lub więcej, zanim zapytam WA, jaka odległość między Ziemią a Słońcem daje wartość 1,013 AU (lub więcej). Ale nie czekaj do czwartego lipca, kiedy to Ziemia będzie najdalej od Słońca (czyli w tym roku).
David Hammen

Jeśli moja odpowiedź jest prawidłowa, wszystko, co musisz zrobić, to poczekać do 23 maja (lub ewentualnie 24 maja, w zależności od miejsca zamieszkania) i zobaczyć, że odpowiedź WA zmienia się z 1,012 AU na 1,013 AU.
David Hammen

1
@SF. - Zapomniałem, że powinienem dwukrotnie sprawdzić tę odpowiedź 23 maja. Właśnie to sprawdziłem (3 czerwca 2016 r. 23:44 UTC), prosząc WA, aby powiedział mi „odległość Słońca od Ziemi w AU”. Odpowiedź wyniosła 1,014 AU. Sprawdziłem dwukrotnie, zanim kliknąłem „Dodaj komentarz”, a odpowiedź zmieniła się na 1.015 AU. Muszę zaktualizować swoją odpowiedź. Najwyraźniej WA interpretuje „odległość Słońce-Ziemia w AU” jako „odległość Słońce-Ziemia w AU teraz”.
David Hammen

149597870700

1

Przeszukałem to samo i Wolfram zwrócił następującą notatkę:

Zakładając, że „ziemia” to słowo | Zamiast tego używaj jako planety

I tak też zrobiłem, a gdy szukałem odległości od Ziemi do Słońca, używając Ziemi jako planety, Wolfram zwrócił listę parametrów orbity Ziemi na dole strony.

Na tej liście parametrów kliknąłem link „źródła”, aby zobaczyć, skąd pochodzą te dane. Jednym ze źródeł była strona internetowa JPL zawierająca wszelkiego rodzaju dane dotyczące Układu Słonecznego, jakie można sobie wyobrazić.

Myślę więc, że Wolfram albo łączy się ze stroną JPL, aby uzyskać odległość Słońce-Ziemia w czasie rzeczywistym, lub używa ich tabel do obliczenia.


0

Odległość słońca od ziemi jest złożona. Jak już powiedziano, data jest konkretna. AU to „średnia” odległość średniego roku tropikalnego. Eliptyczna orbita Ziemi jest skomplikowana, ponieważ centrum Ziemi / Księżyca krąży wokół środka ciężkości Układu Słonecznego. Tak więc odległość między centrami barowymi może być również kwestią precyzji w zależności od zastosowania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.