Dlaczego światło księżyca (odbite światło słoneczne) nie może zmienić nieba na niebieskie?


21

Czy zmiana koloru niebieskiego nieba wymaga więcej światła? Czy to zależy od jasności, czy też od innych czynników są również odpowiedzialne za to zjawisko? Dlaczego światło księżyca nie może nawet trochę zmienić niebieskiego nieba (przynajmniej obszar w pobliżu dysku).

Dzięki


4
Musisz mieszkać w niezwykle czystym i / lub podwyższonym obszarze. Gdziekolwiek byłem, nawet w bardzo ciemnych miejscach klasy 2 w zachodnich Stanach Zjednoczonych, księżycowe niebo podczas ciemności jest ciemnym, ciemnoniebieskim „północnym błękitem”. Do diabła, nawet ćwierć księżyca pokoloruje go czymś w rodzaju „granatu”. Musisz mi powiedzieć, gdzie mieszkasz, abym mógł tam pójść i zrobić astrofotografię.
coblr 11.11.16

@fractalspawn - Lub odwrotnie, w bardzo zanieczyszczonym światłem obszarze, dzięki czemu zabarwienie jest przypisywane do poziomu światła w otoczeniu.
Bobson,

@fractalspawn Mieszkam w dużym mieście, prawie niemożliwe jest zobaczenie gwiazd o małej jasności.
Syriusz

@Sirius, tak, rzeczywiście zauważyłem to w weekend. Mieszkam w centrum Los Angeles, a niebo było wyraźnie ciemnoniebieskie w pobliżu zenitu, nawet przy księżycu 3/4, ale szybko zrobiło się purpurowobrązowe, a następnie pomarańczowe, gdy podążałeś w kierunku horyzontu. Myślałem, że masz naprawdę czyste niebo, ponieważ ta mgiełka zmienia kolory.
coblr

Odpowiedzi:


28

Prosta odpowiedź brzmi: tak, ale nie jest wystarczająco jasna, aby być widocznym gołym okiem. Atmosfera ziemska rozprasza światło księżyca tak jak światło słoneczne.

Księżyc w pełni (jak słońce) wypełnia około 1/2 z 1 stopnia nieba, całe niebo ma 180 stopni, daje lub bierze, więc księżyc w pełni wypełnia mniej niż 1 część na 100 000 nocnego nieba, więc po prostu nie ma wystarczającej ilości niebieskiego światła, aby być widocznym nad jaśniejszymi gwiazdami nawet przy najjaśniejszym księżycu w pełni Nasze oczy bardzo dobrze widzą zmiany jasności, ale nie są tak dobre. . . . i, o ile jest to warte, nocne niebo zawsze wydawało mi się mieć ciemnoniebieski odcień, ale to może być tylko mój mózg wykonujący na mnie sztuczki, ponieważ logicznie wiem, że tam jest. Nie jestem pewien, czy to rzeczywiście widoczne.

Przy dobrej wielkości teleskopie rozpraszanie światła księżyca działa jako forma zanieczyszczenia światłem. Użytkownicy teleskopów wiedzą, że masz lepszą grafikę, gdy nie ma księżyca.

Źródło .


1
To nie tylko ty - jest niebieski odcień. Łatwo jest zauważyć, kiedy masz referencję - facet w czarnym garniturze „ninja” staje na tle (zarówno horyzont, jak i coś w rodzaju odległego wzgórza) jak idiota. Ciemnoniebieski to kolor, który chcesz zminimalizować widoczność w nocy, szczególnie podczas pełni księżyca.
Luaan,

3
Chociaż zgadzam się z twoim wnioskiem, myślę, że nie ma sensu mówić o pozornej wielkości księżyca: księżyc i słońce mają ten sam pozorny rozmiar, więc słońce powinno sprawić, że niebo będzie tak niebieskie jak księżyc! To, co naprawdę się liczy, to intensywność źródła: rozproszone światło jest nieco proporcjonalne do natężenia odbieranego światła, więc ponieważ słońce jest jaśniejsze, jego rozproszenie jest jaśniejsze i możemy to zobaczyć.
Quentin,

2
@Quentin Dokładnie tak. Bardziej istotną informacją jest to, że Słońce ma pozorną jasność równą -26,7 lub mniej, a księżyc około -12,6 lub mniej więcej. Różnica 14 jasności oznacza, że ​​słońce jest ponad 400 000 razy jaśniejsze niż księżyc, a ergo „błękitne niebo” z księżyca jest 1/400 000 tak jasne jak niebo w dzień. Jeśli niebo jest całkowicie czyste (bez zamglenia itp.), To po prostu nie jest zauważalne.
dcsohl,

Względna jasność słońca jest bardziej istotna, ale nie sądzę, że rozmiar księżyca jest całkowicie nieistotny. Ponieważ niebieskie światło księżyca rozprasza się na tak dużej powierzchni, ale punkt jest brany pod uwagę. Względna jasność jest lepszym punktem. Pomarańczowo-czerwony kolor księżyca w Moonrise i Moonset jest również dowodem rozproszenia światła niebieskiego.
userLTK

1
@Michael Nocne niebo jest bardziej niebieskie niż światło słoneczne. Jest to dobrze znane wszystkim astronomom, którzy wykonują obrazowanie / spektroskopię słabych obiektów. Obecność księżyca wpływa na tło nieba na niebieskich długościach fal, znacznie bardziej niż na czerwono.
Rob Jeffries,

12

Tak, ale ludzkie oko tego nie widzi. Ale fotografia z długim czasem naświetlania może to łatwo zobaczyć.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Lub to zdjęcie , zrobione około trzech godzin po zachodzie słońca i oświetlone przez prawie pełnię księżyca.


1
To zdjęcie wygląda dla mnie tak, jakby zostało zrobione krótko po zachodzie słońca (lub krótko przed świtem), kiedy to niebo jest silnie niebieskie nawet gołym okiem. Zdjęcia o długiej ekspozycji wykonane w środku nocy wyglądają na znacznie bardziej czarne.
David Richerby,

@DavidRicherby, czy to zdjęcie , zrobione około trzech godzin po zachodzie słońca i oświetlone przez prawie pełnię księżyca, jest lepsze?
Mark

@ Mark Tak, to działa. (Podobnie jak stwierdzenie, że zdjęcie w odpowiedzi nie zostało zrobione o świcie lub zmierzchu).
David Richerby,

5

userLTK go przybił, ale dodam odpowiedź do ostatniej części twojego pytania. W pobliżu Księżyca często widzimy rozproszone światło. Jest to zjawisko zwane rozpraszaniem Mie, w którym nie można założyć, że rozpraszacze są znacznie mniejsze niż długość fali światła (kropelki wody itp.). Rozpraszanie Mie jest w przybliżeniu niezależne od długości fali i znacznie silniejsze w kierunku rozpraszania do przodu. Dlatego wszelkie „odblaski” wokół Księżyca są zwykle tego samego koloru co sam Księżyc.

Czasami obserwowana aureola (przy około 22 stopniach) jest innym zjawiskiem spowodowanym załamaniem przez kryształy lodu w górnej atmosferze.


To nasuwa pytanie, dlaczego wpływ, który zauważasz, jest specyficzny dla księżyca i nie pokazuje go słońcu.
JDługosz

@ JDługosz, bo zwykle nie patrzysz tak blisko Słońca?
John Dvorak,


@JDlugosz Czy starasz się argumentować, że nie ma czegoś takiego jak rozpraszanie Mie z aerozoli w atmosferze?
Rob Jeffries

Nie. Mówię, że stwierdzenie, że „księżyc robi coś, czego słońce nie robi”, nie odpowiada na pytanie „dlaczego słońce robi coś, czego księżyc nie robi?”.
JDługosz
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.