Czy astronomowie badają lub próbują znaleźć ślady dziur robaków?


15

W wielu filmach i kulturze popularnej często mówi się o tunelach czasoprzestrzennych, a także możliwa jest „szybsza niż podróż”, która wydaje się prawie taka sama. Czy astronomowie poważnie rozważają i badają to zjawisko? Co może być sygnaturą tuneli czasoprzestrzennych? Czy teleskopy następnej generacji, takie jak ELT, byłyby w stanie wykryć takie podpisy?


4
Poświęcając 5 minut na ADS, możesz znaleźć artykuły, w których omawiane są sygnatury obserwacyjne tuneli czasoprzestrzennych, na przykład ten .
MBR

Odpowiedzi:


11

Zostało to rozważone dawno temu (oto artykuł o tym).

Tunele czasoprzestrzenne nie są zabronione przez fizykę, ale tworzenie tuneli czasoprzestrzennych jest trudne. Istnieją dwie możliwe ścieżki tworzenia tunelu czasoprzestrzennego:

  • Wybierz istniejący już tunel czasoprzestrzenny w pianie kwantowej i „rozszerz” go, karmiąc go egzotyczną materią.
  • Przestrzeń „Rozerwać i zszyć” - nie jesteśmy pewni, czy fizyka na to pozwala, ponieważ wchodzi w obszar fizyki, dla którego nie mamy odpowiedniego wyjaśnienia.

Cokolwiek to jest, stworzenie i utrzymanie tunelu czasoprzestrzennego wymaga od nas kontroli nad egzotyczną materią (w tym przypadku cząstkami / falami o ujemnej masie / gęstości energii). Fluktuacje próżniowe mają już regiony o ujemnej gęstości energii, ale są obecnie niekontrolowanym zjawiskiem kwantowym.

„Szybsza niż podróż” to jednak inna sprawa. Podczas gdy tunele czasoprzestrzenne pozwalają skakać do innego punktu w przestrzeni, nie osiąga się w nich prędkości większej niż c.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.