Czy fale grawitacyjne zbyt daleko nas dotrą?


11

Grawitacja jest krzywizną czasoprzestrzeni, a jej efekty przemieszczają się z prędkością światła. Jednak przestrzeń się rozszerza; ostatecznie światło odległych galaktyk będzie coraz bardziej przesunięte ku czerwieni i nie będziemy już w stanie ich zobaczyć ( źródło ).

W związku z tym istnieje granica tego, jak daleko moglibyśmy kiedykolwiek zobaczyć, ponieważ zbyt dalekie światło nigdy nie dotrze do nas z powodu szybkiego rozszerzenia przestrzeni ... a przynajmniej, jeśli dobrze to rozumiem.

Teraz fale grawitacyjne przemieszczają się z prędkością światła. Czy po upływie odpowiednio długiego czasu, gdy światło obiektu już nie dociera do nas, czy grawitacja nie będzie już na nas oddziaływać?

Lepszym sformułowaniem jest: czy w pewnym momencie grawitacja dowolnego bardzo odległego obiektu - nawet najbardziej masywnych gwiazd, czarnych dziur lub galaktyk - po prostu nie wpłynie na nas w najmniejszym stopniu?

Odpowiedzi:


8

Odpowiedź tutaj jest bardzo podobna do tej, która dotyczyła światła.

Zasadniczo fale grawitacyjne mogą pozwolić nam na ułamki sekundy po Wielkim Wybuchu. Fale elektromagnetyczne widzą wstecz, gdzie powstało kosmiczne promieniowanie tła, około 400 000 lat po Wielkim Wybuchu.

Masz rację, wszechświat się rozszerzył. Szacuje się, że w obecnej epoce obserwowalny wszechświat, zawierający obiekty, które emitowały światło lub GW, które mogą do nas dotrzeć, ma około 46 miliardów lat świetlnych.

Wydaje się jednak całkiem prawdopodobne, że wszechświat nadal znajduje się daleko poza tym horyzontem, a źródła poza tym horyzontem nigdy nie mogłyby emitować światła ani GW, które do nas dotrą.

Jak wskazuje odpowiednia sekcja wikipedii ( https://en.m.wikipedia.org/wiki/Observable_universe ), wykrywanie GWs bardzo nieznacznie poszerza nasz pogląd. Nie możemy „widzieć” falami elektromagnetycznymi przekraczającymi 45,7 miliarda lat świetlnych z powodu „mgły” kosmicznego mikrofalowego tła, ale GW mogą przenikać tę mgiełkę, co pozwala nam (w zasadzie) widzieć sygnały z obiektów znajdujących się w odległości 46,6 miliarda lat świetlnych.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.