Mechanika kwantowa po wykryciu fal grawitacyjnych


29

Oczywiście wszyscy już wiedzą o wykrywaniu fal grawitacyjnych

Ale skoro ogólna teoria względności i mechanika kwantowa się nie zgadzają , czy możemy teraz powiedzieć, że to wykrycie dowodzi, że mechanika kwantowa tak naprawdę nie ma zastosowania i że dominowała ogólna teoria względności?

Kolejne pytanie: jak możemy zidentyfikować pochodzenie fali (powiedzmy, czy jest to wynikiem Wielkiego Wybuchu, czy innego wielkiego wydarzenia)?

EDYCJA 16-2-2016

Czytałem dziś artykuł i pomyślałem, że podzielę się nim tutaj; Mówi się po prostu, że bez trzeciego detektora nie możemy triangulować sygnału. Niektórzy naukowcy próbowali sposobów obserwowania światła zdarzenia bezpośrednio po obserwacjach fali, ale nie mogli wykryć fuzji po prostu dlatego, że jest to zbyt daleko lub zbyt słabo, aby można je było zaobserwować za pomocą naszej obecnej technologii.


7
To było połączenie czarnej dziury, nie z Wielkiego Wybuchu. Pierwotne fale grawitacyjne mają jeszcze dłuższą długość fali, prawdopodobnie zbyt długą dla LIGO,
James K

3
Fizyka kwantowa i teoria względności NIE są konkurującymi teoriami. Są to komplementarne teorie z względnością na temat tego, co dzieje się w ogromnych skalach, i kwantowe rozmowy o naprawdę małych skalach. Kontrowersją jest to, że nikt tak naprawdę nie wie, jak ujednolicić te dwa pola. To, czego fizycy chcą, to teoria, która jednym kompletnym zamachem opisuje, jak wszystko działa. Może eleganckie równanie lub zestaw prostych zasad. Nie jesteśmy nawet pewni, czy coś takiego rzeczywiście istnieje, ale byłoby dobrze, gdyby tak się stało, ponieważ teoria ta byłaby cudem ludzkich osiągnięć naukowych. Problem w tym, że tak naprawdę nikt nie wie jak.
Shayne

Odpowiedzi:


28

Dopiero obserwacja fal świetlnych obala mechanikę kwantową.

Światło ma właściwości zarówno cząstki, jak i fali. Przy niskich energiach cząstkowa natura światła jest trudna do wykrycia: fale radiowe są zbudowane z fotonów, ale pojedyncze fotony fal radiowych są dość trudne do wykrycia. Nie jestem pewien, czy bezpośrednio wykryliśmy pojedyncze fotony o energii poniżej pasma podczerwieni.

Fale grawitacyjne (prawdopodobnie) mają również charakter falowy i cząsteczkowy. Pole grawitacyjne jest prawdopodobnie kwantyzowane. Jednak przy częstotliwościach i czułości, przy których działa LIGO, nie można zmierzyć poszczególnych kwantów. Zatem to wykrycie nie dowodzi przewagi GR nad QM.

Jeśli już, zrozumienie ekstremalnych zdarzeń, takich jak łączenie się czarnych dziur, może doprowadzić do teoretycznego zrozumienia kwantowej natury grawitacji.


Dziękuję za odpowiedź, która naprawdę pomogła mi zrozumieć ten pomysł. Oznaczę ją jako odpowiedź za kilka godzin, aby dać trochę więcej czasu również na inne odpowiedzi
Chris Barakat,

2
@Odin: czeka kilka (lub raczej coś jak 5 lub 7) dni wydaje się lepsze niż zaledwie kilka godzin, a eksperci nie zawsze są za ich ekranie ...
Olivier Dulac

3
1051035

1
110125108

Nawiasem mówiąc, jeśli ktoś zna energie fotonów o najniższej energii, które zostały zaobserwowane bezpośrednio lub pośrednio, byłbym zainteresowany.
James K

22

Wpływ tego pomiaru na stan grawitacji kwantowej wynosi dokładnie zero.

Prawidłowe stwierdzenie niezgodności ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej jest takie, że kwantowa teoria ogólnej teorii względności nie podlega renormalizacji . Renormalizowalność zasadniczo oznacza, że ​​teoria jest dobrze zdefiniowana we wszystkich skalach energii, co wydaje się uzasadnionym żądaniem proponowanej teorii podstawowej.

Zatem wiemy, że biorąc klasyczną ogólną teorię względności i kwantyfikując ją, nie otrzymujemy fundamentalnej teorii grawitacji kwantowej. Nie wyklucza to innych proponowanych kwantowych teorii grawitacji, na przykład LQG lub teorii strun.

Co więcej, sposób działania fizyki polega na tym, że nowe teorie muszą sprowadzać się do starych w zakresie zastosowania starych teorii. Niezależnie od poprawnej kwantowej teorii grawitacji, jej limit niskiej energii powinien być kwantyzowaną ogólną teorią względności, a klasyczną granicą tej teorii jest klasyczna teoria względności. To po prostu nieprawda, że ​​musisz wybierać między ogólną teorią względności a mechaniką kwantową.

Tak więc pomiar prognozy klasycznej ogólnej teorii względności absolutnie nic nie wskazuje na to, że nie istnieje kwantowo-mechaniczny model grawitacji. Nie mogło, ponieważ mamy już kwantowo-mechaniczny model grawitacji: skwantowaną ogólną teorię względności. To nie jest tak „miłe”, jak byśmy chcieli, ale tak naprawdę wyklucza to tylko podstawową teorię.


2
Ta strona przyciąga dość wysokiej jakości odpowiedzi. Głosowałem za całym sercem (i nie robię tego… prawie zawsze…)
javadba,

Rzeczywiście .. Bardzo mądre odpowiedzi @javadba
Chris Barakat

19

Kolejne pytanie, w jaki sposób możemy zidentyfikować pochodzenie fali (powiedzmy, że jeśli jest to wynikiem Wielkiego Wybuchu lub innego wielkiego wydarzenia)?

(Właśnie odpowiadam na tę część pytania, ponieważ James już odpowiedział na główną część dotyczącą GR vs. QM.)

LIGO stworzyło obraz, który pokazuje ich najlepsze oszacowanie, gdzie były te dwie czarne dziury: „Skąd pochodzą fale grawitacyjne” autorstwa LIGO

Wszystko, co mogą powiedzieć, to gdzieś na południowym niebie. W przyszłości sieć większej liczby detektorów pozwoli na bardziej precyzyjne wskazanie takich zdarzeń.


1
To naprawdę niesamowite. Dzięki za udostępnienie tego
Chris Barakat,

1
Jeszcze jeden detektor, który wejdzie do sieci, zrobi ogromną różnicę. Dwa detektory LIGO były w stanie zlokalizować to zdarzenie tylko w obszarze 600 stopni kwadratowych. Podczas konferencji prasowej jeden z naukowców stwierdził, że po pojawieniu się detektora Virgo w tym roku powinni być w stanie zawęzić go do jednocyfrowej liczby stopni kwadratowych. Jest to wystarczająco mały obszar przestrzeni, aby lunety optyczne o szybkim czasie reakcji mogły zbadać poświatę oczekiwaną od połączenia gwiazd neutronowych (ostatni akapit konkluzji) .
Dan Neely

1
Jeśli chcesz trochę więcej szczegółów na temat tej części pytania, sprawdź edycję 16-2-2016 @Andy :)
Chris Barakat

1
Umiejętność lokalizowania źródeł powinna uzyskać kolejną ogromną poprawę w ciągu kilku lat od czasu zatwierdzenia LIGO w Indiach przez rząd Indii .
Chris Mueller


1

Chociaż podwójne odkrycie połączenia Grawitacyjnych Fal i Czarnej Dziury może nie wpłynąć bezpośrednio na status QM, może pośrednio przynieść nowe „niespodzianki”. Na przykład w tym linku: http://news.discovery.com/space/weve-detected- fale grawitacyjne-so-what-160213.htm Komentują, że: „Z jakiegoś powodu końcowy obrót czarnej dziury jest wolniejszy niż oczekiwano, co wskazuje, że dwie czarne dziury zderzyły się z małą prędkością lub były w konfiguracji kolizji, która spowodowała, że ​​ich połączony moment pędu przeciwdziałał sobie nawzajem „To bardzo ciekawe, dlaczego natura miałaby to robić?” - powiedział Lehner. I ostatni komentarz jest następujący: „Ta wczesna łamigłówka może być związana z podstawową fizyką, która nie została wzięta pod uwagę, ale co bardziej ekscytujące, mogłaby ujawnić pewną„ nową ”lub egzotyczną fizykę, która zakłóca prognozy ogólnej teorii względności”. Łał! „Zakłócanie ogólnej teorii względności” jest grzecznym sposobem sugerowania, że ​​może być błędne. Więc może QM może uratować gen.Relativity zamiast na odwrót.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.