Czy Ziemia będzie ewoluować w kierunku losu Marsa czy Wenus?


17

Po przeczytaniu na tej stronie (i wielu innych) można pomyśleć, że Mars mógł wspierać życie w odległej przeszłości (odkrycie płynnej wody, dolin, gór ...).

Z drugiej strony Wenus jest doskonałym przykładem konsekwencji efektu cieplarnianego. Planeta, na której życie jest po prostu niemożliwe, ponieważ żadne ciepło nie może uciec z ultra-gęstej atmosfery planety wypełnionej CO2.

Tak więc, z dużą dozą przesady, można powiedzieć, że zarówno Mars, jak i Wenus mogą być odległą przyszłością Ziemi.

Ponieważ Ziemia faktycznie zmaga się z globalnym ociepleniem i efektem cieplarnianym, zastanawiałem się, czy kiedyś Ziemia będzie podobna do Wenus? A może będzie jak Mars, bez magnetosfery i prawie bez atmosfery? A może nie zbliża się do losu tych dwóch planet?

Odpowiedzi:


10

Jeśli pytasz o krótkoterminowe skutki związane z wpływem człowieka na klimat, odpowiedź jest (oczywiście) niejasna. Ale w bardzo długim okresie Ziemia prawdopodobnie rozwinie się w bardziej podobny do Wenus stan.

W ciągu najbliższych miliardów lat jasność Słońca będzie powoli wzrastać, co ogrzeje powierzchnię Ziemi. W rezultacie więcej pary wodnej wyparuje do atmosfery. Ponieważ para wodna jest gazem cieplarnianym, spotęguje to ogrzewanie. Nie jest do końca jasne, jaka będzie nowa temperatura równowagi po tym, jak ten efekt cieplarniany dobiegnie końca. Ale wyraźnie będzie bardziej przypominał Wenus niż Mars.


3
Tak zasadniczo powiedziałbym. Wynik na Marsie jest mało prawdopodobny, ponieważ grawitacja i pole magnetyczne Ziemi powodują, że utrata atmosfery staje się bardzo nieprawdopodobna. Stanie się Wenus przez ponad miliard lub dwa lata jest całkowicie możliwe, ale prawdopodobnie z większą ilością wody niż Wenus, ale z pewnością bliżej Wenus niż Marsa. Cieplejsze słońce i woda będące gazem cieplarnianym sugerują, że gorąca przyszłość za 1-2 miliardy lat jest wysoce możliwa. Powtórzenie „kuli śnieżnej” jest również możliwe, jeśli CO2 spadnie wystarczająco nisko, ale. . . Myślę, że to mało prawdopodobne. Technologia może również zapobiec obu wynikom.
userLTK

Więc para wodna nigdy nie opuści grawitacji ziemskiej, dopóki sama ziemia nie zostanie fizycznie zniszczona przez słońce?
Parrotmaster

Prawidłowo - cząsteczki pary wodnej są zbyt ciężkie, aby wydostawać się z ziemskiej atmosfery w znaczących ilościach przez standardowe mechanizmy termiczne (ucieczka Jeana).
abeboparebop

10

Tak czy inaczej. Nie można odróżnić od teraźniejszości.

Jeśli wystąpią niekontrolowane zmiany klimatu, tak, warunki na Wenus mogą być potencjalnym analogiem dla rodzaju środowiska na Ziemi z powodu efektu cieplarnianego.

Zakłada się, że atmosfera Marsa była w przeszłości znacznie grubsza, w przeciwnym razie nie utrzymywałaby na powierzchni wody w stanie ciekłym; wyparowałby. Ta woda jest potrzebna do wyjaśnienia wąwozów i koryt rzecznych, które widzimy dzisiaj na powierzchni Marsa. Naukowcy wciąż nie są pewni, gdzie poszła atmosfera, ale głównym kandydatem jest utrata przestrzeni kosmicznej, a nie sekwestracja minerałów na powierzchni (patrz tutaj ).

Prawdopodobieństwo dominacji na Ziemi takiego procesu ucieczki atmosferycznej jest niewielkie ze względu na większą masę Ziemi i silne względne pole magnetyczne, co zapobiega ucieczce jonów. W rzeczywistości dominującym procesem strat na ziemi jest sekwestracja. Niektóre szacunki wskazują, że rezerwuar sekwestrowanego węgla pochodzi z oryginalnego CO2)

2) hipoteza Gai . To sugeruje, że globalny ekosystem biologiczny na Ziemi sam się reguluje, pomagając utrzymać warunki życia sprzyjające życiu na Ziemi. Prawie nie ma pewności, że życie nie istnieje ani na powierzchni Marsa, ani Wenusu, więc możemy przyjąć, że jeśli hipoeteza Gai jest prawdziwa, Ziemia nigdy nie osiągnie tych warunków.


Dziękuję za odpowiedź. Spytam jeszcze trochę: p Pewnego dnia Ziemia albo zostanie przypieczętowana księżycem, albo straci księżyc. Ponieważ księżyc odgrywa wielką rolę w geologicznej aktywności Ziemi, w obu przypadkach Ziemia nie będzie już więcej geologiczna. Jeśli mam rację, oznacza to, że pole magnetyczne Ziemi zmniejszy się. Czy to nie mogło doprowadzić ziemi do losu Marsa?
Nico,

2
2)

1
@Nico Nie zapominaj, że atmosfera Wenus jest toksyczna dla życia z innych powodów niż tylko CO2, jest pełna innych paskudnych chemikaliów, takich jak amoniak, które nie występują w tak wysokich stężeniach na Ziemi. Możemy w końcu uzyskać niekontrolowany efekt cieplarniany, ale prawdopodobnie nigdy nie będzie on tak „ekstremalny” jak Wenus pod względem ogólnej śmiertelności dla życia, jaką znamy.
niż do

@Nico, myślę, że nie masz racji co do rotacji Ziemi związanej z jej aktywnością geologiczną. To ciepło w jądrze ziemi i prądy konwekcyjne, które są napędzane przez to ciepło, powodują pole magnetyczne Ziemi. en.wikipedia.org/wiki/Dynamo_theory Rdzeń Ziemi ostatecznie ostygnie, a pole magnetyczne osłabnie (za miliard lub kilka miliardów lat), ale nie z powodu blokowania pływów.
userLTK

@userLTK Właśnie myślałem, że skoro Księżyc zawsze pociąga za sobą wypływ pływowy i asynchronicznie z obrotem Ziemi, uczestniczył w geologicznej aktywności Ziemi. Czy się mylę ?
Nico

6

To pytanie, na które nie można dokładnie odpowiedzieć.

Jednak najbliższa uczciwej i dokładnej odpowiedzi byłaby taka, że ​​żadna, ponieważ Ziemia „ewoluuje” (ciekawy wybór słów) w kierunku losu Ziemi .

Obecność ludzi oznacza, że ​​wszelkie czysto fizyczne projekcje muszą być wykonane z ziarnem soli. Nasza zdolność wpływania na planetę tylko wzrośnie. Dzięki temu zwiększy się zakres możliwych przyszłych stanów.


1
Przepraszam za słaby wybór słów, jestem Francuzem i nie znam tak wielu słów. Dziękuję za odpowiedź !
Nico

1
Wiem, co miałeś na myśli i nie mogłem powstrzymać mojej nikczemności, przepraszam też.
Zbyněk Dráb

5
Dlaczego to ciekawy wybór słów? Jakie inne słowo oznaczałoby stopniowy rozwój w czasie?
corsiKa

6
@Nico To był doskonały wybór słów.
DCShannon

1
@DCShannon, corsiKa, Nico: Evolve (definicja MW) „aby często zmieniać lub rozwijać się powoli w stan lepszy, bardziej złożony lub bardziej zaawansowany [podkreślenie dodane]: rozwijać się w procesie ewolucji”. Prawdopodobnie dlatego jest ciekawy, ponieważ stany Wenus i Marsa prawdopodobnie nie są tymi trzema w porównaniu z obecną Ziemią. Ale zgódź się, że to było złośliwe.
Erwin Bolwidt,

3

Ponieważ temperatura Słońca będzie nadal rosła i szacuje się, że za około 2 miliardy lat będzie tak gorąco na Ziemi, że życie będzie niemożliwe, powiedziałbym, że będzie ewoluować bardziej w kierunku Wenus.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.