Dlaczego planeta Saturn ma wiele (62) księżyców w porównaniu z resztą planet Układu Słonecznego?


9

Saturn jest gazowym gigantem, takim jak Jowisz. Ma wszystko od

maleńkie księżyciki o długości mniejszej niż 1 kilometr do ogromnego Tytana, który jest większy niż planeta Merkury. Saturn ma 62 księżyce z potwierdzonymi orbitami.
Wikipedia

Dlaczego Saturn ma więcej księżyców?


3
Według solarsystem.nasa.gov/planets/jupiter Jowisz ma 50 potwierdzonych księżyców i 17 niepotwierdzonych księżyców, podczas gdy solarsystem.nasa.gov/planets/saturn Saturn ma 53 znane księżyce z 9 księżycami oczekującymi na potwierdzenie. Więc Saturn prowadzi w potwierdzonych księżycach, Jowisz prowadzi w całkowitych księżycach, w tym w niepotwierdzonych.
barrycarter

Witaj i +1.
Dumbledore,

Odpowiedzi:


3

Saturn i Jowisz mają wiele księżyców z kilku powodów, z których jednym z nich jest absolutnie ogromne przyciąganie grawitacyjne. Na wczesnych etapach powstawania naszego Układu Słonecznego unosiłoby się wiele podobnych do planety obiektów, wokół których przyciągałyby się nasze gazowe olbrzymy. Co więcej, planety te znajdują się tak daleko w wodzie w Układzie Słonecznym, gdyby zostały zamrożone (co wyjaśnia pierścienie lodu Saturna). Rzeczywiście, możemy pokazać, że lód może tworzyć księżyce, patrząc na niektóre księżyce Urana, niektóre z nich są w połowie wykonane z lodu!

Kilka zewnętrznych księżyców naszych planet to schwytane asteroidy. Uważa się, że Phoebe, księżyc Saturna, była schwytaną asteroidą.

Nic nie słyszałem o tym, że Saturn ma więcej księżyców niż Jowisz.


Biorąc pod uwagę twoje ostatnie stwierdzenie, w rzeczywistości jest odwrotnie. Pierścienie Saturna ewoluują dynamicznie w czasie i muszą rozprzestrzeniać się poza granicę Roche'a. W ten sposób dostarczaliby materiał do zewnętrznego obszaru, gdzie może on zlewać się w księżyce lub przynajmniej na nich gromadzić.
AtmosphericPrisonEscape

Ach! Dziękuję za poinformowanie mnie, że nie przypuszczałem, że tak właśnie będzie. Zredaguję to stwierdzenie, ponieważ jest fałszywe.
Wtapianie piór

Ponadto Uran ma 27 znanych księżyców, a Neptun 14, więc nie jest tak, jakby ich brakowało.
Jack R. Woods
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.