Lokalizacja 9. planety?


34

Widziałem wiele doniesień prasowych wskazujących, że prawdopodobnie istnieje 9. planeta w naszym Układzie Słonecznym , coś z okresem orbity od 10 do 20 tysięcy lat, czyli 10 razy więcej niż masa Ziemi. Nie widziałem żadnego rzeczywistego wskazania, gdzie może być ten obiekt. Gdybym miał dostęp do wystarczającego teleskopu, czy byłbym w stanie znaleźć tę planetę i w jaki sposób wskazałbym teleskop, aby ją znaleźć? Jak daleko to może być, czy też nie jest to dobrze znane?


1
Nie, nie, pytanie jest ważne. Hipotetyczna planeta została wywnioskowana z jej wpływu na inne ciała. Można sobie wyobrazić, że z tego właśnie wpływu pozycja P9 na jego orbicie jest obliczalna (z jednym lub większą liczbą rozwiązań równania). Więc gdzie to jest???

Odpowiedzi:


29

Jest zbyt słabo widoczny, aby można go było zobaczyć podczas normalnego przeglądu przez większą część jego orbity.

Aktualizacja: Naukowcy z University of Bern modelowali hipotetyczną planetę o masie 10 Ziemi na proponowanej orbicie, aby oszacować jej wykrywalność z większą precyzją niż moja próba poniżej.

Na wynos jest to, że misja WISE NASA prawdopodobnie dostrzegłaby planetę o co najmniej 50 masach Ziemi na proponowanej orbicie i że żadne z naszych obecnych badań nie miałoby szansy znaleźć jednej poniżej 20 mas Ziemi na większości jej orbity. Ustawiają temperaturę planet na 47 K z powodu ciepła resztkowego z formowania; co sprawiłoby, że jest 1000 razy jaśniejsze w podczerwieni niż w świetle widzialnym odbijanym od słońca.

Powinien jednak znajdować się w zasięgu LSST po jego zakończeniu (pierwsze światło 2019, normalne operacje rozpoczynają się w 2022 r.); więc pytanie powinno zostać rozwiązane w ciągu kilku kolejnych lat, nawet jeśli jest wystarczająco daleko od proponowanej orbity Batygina i Browna, że ​​ich poszukiwania za pomocą teleskopu Subaru są puste.

Moja pierwotna próba ręcznego oszacowania wykrywalności jest poniżej. Papieru daje potencjalne parametry orbitalne do głównej osi naczepy i 200 - 300 AU na perihelium. Ponieważ artykuł nie podaje najbardziej prawdopodobnego przypadku parametrów orbitalnych, wybiorę ekstremalny przypadek, który sprawia, że ​​najtrudniej go znaleźć. Biorąc najbardziej ekscentryczne możliwe wartości z tej orbity, uzyskujemy orbitę z półosiową osią 1500 AU, a peryhelium 200 AU ma aphelium 2800 AU .4001500 AU200300 AU1500 AU200 AU2800 AU

Aby obliczyć jasność obiektu świecącego odbitym światłem, właściwym współczynnikiem skalowania nie jest spadek jak można naiwnie założyć. Jest to poprawne dla obiektu promieniującego własnym światłem; ale nie dla jednego świecącego odbitym światłem; w takim przypadku właściwe jest takie samo skalowanie 1 / r 4 jak w przypadku powrotu radaru . To, że jest to poprawny współczynnik skalowania, którego można użyć, może zostać sprawdzone poczytalności na podstawie faktu, że pomimo tego, że ma podobny rozmiar, Neptune jest 6 x ciemniejszy niż Uran, mimo że jest tylko 50 % dalej: 1 / r 41/r21/r46x50%1/r4Skalowanie daje współczynnik dimmera w porównaniu z 2,25 dla 1 / r 2 .5x2.251/r2

Korzystanie z tego daje ściemnianie 2400x przy To obniża nas o 8,5 magnitudo w stosunku do Neptuna w peryhelium lub 16,5 magnitudo. 500 AU przenosi nas do 20 magnitudo, podczas gdyaphelium 2800 AU przyciemnia odbite światło o prawie 20 magnitudo do 28 magnitudo. Odpowiada tonajsłabszym gwiazdom widocznym z 8-metrowego teleskopu; dzięki czemu jego odkrycie jest znacznie mniej zaskakujące.210 AU.8.516.5500 AU202800 AU2028

To jest rozmyta granica w obu kierunkach. Energia resztkowa z formacji / materiału radioaktywnego w jego rdzeniu zapewni mu pewną wrodzoną jasność; w ekstremalnych odległościach może to być jaśniejsze niż światło odbite. Nie wiem jak to oszacować. Możliwe jest również, że ekstremalne zimno chmury Oort mogło zamrozić atmosferę. Gdyby tak się stało, jego średnica byłaby znacznie mniejsza, a zmniejszenie powierzchni odbijającej mogłoby przyciemnić ją o kolejny rząd wielkości lub dwa.

Nie wiedząc, jaki rodzaj korekty tu wprowadzić, założę, że te dwa czynniki całkowicie się znoszą i pozostawiam pierwotne założenia, że ​​odbija tyle światła, co Neptune, a światło odblaskowe jest dominującym źródłem oświetlenia w pozostałej części moich obliczeń .

Dla porównania, dane z NASA WISE eksperymentu wykluczył Saturn rozmiarach ciała w ciągu od Słońca.10,000 AU

Jest również prawdopodobnie zbyt słaby, aby zostać wykryty przez właściwy ruch; chociaż jeśli uda nam się mocno ścisnąć jego orbitę, Hubble może potwierdzić jej ruch.

Mimośród mimośrodowy można obliczyć jako:

e=rmaxrmin2a

Podłączenie liczb daje:

e=2800 AU200 AU21500 AU=0.867

Podłączając i e = 0,867 do komety kalkulatora orbicie daje 58 , 000 lat orbitę.200 AUe=0.86758,000

Chociaż daje to średni właściwy ruch wynoszący ponieważ orbita jest bardzo ekscentryczna, jej właściwy ruch jest bardzo zróżnicowany, ale spędza większość czasu daleko od Słońca, gdzie jej wartości są minimalne.22 arc-seconds/year,

Prawa Keplera mówią nam, że prędkość w aphelium określa :

va2=8.871×108a1e1+e

vam/s, aAU,e

va=8.871×108150010.8671+0.867=205 m/s.

AU/year:

205ms3600s1h24h1d365d1y1AU1.5×1011m=0.043 AUyear

2800 AU0.043 AU

sinθ=0.0442800θ=8.799×104=3.17 arc seconds.

0.05 arc seconds;500 AU,

Jego ruch paralaksy byłby znacznie większy ; jednak wyzwanie polegające na zobaczeniu go w pierwszej kolejności pozostanie.


Właściwy ruch jest masywny i łatwo wykrywalny, ale aby go zmierzyć, potrzebujesz JWST (a może po prostu HST) i mają one małe pola widzenia, więc musisz wiedzieć mniej więcej, gdzie to było.
Rob Jeffries

W rzeczywistości jest to tylko słaby koniec i oczywiście mabe jest jaśniejszy w podczerwieni. Czytałem, że teleskop Subaru już szuka.
Rob Jeffries

Dla każdego, kto czytał wcześniejsze wersje, popełniłem błąd ~ 60x przy obliczaniu prawidłowego ruchu w aphelium; łatwo byłoby to zaobserwować w obserwacjach Hubble'a; ale prawdopodobnie jest zbyt słaby, aby można go było wyłowić podczas odpowiednich badań ruchu.
Dan Neely

To świetna odpowiedź. W aphelionie, jak jasne byłoby słońce z Planet Nine? astronomy.stackexchange.com/questions/13282/…
joseph.hainline

2
Uwaga tutaj astronomy.stackexchange.com/questions/13280/... prawie wszyscy (w tym ja) zapomnieli o paralaksie, która jest znacznie większa niż prawidłowy ruch. W ciągu kilku dni byłby wyraźnie rozpoznawalny przez duży teleskop. Gaja jest na niebie, ale jest ograniczona do około 20 Mag.
Rob Jeffries

8

Pozycja hipotetycznego obiektu nie jest znana z całą pewnością, dlatego trudno jest określić, gdzie skierować teleskop.

W artykule zaproponowano szeroki zakres odległości orbitalnych w dowolnym miejscu od 400 do 1500 półosi głównych osi AU, z peryhelem (najbliższe podejście do Słońca) wynoszącym 200-300AU. To jest 8 razy dalej niż do Neptuna. (Nie przeczytałem artykułu wystarczająco dokładnie, aby ustalić, czy ciało będzie w pobliżu peryhelium, czy nie; może być w odległości ponad 1000 jednostek AU, 30-krotnej odległości Neptuna).

Przy masie 10 Ziemi spodziewalibyśmy się, że ciało będzie około 2-5 razy większe niż promień Ziemi - nieco mniejszy niż Neptun.

Połączenie odległości i wielkości sugeruje, że ciało byłoby znacznie słabsze niż Neptun, nie było jaśniejsze niż 16,5 jasności na peryhelium i prawdopodobnie znacznie ciemniejsze.


1
30,00040V=16

Nie jestem wielkim astronomem (odpowiedziałem na to Q, gdy był w przestrzeni.sx zamiast astronomy.sx). Jeśli chcesz spróbować przeformułować ostatni akapit, zrób to! Nie jestem również całkowicie pewien obliczeń wielkości.
Russell Borogove

3
Zobacz moją zaktualizowaną odpowiedź poniżej. Problem, który stworzyliśmy z tobą, polegał na zastosowaniu spadku 1 / r ^ 2 z odległością; kiedy od kiedy mówimy o świetle odbitym 1 / r ^ 4 jest właściwym terminem. W rezultacie nawet najbliższy byłby o wiele słabszy od twoich szacunków.
Dan Neely

@ DanNeely właśnie to rozgryzłem. To poważny błąd w odpowiedzi.
Rob Jeffries

Ach! Oczywiście. Dobry chwyt
Russell Borogove

4

Powołując się na oryginalny artykuł :

≥≈10

i

Jak już wspomniano powyżej, dokładny zakres parametrów perturbera wymagany do zadowalającej reprodukcji danych jest obecnie trudny do zdiagnozowania. Rzeczywiście, konieczne są dodatkowe prace, aby zrozumieć kompromisy między zakładanymi elementami orbitalnymi i masą, a także w celu zidentyfikowania obszarów przestrzeni parametrów, które są niezgodne z istniejącymi danymi.

Tak więc znalezienie prawdopodobnych parametrów orbitalnych jest w toku.


2

Batygin i Brown stworzyli stronę internetową, która w przejrzysty sposób opisuje poszukiwanie 9. planety. W szczególności zwracają uwagę na następujące kwestie:

peryhelium (jego najbliższe podejście do słońca) w okolicach prawego wniebowstąpienia na niebie przez 16 godzin, co oznacza, że ​​pozycja peryhelium jest dokładnie nad głową pod koniec maja. I odwrotnie, orbita dociera do aphelium (najdalej wysuniętego punktu od Słońca) po około 4 godzinach lub prosto nad głową pod koniec listopada.

Aby go poszukać, należy popatrzeć wzdłuż ekliptyki, koncentrując się głównie na obszarze bezpośrednio nad głową pod koniec listopada. Zauważ, że w tej części nieba pojawia się również centrum galaktyki. Nachylenie szacuje się na 30 stopni plus 20 minus, więc należy również przeszukać odległość od ekliptyki.


-1

Jeśli miałeś dostęp do wystarczającego teleskopu, teoretycznie mógłbyś go zobaczyć, gdybyś spojrzał we właściwe miejsce (chociaż nikt nie wie, gdzie może być właściwe miejsce). Ale jeśli jest gdzieś w pobliżu aphelium, na świecie jest tylko garstka wystarczających teleskopów (powiedzmy lustro 8m lub większe), więc myślę, że jest mało prawdopodobne, abyś miał dostęp do jednego z nich.


6
Chociaż technicznie jest to odpowiedź na pytanie, nie ma na nim rzeczy, które dają dobre odpowiedzi (cytaty, szczegółowe wyjaśnienia i matematyka).
Donald.McLean
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.