Czy są kiedykolwiek jakieś jednoczesne tranzyty Merkurego i Wenus widziane z Ziemi?


10

Tranzyty Merkurego zdarzają się dość często z powodu jego krótkiego okresu, ale tranzyty Wenus są rzadsze. Przejrzałem dostępne mi dane i odkryłem, że tranzyty obu planet odbyły się w tym samym roku kalendarzowym w 1631 r. (Listopad i grudzień) oraz w 1769 r. (Czerwiec i listopad).

Interesujące byłoby, gdyby obie planety przelatywały jednocześnie przez Słońce! Z tą zasadą, że drugi tranzyt rozpoczyna się przed zakończeniem pierwszego tranzytu.

Czy możemy dowiedzieć się, czy kiedykolwiek tak tranzytowali, czy kiedykolwiek tak tranzytują?


Zakładam, że już je sprawdziłeś, ale eclipse.gsfc.nasa.gov/transit/catalog/MercuryCatalog.html i eclipse.gsfc.nasa.gov/transit/catalog/VenusCatalog.html sugerują, że tak się nie stanie przez następne 300 lat.
barrycarter

Odpowiedzi:


9

EDYCJA: Jak się okazuje, nie jestem pierwszą ani nawet drugą osobą, która wykonuje takie obliczenia:

Praca Meeusa (drugi link) wspomina o zdarzeniu 13425 CE w „Tabeli 1. Jednoczesne i prawie jednoczesne tranzyty Merkurego i Wenus, lata od 1 do 300 000”

W granicach DE431 (od 7 maja 13201 pne do 7 maja 17091 ne) nie ma czasu, w którym zarówno Merkury, jak i Wenus przemierzają Słońce.

Najbliżej do tego dochodzimy:

  • 16 września 13425 n.e. o 23.57 UTC Wenus zaczyna przepływać Słońce. Tranzyt ten kończy się następnego dnia rano (17 września 13425 n.e.) o 7:30.

  • Niecałe 9 godzin później, o 16:27, Merkury zaczyna tranzytować Słońce. Tranzyt kończy się o 22:26.

Program, którego użyłem do obliczenia tego:

https://github.com/barrycarter/bcapps/blob/master/ASTRO/bc-solve-astro-13227.c

Lista tranzytów obliczonych podczas rozwiązywania tego:

https://github.com/barrycarter/bcapps/blob/master/ASTRO/mercury-transits.txt.bz2 https://github.com/barrycarter/bcapps/blob/master/ASTRO/venus-transits.txt.bz2

Chociaż uważam, że ta odpowiedź jest poprawna, Stellarium nie zgadza się ze mną, a HORIZONS nie oblicza pozycji po 9999 roku CE, więc nie wierzcie zbytnio w tę odpowiedź, ponieważ nie ma dobrego sposobu na jej potwierdzenie. Uważam, że mam rację i Stellarium myli się tak daleko w przyszłości, ale może być na odwrót.

Nawet jeśli moje obliczenia są prawidłowe, niepewność w obliczaniu odpowiednich pozycji (Słońce, Merucry, Wenus, Ziemia) tak daleko w przyszłości jest wysoka. Na własnych stronach tranzytowych NASA oblicza tylko tranzyty Wenus od 2000 roku pne do 4000 ne, a Merkurego od 1601 roku do 2300 ne, mimo że mogliby wykonać te same obliczenia, które wykonałem od 13201 pne do 17091 ne:

To sugeruje, że NASA nie jest wystarczająco pewna pozycji Merkurego / Wenus (i Ziemi / Słońca), aby przewidzieć to w dalekiej przeszłości lub przyszłości, więc moje wyniki mogą być dość niedokładne.


1
To jedno mondo doskonała odpowiedź!
Cyberherbalist

Jeśli chcesz wyjść poza DE431, okazuje się, że podwójny tranzyt „zbliża się” za ponad 67 000 lat ... fourmilab.ch/documents/canon_transits
barrycarter

9

Jak obliczyli inni, nie przewiduje się podwójnych tranzytów. Ponieważ Venus podróżuje przez około 12 godzin co sto lat (z grubsza), Venus jest w tranzycie przez około 1/100000 czasu.

Zatem istnieje (z grubsza) 1 na 100000 szans, że losowo wybrany tranzyt rtęci zbiegnie się z tranzytem Wenus. Ponieważ tranzyty rtęci odbywają się co około 10 lat, można by oczekiwać, że podwójny tranzyt nastąpi średnio raz na milion lat. Jest to wyraźnie bardzo przybliżony szacunek, ale nie powinniśmy się dziwić, że takie wydarzenie nie miało miejsca w okresie historycznym.


Podoba mi się ta odpowiedź, ponieważ bardzo ładnie ilustruje przyczynę.
Jens
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.