Jak teleskop mierzy kąt paralaksy?


11

Wiem, jak mierzy się odległości gwiazd za pomocą paralaksy, ale chcę wiedzieć, w jaki sposób rzeczywisty teleskop mierzy kąt paralaksy. Potrzebne są wszelkie pomocne linki / wyjaśnienia.

Odpowiedzi:


7

Nie, teleskop nie mierzy paralaksy. Sekstant lub dowolne inne urządzenie do pomiaru kąta pasujące do teleskopu.

I nie możemy (nie możemy) bezpośrednio zmierzyć kąta paralaksy. Zamiast tego śledzimy pozycję gwiazdy / obiektu przez cały rok. Trochę sferycznej matematyki astronomicznej pokazuje nam, że ścieżka gwiazdy w sferze niebieskiej określona stałym punktem odniesienia w ciągu roku jest elipsą wokół jej średniej pozycji, zwaną elipsą paralaktyczną

elipsa paralaktyczna

Oto link, który wykonuje trudną matematykę.

Oś pół-główna tej elipsy jest równa kątowi opadania P, zaś oś pół-mniejsza jest równa P * sin (b), gdzie b jest szerokością ekliptyki gwiazd.

DODATKOWA UWAGA: Te elipsy paralaktyczne są często obracane, a parametry modyfikowane, gdy nakłada się na nią elipsa abberacyjna. W praktyce wszystko się komplikuje.


Być może warto dodać, że średnia pozycja zwykle nie jest ustalona, ​​ale (dla pojedynczych gwiazd) przesuwa się (prawie) po linii. Ten ruch nazywa się ruchem właściwym i jest mierzony na podstawie tego samego rodzaju danych (pozycji gwiazd w kilku epokach) co paralaksa.
Walter

2

Ponadto: Często lepiej jest zmierzyć odległość kątową do gwiazd odniesienia zamiast kątów bezwzględnych, ponieważ kąty te można zmierzyć ze znacznie większą dokładnością.


Bardzo prawdziwe. Właśnie to miałem na myśli przez „sferę niebieską” naprawioną z pewnym odniesieniem (jak w gwiazdach odniesienia) :)
Cheeku

@Cheeku Jak już wskazałeś w swojej odpowiedzi, sprawy stają się znacznie bardziej złożone, gdy poprawia się dokładność lub poszukuje się bardziej odległych gwiazd rzędu dziesiątek tysięcy lat świetlnych. Wszystko porusza się między sobą, w tym aberracja grawitacyjna, nawet przez ciała w naszym Układzie Słonecznym. Ludzie Gai walczą z (i definiują) system odniesienia, biorąc pod uwagę wszystkie te efekty.
Gerald
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.