Dlaczego planety w naszym Układzie Słonecznym krążą wokół tej samej płaszczyzny?


27

(Tak, wykluczam Plutona z tego samego sposobu, w jaki wykluczono go z tego, że nie jest planetą)

Obserwując planety Słońca, wszystkie wydają się względnie płaskie i z grubsza krążą wokół tej samej płaszczyzny.

Czy wynika to ze sposobu, w jaki powstał nasz Układ Słoneczny, czy jest to zjawisko fizyczne obserwowane w innych układach?

wprowadź opis zdjęcia tutaj


2
Aby lepiej zrozumieć, zobacz to .
Yashbhatt

Oprócz filmu Yashbhatt użytkownika, można również znaleźć ten jeden pomocne.
Cody

Odpowiedzi:


21

W pierwotnym stadium Słońca było otoczone (wirującą) chmurą gazową. Chmura ta zachowywała się jak płyn (cóż, gaz jest płynem), więc spłaszczyła się na dysk akrecyjny z powodu zachowania momentu pędu. Planety ostatecznie powstały z pyłu / gazu w dysku w wyniku kompresji pyłu w dysku. Proces ten nie skończy się przenoszeniem pyłu z płaszczyzny (cała pionowa siła grawitacji jest skierowana w stronę dysku), więc ostatnia planeta również znajduje się w płaszczyźnie.

Dlaczego dysk akrecyjny musi być płaski? Po pierwsze, wyobraźmy sobie protogwiazdę i chmurę gazu, zanim powstanie dysk akrecyjny. Zwykle w takiej konfiguracji cząstki wirują w większości w jednym kierunku. Te obracające się na orbitach wstecznych ostatecznie się cofną z powodu kolizji.

W tej kuli gazowej będzie równa liczba cząstek o dodatnich i ujemnych prędkościach pionowych (w danym punkcie czasu; ze względu na obrót znaki prędkości będą się odwracać). Po zderzeniach ostatecznie wszystkie staną się zerowe.

Cząstka obracająca się wokół planety zawsze będzie się obracać w taki sposób, że rzut na planetę będzie wielkim kołem. Zatem nie możemy mieć cząstki o prędkości pionowej zero, ale o pozycji pionowej niezerowej (ponieważ oznaczałoby to orbitę, która nie jest wielkim kołem). Tak więc wraz ze spadkiem prędkości pionowej maleje również nachylenie orbity. Ostatecznie prowadzi to do dysku akrecyjnego z bardzo małym rozłożeniem pionowym.


Przez „zachowywał się jak płyn” miałeś na myśli, że cały ten gaz miał tendencję do sklejania się? (wiązanie kowalencyjne)
Yoda

Ale aby odpowiedzieć na część pytania o to, czy jest to zjawisko specjalne, ta odpowiedź sugeruje, że wszystkie układy słoneczne są tworzone przez wirujące chmury gazu. Dlaczego to ma być oczywiste? Ciała nie obracające się mają grawitację. Ale nie mogą tworzyć układów słonecznych, ponieważ nie ma siły przeciwnej do zrównoważenia orbity? Czy to dlatego, że gdy galaktyki wirują wokół siebie, obracają rzeczy? To nie może być prawda, ponieważ systemy obracają się w różnych kierunkach ... czego nie dostaję?
Dave G

2
Co decyduje o kierunku obrotu dysku akrecyjnego?
nowy dzieciak

1
@ new-kid, który byłby doskonałym nowym pytaniem, jestem bardzo ciekawy tego!
Nico,

@Nico opublikował tutaj
new-kid

5

Prosty argument, dlaczego chmura gazu krążąca wokół Protosun utworzyła dysk, jest następujący.

Istnieją dwie charakterystyczne właściwości tej chmury gazu: jej całkowita energia i całkowity moment pędu. Podczas gdy pęd kątowy jest zachowany, energia nie jest: promieniowanie obniża temperaturę płynu, a tym samym energię. Tak więc ostatecznie chmura osiąga stan minimalnej energii w danym momencie pędu i jest to dysk w rotacji kołowej (tak, że większość energii kinetycznej [łącznie z ciepłem] jest w składowych prędkości przyczyniających się do całkowitego momentu pędu).

Ponowny rozkład momentu pędu między elementami gazowymi w dysku prowadzi do transportu pędu na zewnątrz i transportu gazu do wewnątrz, co skutkuje akrecją na Protosun.


1

Wyobraź sobie cząstkę, która uderzyła w ziarno, ponieważ w nim poszło wstecz w stosunku do innych. Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu milionów lat zderzy się z rzeczami idącymi w przeciwnym kierunku i zmieni swój własny kierunek, aby dopasować się do większości.

To samo dotyczy orbit niepłaskich, cząstka, która podróżowała na orbicie polarnej w stosunku do „równika” dysku akrecyjnego, ostatecznie rozbiła się na wystarczającą liczbę rzeczy, aby zmienić swoją ścieżkę tak, aby pasowała do większości.


Ta odpowiedź ma 5 linii i wyjaśnia ją w sposób nienaukowy. Żadna z pozostałych odpowiedzi również nie zawiera cytatów, więc dlaczego miałbym potrzebować cytowań?
Aaron Franke
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.