Jak szybko supernowa się nagrzewa / rozszerza?


14

Załóżmy, że istnieje gwiazda o wiele masywniejsza niż Słońce.

Załóżmy ponadto, że krążąca wokół tej gwiazdy planeta jest podobna do Ziemi. Woda, tlen, cywilizacja i wszystko inne.

Teraz gwiazda decyduje się na supernową. Jak szybki lub wolny jest ten proces?

Ile czasu zajmie rozgrzanie się, aby życie na tej planecie było niemożliwe? Miesiąc? Rok? Sto lat? Tysiąc lat?

A ile zajmie supernowej, aby pochłonęła planetę? Dzień? Miesiąc? Rok? Milion lat?


Warto zauważyć, że jeśli gwiazda jest bardziej masywna niż Ziemia, wystarczająco duża, aby przejść do supernowej, to nie żyje zbyt długo, nie wystarczająco długo, aby mogła się rozwinąć cywilizacja. Byłoby to również pod koniec jego życia, więc przekształciłoby się w czerwonego olbrzyma (lub może pulsować przez świecącą niebieską zmienną scenę) w obu kierunkach, stałoby się jeszcze silniejsze niż wtedy, gdy był młodszy i już by podpalili wszystkie planety, które mogły znajdować się w strefie nadającej się do zamieszkania.
James K,

@JamesKilfiger: Dziękuję. Hmm Cywilizacja, jaką znamy, rozwija się w mgnieniu oka według standardów astronomicznych. Prawda? Co kilka tysięcy lat.
Ricky

1
@JamesKilfiger Tak więc wnioskujemy, że cywilizacja nie powstała tutaj ...
Rob Jeffries

Zaledwie 1000 000 lat zajęło małpom wytwarzającym narzędzia kamienne uformowanie się w cywilizacje (a następnie zaledwie kilka tysięcy w celu opracowania środków do samozniszczenia). Ale samo replikacja nici DNA zajęło prawie 4 miliardy lat ewolucji małp wytwarzających narzędzia kamienne. Wielka gwiazda świeci przez zaledwie 10 milionów lat, zanim przejdzie do supernowej, a faza czerwonego giganta za znacznie mniej. Kolonia kosmicznych kosmitów mogłaby zostać zbudowana na planecie krążącej wokół gwiazdy, która jest potencjalnym prekursorem supernowej, ale nie rodzimą cywilizacją. Uważaliby planetę za dość wrogie miejsce.
James K

Odpowiedzi:


12

Ricky, jest bardzo szybki. Zapadanie się rdzenia i początkowy wybuch neutrino trwa od kilku sekund do dziesiątek sekund. Zwykle nie myślimy o interakcjach neutrin, ale tak wielu jest uwalnianych, że nawet to może stanowić problem dla pobliskiej planety mieszkalnej. Fala uderzeniowa z załamania się rdzenia i odbicia się na powierzchni zajmuje kilka godzin, czemu towarzyszy intensywny błysk światła UV, który prawdopodobnie wysterylizuje wszystko w układzie planetarnym. Zewnętrzne warstwy eksplodującej gwiazdy są wyrzucane z prędkością około 1000 km / s, więc mogą podróżować jednostkę astronomiczną w ciągu około jednego dnia.

Supernowa staje się coraz jaśniejsza przez około tydzień później, zwiększając jasność od tego, co musiało być już ogromne (tysiące jasności słonecznych) o kolejny współczynnik . Temperatura równowagi dowolnej planety skaluje się z grubsza jako , więc temperatury wzrosną o ponad rząd wielkości w ciągu tygodnia.105L1/4


2
Jeśli chodzi o to, jak blisko musisz być neutrin, aby zabójcze były same, zawsze jest coś takiego: what-if.xkcd.com/73 .
zibadawa timmy,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.