Jak uruchamiana jest pierwsza detonacja w Supernove typu Ia?


12

Ok, przeczytałem o Supernowej typu Ia i odkryłem, że dochodzi do dwóch detonacji. Pierwszy znajduje się w skorupie helu wokół białego karła, a drugi wydaje się być wyzwalany przez pierwszy i jest to główna część całej supernowej. Nie znalazłem, jak ta skorupa helu w ogóle eksploduje, więc tego właśnie szukam. Z góry dziękuję!

Odpowiedzi:


10

Nikt tak naprawdę nie wie, w jaki sposób supernowe typu Ia detonują (lub deflagrują) - istnieje wiele możliwości. Możliwość „wanilii” nie jest tym, co stwierdzasz w swoim pytaniu, chodzi o to, że biały karzeł gromadzi wystarczającą masę, aby zbliżyć się do granicy Chandrasekhar i stać się wystarczająco gęsty w swoim rdzeniu, aby rozpocząć spalanie węgla.

Jednak pojawiająca się różnorodność obserwowana wśród supernowych typu Ia, kiedyś uważana za jedną populację, sugeruje, że mogą istnieć inne możliwości. Istnieją dowody na to, że białe karły mogą eksplodować w masach znacznie poniżej granicy Chandrasekhar. Jeśli biały karzeł w układzie dwójkowym gromadzi wystarczającą ilość materii bogatej w He, może on zostać wystarczająco ściśnięty, aby zapalić He palącego się blisko powierzchni (dzieje się tak przy progu niższej gęstości niż spalanie węgla). To następnie powoduje falę uderzeniową w białego karła, a wywołana tym kompresja może spowodować zapłon węgla.

T.40


Dzięki! Po prostu ... co masz na myśli przez T40?
Vojta Klimes,

1
@VojtaKlimes Temperatura do potęgi 40. to znaczy, jeśli podniesiesz temperaturę o 1%, szybkość reakcji wzrośnie 45
Rob Jeffries
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.