Czy istnieją wszechświaty równoległe?


15

Czy istnieją inne wszechświaty, takie jak nasz? Jeśli istnieją, to skąd wiemy, że istnieją, skoro nawet nie widzieliśmy końca naszego wszechświata?


5
Na marginesie: niekoniecznie musi istnieć nasz wszechświat
RhysW,

W innym wszechświecie w tej chwili dokładna kopia opublikowała pytanie „Czy wszechświaty równoległe nie istnieją?”
Paul,

@Paul: czy mógłbyś to rozwinąć i podać jakieś odniesienia?
ashu

@ashu - to był po prostu żart. Najwyraźniej niezbyt dobry. Prosimy o zignorowanie!
Paul,

Odpowiedzi:


12

Prosta odpowiedź brzmi (jak w astronomii):
nie wiemy

Równoległe wszechświaty mogą istnieć lub nie. Nie ma ostatecznego sposobu udowodnienia, że ​​te wszechświaty istnieją lub nie istnieją.

Wszechświat równoległy to istnienie odrębne od naszego. Teorie sugerujące istnienie równoległych wszechświatów są klasyfikowane jako teorie wieloświatów . Istnieje wiele teorii wieloświata, z których wszystkie proponują różne idee dotyczące tego, co mogłoby istnieć poza granicami naszego wszechświata. Istnieją również teorie sugerujące, że multiwers nie istnieje, chociaż teorie, które mają największe poparcie, są zdecydowanie teoriami wieloświatowymi.

Miłe odniesienie w formie książkowej znajduje się w „Endless Universe: Beyond the Big Bang” Steinhardta i Turoka. Zobacz także pracę Maxa Tegmarka na poziomach I-IV multiwersów ( Max Tegmark -> Zobacz jego artykuł Scientific American zatytułowany Parallel Universes ).


Czy możesz podać jakieś odniesienie do teorii, która sugeruje, że multiwers nie istnieje?
ashu

2
@ashu dobry punkt. Są takie, ale nie mam w tej chwili czasu, aby przeszukać cały Internet, aby je znaleźć. Prawie wszystkie teorie głównego nurtu są teoriami wszechświata wszechświatowego / równoległego, co oznacza, że ​​trudno jest znaleźć teorie pojedynczego wszechświata.
przeklęte prawdy,

@ashu Zobacz książkę zatytułowaną „Nasz wszechświat matematyczny” autorstwa Maxa Tegmarka, która zawiera bardzo obszerne leczenie aktualnych hipotez związanych z wieloma wszechświatami. Proszę zrozumieć, że to wszystko jest hipotetyczne. Akceptowana obecnie nauka nic nie mówi o wielu wszechświatach. Książka zawiera około 1/3 ustalonych nauk, 1/3 gdzieś na zewnętrznych krawędziach i 1/3 spekulacji. Ale jest napisany przez wiodącego kosmologa, więc powinien dać ci dobre wyobrażenie o tym, co myślą naukowcy w tej dziedzinie, próbując rozszerzyć to pole.
Florin Andrei

3

Jeśli istnieją, są poza wszystkim, co możemy kiedykolwiek osiągnąć. Są (z definicji) poza naszym Wszechświatem, więc nie możemy na nie wpływać i nie mogą w żaden sposób wpływać na nas. To to samo, co powiedzenie, że dla jakiejkolwiek definicji eksperymentalnej nie istnieją.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.