Co można zobaczyć za pomocą teleskopu 4,5 "


10

Właśnie dostałem odbłyśnik Newtona 4,5 ". Niebo nie było jasne, gdzie ostatnio mieszkam, więc mogłem go użyć tylko do zobaczenia księżyca i Jowisza (mogłem także zobaczyć księżyce galilejskie). Przyjaciel mój z podobnym teleskopem mówi, że widzi Saturna z jego pierścieniami i fazami Wenus za pomocą swojego teleskopu. Zastanawiam się, co jeszcze mogę zobaczyć za pomocą teleskopu mojego rozmiaru, a konkretnie, które obiekty Messiera widzę za pomocą mojego teleskopu. Żyję w strefie podmiejskiej w pobliżu małego obszaru miejskiego, więc zanieczyszczenie światłem jest problemem, ale mam dostęp do ciemniejszego nieba w pobliżu.


Kiedyś widziałem Andromedę z podobnym teleskopem: wygląda jak chmura, ponieważ (myślę) teleskop jest zbyt mały, aby zobaczyć jakąkolwiek strukturę. Niebo było stosunkowo ciemne.
Francesco Montesano,

Duża część odpowiedzi brzmi - na jakiej jesteś szerokości geograficznej? Podwójny klaster w Perseuszu to niesamowita strona o małym zasięgu.
asawyer,

Mam 40,75 północ.
NeutronStar

Odpowiedzi:


5

Przysłona twojego 4,5-calowego teleskopu to jedno, ważne jest również, jaką masz ogniskową. Czy to af / 5 czy raczej af / 8? F / 8 byłby odpowiedni do oglądania Księżyca, Jowisza, Saturna, może nawet Marsa i Wenus. Możesz również kupić dobry filtr słoneczny, przymocować go z przodu zestawu tuby optycznej i zobaczyć słońce. Ale bądź ostrożny i poinformuj się wcześniej! Twój wzrok może być zagrożony inaczej. Dla Księżyca wskazane jest, aby kupić neutralny szary filtr, ponieważ jest również bardzo, bardzo jasny.

Jeśli chodzi o obiekty Messiera: prawdopodobnie możesz zobaczyć większe. Mgławica Pierścień (M57) będzie twarda, ponieważ jest bardzo mała i słaba. Ale możliwe będą otwarte gromady, gromady kuliste i rdzeń Andromedy. Możliwe będzie także kilka jasnych mgławic, takich jak M42 (Mgławica Oriona).

Istnieje dobra lista wszystkich obiektów Messiera w Astropixels . Powinieneś wypróbować obiekty o wielkości 4 lub wyższej, które mają rozmiar większy niż 5 minut łukowych. W przeciwnym razie mogą być zbyt słabe lub zbyt małe, aby je znaleźć.


Mój teleskop to f / 8.
NeutronStar

Wtedy zdecydowanie możesz zmierzyć się z planetami, ponieważ będziesz miał około metra ogniskowej. Powinieneś zacząć od okularu 10 mm, a później kupić soczewkę Barlowa lub lepiej: kupić dobry okular 8 mm lub 5 mm. To ostatnie może być jednak drogie lub już niezbyt odpowiednie dla twojego teleskopu.
Arne,

Mój teleskop był wyposażony w okular 20 mm i 5 mm, a także soczewkę Barlowa, więc powinienem być gotowy.
NeutronStar

Kiedy mówisz, zobacz większe obiekty Messiera. Czy masz na myśli białą kropkę, czy rzeczywiście widzisz szczegóły?
Reactgular

Duże obiekty Messiera, takie jak otwarte gromady, pokażą wiele gwiazd. Mgławica Orion będzie wyglądać jak szara, mętna plama. Trzon galaktyki Andromedy będzie również zachmurzony. Duże gromady kuliste, takie jak M13, pojawią się jako wiele gwiazd w kuli.
Arne
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.