Oś czasu wpadnięcia do czarnej dziury


12

W przypadku jakiejś czarnej dziury „średniej wielkości”, ile czasu zajmie odległemu astronautowi (noszącemu skafander!):

  • być w stanie zobaczyć soczewkowanie grawitacyjne gołym okiem
  • wyraźnie wyczuj gradient grawitacji
  • osiągnąć śmiertelny gradient grawitacyjny
  • przekroczyć horyzont zdarzeń

Ostatecznie interesują mnie subiektywne doświadczenia człowieka wpadającego do czarnej dziury. Czy byłoby wyciągnięte i nieprzyjemne? A może do czasu, gdy gradient będzie bolesny, nie będzie prawie żadnego czasu przed anihilacją?


1
Właściwie jest to problem, który pamiętam z moich zajęć z kosmologii. Jest tu kilka naprawdę dobrych pytań dotyczących właściwego czasu w stosunku do czasu współrzędnych, związku między masą czarnej dziury a gradientem jej pola grawitacyjnego i kilku innych rzeczy. Jeśli znajdę jakieś obliczenia ilościowe, które pamiętam, postaram się odpowiedzieć na pytanie.
astromax,

1
Dzięki @astromax, byłby wdzięczny za próbę odpowiedzi i kibicuje przeciwnej opinii na temat stosowności tego pytania.
aaaidan

1
Tak - pamiętam, że doszedłem do wniosku, że im większa masa czarnej dziury, tym bliżej horyzontu wydarzenia można się zbliżyć, nie odczuwając tego różnicowego szarpnięcia między głową a stopami. Czarne dziury o mniejszej masie są w rzeczywistości bardziej śmiercionośne pod względem sił pływowych, gdy zbliżasz się do horyzontu zdarzeń. Jednak czas potrzebny na dotarcie do horyzontu wydarzeń widzianego przez „osobę z zewnątrz”, jeśli się nie mylę, jest nieskończony. Będę musiał dwukrotnie sprawdzić, czy tak naprawdę jest.
astromax,

2
Właściwie prowadzę zajęcia z kosmologii w następnym semestrze. Wydaje mi się, że jeden z przypisanych zestawów zadań domowych ma to konkretne pytanie. Wyślę odpowiedź, kiedy się zorientuję.
astromax,

1
Raz obliczyłem pytania 2/3 dla super-masywnej czarnej dziury; to wciąż zależy od fizyki: physics.stackexchange.com/questions/38837/… - może to pomaga. (siły pływowe mogą być bolesne, ouch)
Alexander Janssen

Odpowiedzi:


2

Co ciekawe, Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk , napisał książkę zatytułowaną Śmierć przez czarną dziurę .

W tym filmie wyjaśnia dalej, o co pytałeś, subiektywne doświadczenie astronauty zasysanego do czarnej dziury. To zdecydowanie bolesne!


Nie zgadzam się, że byłoby to bolesne. Stracilibyście przytomność na długo, zanim poczujecie ból z powodu gradientu grawitacji rozciągającego wasze ciało, ponieważ stracilibyście płyny wewnątrzczaszkowe, straciliście przytomność i w konsekwencji umarliście (dość szybko).
TildalWave,

Tak, wydaje się rozsądne, że jeśli poczujesz gradient grawitacji, krew gromadzi się w twoich stopach (zakładając, że „głowa do góry”), do pewnego stopnia, w końcu cię znokautuje. Czy gradient jest bolesny do tego czasu może być przedmiotem dyskusji? Ale jak długo
zwlekałem

1
Neil wydaje się uważać, że gradient byłby na tyle silny, że przed śmiercią
złamałby

Nie powiedziałbym tak szybko, że się myli, w końcu napisał książkę na ten temat i przeprowadził dokładne dochodzenie, a następnie obszerną analizę. Założę się, że on wie dużo więcej o czarnych dziurach niż my.
Eduardo Serra,

1
Dzięki za informacje, ale w kontekście tej witryny lepiej byłoby udzielić odpowiedzi tutaj. Można dodawać linki do dalszego czytania, ale ta strona została stworzona w celu stworzenia ostatecznego zbioru odpowiedzi na pytania astronomiczne. Gdy ktoś przychodzi tutaj, szukając odpowiedzi za pomocą wyszukiwania, ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest wysłanie go w inne miejsce, aby znaleźć te informacje. Odpowiedzi tylko z linkiem niewiele więcej niż dodają kolejną barierę między przyszłymi czytelnikami a rzeczywistymi informacjami, których szukają. To nie czyni Internetu lepszym.
Robert Cartaino,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.