Postrzeganie ruchu gwiazd


Odpowiedzi:


11

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przesłuchałem zaktualizowany katalog Hipparcos autorstwa van Leeuwena (2007), dostępny na CDS w Strasburgu .

W katalogu znajduje się 4559 gwiazd o jasności Hipparcos i które można zaklasyfikować jako obiekty „gołym okiem”, choć potrzebujesz dobrych oczu, dobrego miejsca i dużo cierpliwości, aby radzić sobie z gwiazdami słabszymi niż około 5 jasności .<6

Sortując te obiekty według całkowitego prawidłowego ruchu, okazuje się, że istnieją trzy obiekty o prawidłowym ruchu w zakresie od 4,0 do 5,3 sekundy łuku rocznie:

Star Mag Total PM (arcsecs / rok)

HIP19849 4,56 4.1

HIP108870 4,83 4,7

HIP104214 5,37 5,3

Powiedzmy, że ludzkie życie wynosi 80 lat. Oznacza to, że gwiazdy te poruszają się na niebie w odległości między 328 a 424 sekundami łukowymi względem średniej pozycji wszystkich innych gwiazd.

Rozdzielczość kątowa ludzkiego oka wynosi około 30-60 łuków (dla naprawdę dobrego widzenia i całkowicie dostosowanego do ciemności oka). Tak więc separację między dwiema gwiazdami można oszacować na ułamek tego.

Myślę, że byłoby to bardzo trudne, chyba że te gwiazdy byłyby bardzo blisko innej gwiazdy gołym okiem, aby można było zobaczyć rozdzielenie zmieniające się z czasem.

Ponownie przeprowadziłem wyszukiwanie. Szukałem gwiazd gołym okiem, które znajdowały się w odległości 10 minut kątowych od innej gwiazdy gołym okiem i które miały wysoki względny właściwy ruch, który sprawiłby, że poruszałyby się znacznie względem siebie.

Najlepszą parą kandydacką jest HIP71500 (która jest w zasadzie stacjonarna) i HIP71502 (która jest gwiazdą o wysokim ruchu właściwym) o jasności 5,58 i 5,85, które są obecnie oddzielone o około 15 sekund łukowych, ale po 80 latach zmieni się to o 52 sekundy . Oznacza to, że dla kogoś z ostrym widzeniem gołym okiem (czy możliwe jest posiadanie go przez całe życie), gwiazda, która najwyraźniej była pojedyncza gołym okiem, stopniowo stanie się (właśnie) rozwiązaną wizualną układem podwójnym.

Niezła ciekawostka!


Gwiazda Barnarda ma właściwy ruch 10,3 sekundy łuku rocznie. Ładnie pokazuje się to na tle gwiazd w teleskopie, ale jasność 9,5 stawia ją poza widocznością gołym okiem. en.wikipedia.org/wiki/Barnard%27s_Star (z .gif pokazującym ruch)
Wayfaring Stranger

2

Bardzo trudne. Chociaż ruch kilku gwiazd jest znaczący w tym przedziale czasowym, większość z nich po prostu nie jest wystarczająco blisko innych gwiazd, aby można było określić ruch. Gwiazda Barnarda porusza się o około jedną trzecią szerokości Księżyca w ciągu 60 lat. Można by to zobaczyć obok innej jasnej gwiazdy. Ale bez ulepszenia obrazu w celu wywołania słabszych gwiazd lub szczególnie bliskiej koniunkcji, myślę, że jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek obserwator gołym okiem był tego pewien.

Spekulacje z mojej strony są takie, że Tycho Brahe mógłby to zrobić, gdyby miał dużo szczęścia. Chociaż nie używał soczewek, miał obserwatorium, doskonałą widoczność i szczegółowe zapisy. Obserwatorium i możliwość pomiaru dokładnych kątów eliminuje potrzebę posiadania pobliskiej gwiazdy. Ale o ile wiem, nie zasugerował żadnych takich zmian. Dopiero później astronomowie (często pracujący z danymi Brahego) byli w stanie dokuczać ruchom.

Przepraszam, że sugeruję Barnardowi pytanie do obserwacji gołym okiem. Ponieważ jest to najszybszy znany właściwy ruch, zwykle myślę o nim w celu sprawdzenia rzędu wielkości. Gdybyśmy szukali najlepszego scenariusza, to prawdopodobnie 61 cygni. Limit dokładności Tycho Brahe'a wynosił prawdopodobnie około 1 minuty łukowej. 61 cygni przeprowadzi się tak bardzo za około 12 lat. Jest to teoretycznie możliwe, ale strasznie mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę rzadkość gwiazd o wysokim ruchu.


Wykonaj badania! Gwiazda Barnarda ma V = 9,5 i zdecydowanie nie jest obiektem gołym okiem.
Rob Jeffries,

61 Cyg - To byłby HIP104214 w mojej odpowiedzi wtedy ...
Rob Jeffries

0

Tak, jest ich mnóstwo.

Słońce, będące najbliższą gwiazdą, wydaje się poruszać najszybciej, pokrywając przestrzeń nieba od wschodu (ish) na zachód (ish) w ciągu jednego dnia. Zwłaszcza wokół zachodu i wschodu słońca ruch jest bardzo widoczny i możesz obserwować, jak porusza się w ciągu kilku minut (nie patrz jednak bezpośrednio na to; jest to bardzo złe dla twoich oczu).

Na półkuli północnej inne gwiazdy będą się obracać wokół Gwiazdy Północnej co noc, a jeśli spojrzysz na gwiazdy w odstępie kilku godzin, zostaną one obrócone w różnych pozycjach.

Oto zdjęcie wynikające z pozostawienia otwartej migawki aparatu przez kilka godzin:

Gwiezdne Szlaki ( Źródło obrazu : artykuł w Wikipedii o Star Trails )


Szukamy tutaj właściwego ruchu; gwiazdy względem siebie, a nie ruch pozorny powodowany przez obrót ziemi.
Wayfaring Stranger,

Jednak nie o to pyta - skupia się na postrzeganym ruchu gwiazd.
WBT,

1
„w stosunku do innych gwiazd w pobliżu”
Rob Jeffries

Zostało to najwyraźniej dodane w edycji PO mojej odpowiedzi. Głosy za udzielenie odpowiedzi na inne pytanie nie wydają się uczciwe ...
WBT

2
Edytuj lub usuń swoją odpowiedź. Nawet pierwotne pytanie oczywiście nie pytało o to, czy Słońce czy gwiazdy wydają się poruszać na niebie z powodu obrotu Ziemi.
Rob Jeffries,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.