Jak powstaje nierotująca czarna dziura


10
  1. Jak powstają nierotujące czarne dziury?

Sądzę, że nierotujące czarne dziury powstają z nierotujących się gwiazd, ale nie mogłem znaleźć żadnego dowodu na to, że taka gwiazda istnieje w Internecie. Jeśli to prawda, czy możesz również podać przykład takiej gwiazdy?

  1. Czy absorpcja materii nierotującej czarnej dziury różni się od rotującej czarnej dziury?

Również jedno pytanie na pytanie proszę ...
Lekkość ściga się na orbicie

@LightnessRacesinOrbit Czasami warto zadać dwa pytania w tym samym poście, ponieważ są one dość powiązane, że nie mogą żyć niezależnie, IMO.

@Axl: Czasami, gdy są łącznymi częściami tego samego pytania, ale nie widzę, aby tak było w tym przypadku? To prawda, nie jestem astrofizykiem :)
Lekkość ściga się na orbicie

@LightnessRacesinOrbit Moja obserwacja nie była szczególnie odnoszona do tego postu, ale do ogólnego przypadku. Myślę też, że te dwa pytania powinny zasługiwać na osobny post ...

@Axl w porządku notowane na przyszłość, dzięki chłopaki!
CipherBot

Odpowiedzi:


5

Wszystkie gwiazdy mają pewien moment pędu. Zachowanie momentu pędu, gdy jądro gwiazdy zapada się, oznacza, że ​​bardzo prawdopodobne jest, że większość czarnych dziur gwałtownie się obraca, podobnie jak nowo narodzone gwiazdy neutronowe obserwowane są jako wyjątkowo szybkie obroty.

Nawet gdyby ktoś miał gwiazdę z nie obracającym się rdzeniem, gdy zapadałaby się, późniejsza akrecja materiału z momentem pędu dałaby czarnej dziury ten moment pędu.

Nieobracające się czarne dziury są teoretycznym ideałem, którego nie można znaleźć w naturze.

Szczegóły narostu materiału na czarną dziurę są złożone i nadal stanowią przedmiot badań teoretycznych i obserwacyjnych. Ale tak, szczegóły akrecji w czasoprzestrzeni rządzonej przez miernik Kerr odpowiedni dla obracających się czarnych dziur będą różnić się od szczegółów nierotującej czarnej dziury Schwarzschilda . Czarne dziury Kerr mają „ergosferę” poza ich horyzontami zdarzeń, w których materiał jest zmuszony do współobrotu z czarną dziurą.


Wygląda na to, że tarcza akrecyjna wewnątrz ergosfery działałaby tak, aby rozpętać nierotującą czarną dziurę.
Wayfaring Stranger

1
@WayfaringStranger Nierotująca czarna dziura nie ma ergosfery.
Rob Jeffries

Teraz myślę , że oczywiście nie. Wydaje się, że dysk akrecyjny wciąż może go rozkręcić, nawet jeśli materiał koniecznie przekracza horyzont zdarzeń.
Wayfaring Stranger

3

W pierwszej części pytania: prawdziwa czarna dziura powstająca z zapadającego się początku może mieć moment pędu. Teoretycznie nie wirująca czarna dziura mogłaby powstać przez zapadnięcie się nieobrotowej gwiazdy. Teoretycznie można potencjalnie zrealizować nieobrotową czarną dziurę, jeśli moment pędu zostanie wyjęty z obracającej się czarnej dziury w procesie Penrose'a.

https://en.wikipedia.org/wiki/Penrose_process

Jeśli chodzi o drugą część twojego pytania, myślę, że nie jest całkiem jasne, co masz na myśli. Najlepiej, jak potrafię zrozumieć twoje pytanie, powiedziałbym, że materia jest „absorbowana” tak samo, chociaż ścieżka podążająca do czarnej dziury może zależeć od jej obrotu.


To nasuwa pytanie, czy w przyszłości znajdziemy nierotującą czarną dziurę, czy bardziej prawdopodobne jest, że została ona stworzona przez naturalne procesy lub kosmici wydobywający energię w procesie Penrose'a? :)
joseph.hainline

Zastanawiam się, czy kugelblitz nie byłby obracający się.
Howard Miller
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.