Orbity w podwójnym układzie gwiezdnym


11

Znam trzy zestawy stabilnych orbit w podwójnym układzie gwiazd: krążące blisko gwiazdy A, krążące wokół gwiazdy B lub krążące daleko wokół obu gwiazd (i ich wspólnego środka ciężkości) jednocześnie.

Czy istnieje czwarty zestaw stabilnych orbit wokół wspólnego środka ciężkości, ale wewnątrz orbit obu gwiazd?

Dwie gwiazdy krążące wokół wspólnego środka ciężkości, z planetą krążącą w tym samym punkcie


Czy możesz narysować obraz tego, jak by to wyglądało?
HDE 226868

2
Dodałem obraz.
Mark

Podejrzewam, że nie jest to stabilna długoterminowo, mimo że planeta okrąża 2-gwiazdkowy środek ciężkości. Trudno mi uwierzyć, że raczej nie zdestabilizowałaby się szybko. Istnieje garść wyliczonych 3 scenariuszy ciała, które działają, moim ulubionym jest rysunek 8 (ten to 3 równe ciała) ams.org/featurecolumn/images/simo03.gif i więcej tutaj: news.sciencemag.org/physics/2013/ 03 /… . Twoje pytanie jest nieco inne, ale nadal czuję się pewnie, mówiąc, że nie będzie stabilne na długo.
userLTK

3
Nie możesz mieć takiej orbity. W kierunku środka ciężkości nie ma siły. Ta planeta zostałaby wystrzelona z układu podwójnego z dużą prędkością w krótkim czasie.
David Hammen

Odpowiedzi:


3

L1L4L5

L4L5m1m225+369224.9599


Dla binarnego układu gwiazd, L4 i L5 są na ogół nie stabilny stosunek masowy pomiędzy dwiema gwiazdami nie jest wystarczająco wysoka.
Mark

Jest to stosunek masy między trzecim ciałem a dwoma pozostałymi ciałami, który musi być bliski zeru, aby L4 i L5 były stabilne, a nie stosunek między dwiema gwiazdami.
Gerald

dodano przypadek binarny o równej masie
Gerald

1
M1M2L4L5L4L5

@DylanSp To dobry punkt. Jeśli jednak artykuł, do którego się odwołujesz, jest czytany ze ścisłą interpretacją matematyczną, napisane jest „To będzie prawda, jeśli”, a nie „To będzie prawda iff”, przy czym „iff” oznacza „wtedy i tylko wtedy”. Nie jestem więc pewien, czy wniosek w innym kierunku jest słuszny. Rysunek na stronie 2 dokumentu, do którego się powołałem, pokazuje minimum dla L4 i L5 w przypadku binarnym o równej masie. Z biodra nie mogę zdecydować, która interpretacja jest poprawna.
Gerald
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.