Jak nazywa się nasz Układ Słoneczny?


12

jak nazywa się nasz Układ Słoneczny, a nie „Układ Słoneczny”?

Znalazłem też „System Sol” i „Monmatia”, ale czy jest coś więcej?


2
Gdzie znalazłeś te nazwiska?
HDE 226868

1
„Monmatia” wydaje się być wynalazkiem Urantian .
Keith Thompson,

1
Zgadza się. Znalazłem Monmatię u Urantian.
user7518

1
Układ Sol jest duński dla Układu Słonecznego.
Jakob

Odpowiedzi:


11

Nazywa się to po prostu „Układem Słonecznym”. (Wiele miejsc i obiektów ma takie nazwy; nie różni się niczym od „Arktyki”, „Księżyca” czy „Słońca”).

(„System Sol” jest wynalazkiem pisarzy science fiction; nie ma on ogólnego zastosowania poza niektórymi kontekstami science fiction. Cokolwiek innego będzie czymś podobnym lub ogólnym zbiorem takich czy innych cech).


6
Należy prawdopodobnie zauważyć, że „Solar” to przymiotnikowa forma Sol, podobnie jak Polar jest biegunem. I że Sol to po prostu łacińska nazwa Słońca.
Mitch Goshorn

Pierwsze znane użycie słowa Sol dla słońca znajduje się w Ashmole Manuscript Treatise on Astrology około 1450.
b1nary.atr0phy

6

Układ słoneczny został nazwany na długo zanim dowiedzieliśmy się, że istnieją inne układy słoneczne. Tak jak Słońce nie jest jedynym Słońcem we wszechświecie, ale nadal nazywamy go Słońcem.


niezła odpowiedź . proste
fizyk-natarajan

Jest to interesujące, ponieważ w rzeczywistości istnieje wiele sporów dotyczących ogólnego użycia słowa „Słońce”. W astronomii zazwyczaj Słońce oznacza tylko naszą gwiazdę. Inni twierdzą, że Słońce może i powinno być użyte do odniesienia do dowolnej gwiazdy najbliższej planecie, powołując się na historyczne użycie w fikcji. Wiele osób używa również „Słońca” zamiennie z „gwiazdą”. Z tego powodu rzeczywiste znaczenie staje się nieco niejednoznaczne.
Mitch Goshorn

@MitchGoshorn Zgadzam się i to samo dotyczy Księżyca =). Właśnie odkryliśmy, że Słońce jest kolejną zwykłą gwiazdą zamiast największego podobnego do Boga obiektu na niebie. Poświęć trochę czasu, aby się do tego przyzwyczaić
Jean

2

Aby zwięźle odpowiedzieć na twoje pytanie, Układ Słoneczny ma również nazwy: Układ Kopernikański, Układ Heliocentryczny i Układ Planetarny, oprócz tych, o których wspomniałeś. Właściwie nie ma zbyt wielu innych nazw, więc po prostu trzymaj się Układu Słonecznego, ponieważ jest on najczęściej akceptowany.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.