Lata, miesiące, dni i… tygodnie?


10

Dlaczego czas dzielimy na tygodnie? Czy istnieje jakiś niebiański powód, dla którego ludzie to robią?

  • jeden rok: rewolucja ziemska wokół Słońca
  • jeden miesiąc: rewolucja księżycowa wokół Ziemi
  • jeden tydzień: 7 dni = ???
  • jeden dzień: obrót ziemi wokół własnej osi

4
Najprawdopodobniej jest to wina Babilonu.
user6760

@ user6760 Babilończycy używali kalendarza księżycowego, miesiąc trwał trzy 7-dniowe tygodnie, a 8 lub 9-dniowy. Jednak nie ma odpowiedzi, dlaczego Babilończycy wykorzystali 7-tygodniowy cykl. Mogli wykorzystać na przykład 3 10-dniowe tygodnie, nie było to mniej racjonalne (zastosowali razem system liczbowy base-6 i base-10).
peterh - Przywróć Monikę

Odpowiedzi:


20

Okres synodalny księżyca wynosi dni, czyli nieco mniej niż miesiąc kalendarzowy, który wynosi średnio około dnia. Jest to nieco dłużej niż okres jego orbitowania, ale odpowiada okresowemu wyglądowi Księżyca widzianemu z Ziemi. Wspominam o tym, aby wyjaśnić, że powinniśmy wybaczyć trochę niedokładności.29.5330.4

Konwencjonalnie wygląd księżyca dzieli się na cztery fazy: pierwszy kwartał, pełny, ostatni kwartał, nowy. Oznacza to, że średnio każda faza trwa około dnia. Ponieważ kalendarze liczą dni w liczbach całkowitych, -dniowy okres wydaje się naturalnym wyborem.7.47

Społeczne znaczenie siedmiodniowego okresu w kulturze zachodniej prawdopodobnie ma znacznie więcej wspólnego z jego religijnym znaczeniem w religiach abrahamowych niż z astronomią samą w sobie (choć z pewnością nie wyjątkową). Ale jego ostateczne pochodzenie prawdopodobnie leży w naturalnym podziale wyglądu Księżyca na cztery fazy, które odpowiadają pozornej geocentrycznej różnicy szerokości geograficznej między Księżycem a Słońcem , , i .090180270

Oto wyraźna odpowiedź na twoje pytanie

  • 1 tydzień = 7 dni = jedna faza księżycowa.

2
Siedmiodniowy tydzień poświęcił chwilę na rozprzestrzenienie się na wschód: „Najwcześniejsze znane wzmianki w chińskich pismach o siedmiodniowym tygodniu przypisuje się Fanowi Ningowi, który żył pod koniec IV wieku w dynastii Jin” en.wikipedia.org/wiki/ Tydzień # Adoption_in_Asia
Wayfaring Stranger


2
To nie jest dokładne dopasowanie. Babilończycy mieli „tygodnie przestępne”, ostatni tydzień wszystkich miesięcy wydłużono do 8 lub 9 dni, aby dopasować miesiąc do cyklu księżycowego.
Peter - Przywróć Monikę

5

Współczesny 7-dniowy tydzień został przyjęty w późnym Cesarstwie Rzymskim, zastępując 8-dniowy „niedzielny tydzień”, który wcześniej był używany głównie na przerwy rynkowe. O ile mi wiadomo, nie było żadnego konkretnego powodu, dla którego 8-dniowa długość była inna niż fakt, że był to dogodny rozmiar na osobne dni rynkowe.

We wczesnym Cesarstwie zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi wykorzystywali 7-dniowy tydzień do celów religijnych, a ponieważ stali się oni znaczną częścią populacji Imperium, wygodnie było połączyć tydzień targowy z tygodniem religijnym. Działało to, ponieważ 7 działało tak samo jak 8 dla rynków, a więc pod koniec Cesarstwa była to umowa skończona.

Zobacz https://en.wikipedia.org/wiki/Nundinae dobrego dyskusji.

Skąd wziął się żydowski 7-dniowy cykl? Nie jest pewne. Praktyczny cykl rynkowy może być w dowolnym miejscu w przedziale 5–10 dni - nie ma to większego znaczenia - więc jeśli pierwsi Żydzi wolą 7-dniowy tydzień religijny (prawdopodobnie z Księgi Rodzaju, rozdział 1), wówczas cykl rynkowy zsynchronizowali się jak w Imperium Rzymskim. Możliwe też, że odziedziczyli go po wcześniejszej kulturze środkowo-wschodniej. Wątpię, czy ktokolwiek wie na pewno, więc do pewnego stopnia musi to pozostać spekulacją.


Odpowiada, dlaczego 7-dniowy „tydzień” był używany w późnym Cesarstwie Rzymskim, ale nie odpowiada, jakie jest pochodzenie tego 7-dniowego tygodnia.
peterh - Przywróć Monikę

@peterh Dodałem trochę materiału na ten temat, ale to z konieczności spekulacje.
Mark Olson,

1
Czy ktoś wie, kiedy Księga Rodzaju 1: 1 została napisana po raz pierwszy?
Jack R. Woods

@Jack R. Woods Najlepsze obecne stypendium uważa, że ​​po raz pierwszy zapisano je w obecnej formie mniej więcej w czasach niewoli babilońskiej w 500 roku przed naszą erą. Ale jeśli tak, to z pewnością nie była to nowa kompozycja, ale ostateczna redakcja starszych tekstów i materiałów przekazywanych ustnie. Kiedy zaczyna się najwcześniejsza wersja (teraz utracona tysiącleci)? Naukowcy mają wiele teorii, z których każda oparta jest na podpowiedziach i drobnych fragmentach danych oraz wielu życzeniach. (Starożytna tradycja głosi, że skomponował ją Mojżesz gdzieś około 1300 rpne). Nikt tak naprawdę nie wie.
Mark Olson

1

7 dni tygodnia z pewnością pasuje mniej więcej jak kwartał miesiąca. Ale starożytni argumentowali, że używają liczby siedem, ponieważ znali około siedmiu „planet”, siedmiu obiektów, które wędrują po niebie w stosunku do tysięcy nieruchomych gwiazd. Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn. Ziemia nie była wówczas planetą według definicji IAU. Ziemia była natomiast centrum wszechświata.

Tygodniowy kalendarz starożytnych był bardzo zajęty:

Niedziela - słońce , jesteś wolny, trzeźwy i opalaj się

Poniedziałek - Księżyc dzień po byciu wolnym

Wtorek - Dzień Jowisza Zeusa, bądź sprytny i wymyśl coś

Środa - Mercury gdzieś idzie i rozmawia o tym

Czwartek - walka na Marsie

Piątek - Wenus się kochają

Sobota - Saturn, proszę wziąć kąpiel!


4
Zmieszałeś Jowisza i Marsa.
Florin Andrei

1
Czy die Mercuri „dnia rynek”?
am
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.