W jakiej skali wszechświat się rozszerza?


18

Zgodnie z teorią (lub moim rozumieniem) wszechświat nie tylko się rozszerza, ale przyspiesza.

Jeśli galaktyki oddalają się od siebie, to czy układy słoneczne w nich również oddalają się od siebie (i znajdujące się w nich planety), jeśli tak, to czy Słońce nie oddali się od Ziemi?

Czy ekspansja wszechświata występuje we wszystkich skalach, czy tylko w dużych (międzygalaktycznych) skalach?

Odpowiedzi:


13

Krótka odpowiedź brzmi: system związany grawitacyjnie nie zostanie zerwany przez przyspieszoną ekspansję.

Dłuższa odpowiedź: obecny model standardowy ( model CDMΛ ) mówi, że wszystko zaczęło się od Wielkiego Wybuchu. Uwolniło wiele energii, która pchnęła Wszechświat i od tego czasu się rozszerza. Podczas gdy się rozwija, przyciąganie grawitacyjne pracuje nad stworzeniem struktur, które dziś widzimy (planety, gwiazdy, galaktyki, gromada galaktyk).

W miarę rozszerzania się Wszechświata gęstość materii i promieniowania we Wszechświecie maleje. Około 5 miliardów lat po Wielkim Wybuchu gęstości te stały się mniejsze niż gęstość Ciemnej Energii ( era zdominowana przez Ciemną Energię ). Dziwne w Dark Energy jest to, że: 1) jej gęstość pozostaje stała bez względu na ekspansję wszechświata, i 2) ma właściwości antygrawitacyjne - raczej popycha niż przyciąga. Kiedy Ciemna Energia zdominowała gęstość wszechświata, zaczęła dominować jego ogólną dynamikę i spowodowała przyspieszenie ekspansji wszechświata.

Ale w strukturach, które już się uformowały, grawitacja jest znacznie silniejsza niż ciemna energia i dlatego jej nie czują.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.