Jak obliczyć oczekiwaną temperaturę powierzchni planety


9

Piszę program do generowania układów słonecznych, ale mam problem z obliczeniem oczekiwanej temperatury planety. Znalazłem wzór do obliczenia tego, ale nie byłem w stanie uzyskać z niego zdalnie poprawnej odpowiedzi, ponieważ nie określa on wyraźnie, jakich jednostek powinieneś użyć.

Ta formuła znalazłem:

4πR2ơT4=πR2L(1a)(4πd2)

gdzie R to promień planety (nie jestem pewien, jakie jednostki), d to odległość od Słońca (wspomina o AU), a jest albedo, L to jasność Słońca (która, jak zakładam, może być zamieniona z jasnością dowolnej gwiazdy), T jest temperatura planety (Kelvin, to właśnie staram się uzyskać), i ơ jest stałą Stefana-Boltzmanna.

Witryna, na której się znalazłem, to notatki z kursu astronomii. Tutaj jest link:

http://www.astronomynotes.com/solarsys/s3c.htm#

Każda pomoc byłaby bardzo mile widziana.

Odpowiedzi:


8

Formuła

4πR2ơT4=πR2L(1a)4πd2

jest poprawne, jeśli chcesz obliczyć temperaturę równowagi radiacyjnej . Musisz tylko użyć odpowiednich jednostek. Możemy dodatkowo uprościć formułę do

T4=L(1a)16πd2ơ.

Powinieneś wprowadzić jasność w watach, odległość do gwiazdy w metrach i stałą Stefana-Boltzmanna jako

σ=5.670373×108Wm2K4.

Albedo jest bezwymiarowe. Wynikowa temperatura będzie wyrażona w kelwinach. Pozwól mi zrobić przykład dla Ziemi:

d=149,000,000,000m

L=3.846×1026W

Albedo Ziemi wynosi 0,29. ( Należy użyć albedo Bonda ). Dostaniesz

T4=3.846×1026(10.29)16π×(149,000,000,000)2×(5.670373×108)=4,315,325,985K4.

Po zasileniu tej liczby wartością 1/4 uzyskujemy temperaturę 256 K, czyli -17 ° C. Wygląda to rozsądnie. Rzeczywista średnia temperatura na Ziemi jest bliższa 15 ° C, ale różnicę powoduje efekt cieplarniany.


Dziękuję bardzo, zajęłoby mi wieczność ustalenie, które jednostki mają rację.
Eegxeta,

T (skuteczne) jest łatwe. y
Jack R. Woods,

Przepraszam, musiałem wyjść i nie mogłem edytować na czas. Chciałem powiedzieć, że modelowanie szklarni będzie trudniejsze. Robię coś podobnego, ale nie z komputerem. Odkryłem, że każdy system będzie miał własną „osobowość”. Wiele zależy od początkowych obfitości, parametrów gwiazd (początkowy i obecny), ewolucji systemu (migracja, orbity itp.) I wielu innych czynników, w tym losowego szczęścia. Obserwacja mówi nam, że jeśli jest to naukowo możliwe, znajduje się gdzieś i jeśli znajdziemy coś, co naszym zdaniem nie jest możliwe, lepiej spojrzeć na nasze modele.
Jack R. Woods,

czy powyższe rozwiązanie obejmuje temperatury w polarnych regionach planety ... a jeśli nie, to jak można je obliczyć?
G. Tekreeti,

Powyższe rozwiązanie dotyczy średniej (na całej powierzchni) temperatury planety. Różnica temperatur między równikiem a biegunami jest bardziej skomplikowaną materią i prawdopodobnie wymagałby globalnego modelu obiegu, aby uzyskać rozsądny wynik. Będzie to zależeć od nachylenia osi, długości dnia, a także od gęstości atmosfery. Jeśli atmosfera jest znacznie gęstsza niż na Ziemi, różnice między biegunami i równikiem będą bardzo małe. Bez atmosfery lub z rzadką atmosferą różnice będą jeszcze większe w porównaniu do Ziemi.
Irigi,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.