Kompatybilność między klonami Arduino i Arduino


18

W projekcie używam Seeeduino v3.0 jako klon Arduino. Na stronie seeeduino jest to napisane

Jest oparty na schemacie Duemilanove, w 100% kompatybilny z istniejącym programem, tarczą i IDE.

W rzeczywistości nigdy nie miałem problemów z tarczami lub IDE.

Moje pytanie brzmi teraz: czy seeeduino i inne klony są w 100% kompatybilne? Deska seeeduino była znacznie tańsza niż arduino.

Odpowiedzi:


16

Przez lata korzystałem z oryginalnych tablic Arduino, a także wielu klonów o różnym pochodzeniu, od doskonałego InduinoX, który jest wymieniony na stronie Arduino jako oficjalna kompatybilna płyta, po bardzo dobrze wykonane chińskie Meduino Nano Enhancement (3.3 / 5 Volt switchable), do tanich klonów na eBayu, które są czasami lepiej zbudowane niż oficjalne tablice.

W Arduino nie ma nic wyjątkowego ani wyrafinowanego: jest to po prostu mikrokontroler (atMEGA328, atMEGA1280, SAM3X8E lub inne) i jego minimalny sprzęt pomocniczy. Naprawdę niewiele rzeczy może się nie udać.

Dwa wspólne elementy zapewniające kompatybilność wszystkich tych płyt to:

  1. Program ładujący Arduino
  2. Wsparcie dla płyty w ramach oficjalnej dystrybucji oprogramowania Arduino

Program ładujący można zastąpić lepszą lub bardziej aktualną wersją, jeśli jest on dostępny dla mikrokontrolera na twojej płycie.

Pliki pomocnicze można znaleźć online lub niewielkie zmiany w plikach najbliższej podobnej płyty mogą zapewnić wymaganą obsługę środowiska Arduino.

W skrócie: Tak, klony zwykle działają tak samo dobrze jak oryginalne Arduino, a klony z ulepszonymi funkcjami często działają znacznie lepiej, zachowując kompatybilność (np. InduinoX)


1
BTW playground.arduino.cc to wiki społeczności, a nie oficjalna strona. AFAIK, nie ma listy oficjalnych kompatybilnych płyt.
Federico Fissore,

5

Jeśli przyjrzysz się dokładnie schematowi połączeń Arduino, zauważysz, że to niewiele więcej niż zasilacz, interfejs szeregowy USB i sam mikrokontroler.

„Trudną” częścią dla zgodności jest prawidłowe ułożenie płytki (które złącze idzie tam, gdzie na płytce drukowanej) i załadowanie kompatybilnego bootloadera do układu (który jest darmowym / otwartym oprogramowaniem, więc po co zawracać sobie głowę tworzeniem własnego?).

Użyłem kilku el-tanich klonów Arduino i poza pozorną fizyczną budową (jedna wydaje się nieco słaba), wszystkie działają tak jak „prawdziwe”. Wydaje mi się, że główną różnicą między oryginałem a klonem jest jakość płyty, zastosowane komponenty i jakość montażu.


3

Sprawdź dwa razy!

Większość klonów to dokładne klony z kopiami wad, które miała oryginalna tablica Arduino. Jak na przykład Arduino Nano nie ma odpowiedniego połączenia RESET i TEST pinowego portu szeregowego FT232RL USB. Ta usterka może powodować, że FT232RL nie reaguje na PC i została ostatecznie naprawiona w późniejszych wersjach płyty Arduino Nano. Niektóre klony nie zostały zaktualizowane.

Innym przykładem „niezupełnie klonów Arduino” są liczne płytki z CP2102 USB do portu szeregowego zamiast FT232RL. Może to przejść niezauważone, ale może powodować frustrację, gdy jedna karta klonowania łączy się i współpracuje z komputerem, ale inna generuje system skarg na brakujące sterowniki.

Więc jeszcze raz - bądź przygotowany!


1

Przekonałem się, że większość klonów zrobi to, czego oczekujesz, ale jak stwierdzi x4mer w swojej odpowiedzi , bądź przygotowany.

Najbardziej irytującym problemem, a nawet wtedy, gdy jest to dość niewielkie, jest to, że wiele chińskich klonów nie używa ATMega na USB, a zamiast tego używa CH340G . Układy te, mimo że dobrze łączą się z komputerem z systemem Windows 7, mają duże problemy ze sterownikami w systemie OS X i po prostu nie są rozpoznawane. Możliwe jest znalezienie sterownika dla CH340G , ale kiedy go zainstalowałem, natychmiast rozbił się MacBook, po podłączeniu sklonowanego UNO ..!

Musiałem kupić trzy lub cztery klony na eBayu, dopóki nie dostałem Uno z rzeczywistym 16u2 implementującym interfejs USB, który byłby rozpoznawany przez MacBooka Pro i pozwalał mi kodować za pomocą Arduino IDE działającego na OS X.

Wcześniej musiałem używać laptopa Wintel.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.