diagnozowanie (prawdopodobnej) usterki sprzętowej MBP 15 '' (początek 2011 r.)


9

Dzisiaj, kiedy rutynowo korzystałem z mojego MacBooka Pro 15 "od początku 2011 r. (Model MacBookPro8,2 ) z systemem Mavericks DP3, ekran nagle stał się zniekształcony i zniekształcony, a system zablokowany. (Właśnie wspomniałem o systemie operacyjnym ze względu na kompletność ; Mam silne przeczucie, że jest to problem sprzętowy i nie ma nic wspólnego z systemem operacyjnym).

Po wymuszeniu ponownego uruchomienia dostałem szary ekran z logo Apple i pokrętłem - z wyjątkiem tego, że wyświetlacz nie był całkiem poprawny: cały ekran był zniekształcony przez wąskie białe poziome linie biegnące po nim. Po chwili ekran zmieni się w czysto szary, a system przestanie odpowiadać (nigdy nie osiągnie ekranu logowania). Po kilkakrotnym ponownym uruchomieniu komputera z tym samym wynikiem wypróbowałem różne sekwencje kluczy uruchamiania. Byłem w stanie przejść do trybu pojedynczego użytkownika (CMD + S), w którym to zrobiłem, fscka dysk twardy wydawał się OK. (FWIW, w trybie tekstowym ekran wyglądał normalnie.) exitPo sprawdzeniu HD nic nie dało, a system ponownie się rozłączył.

Na koniec pomogło naciśnięcie kombinacji klawiszy Shift + Control + Opcja + Przycisk zasilania (związanych z resetowaniem SMC) na wyżej wspomnianym czystym szarym ekranie, co spowodowałoby natychmiastowe wyłączenie systemu. (Pamiętaj, że zrobiłem to, gdy mój system był już uruchomiony, mimo że procedura opisana przez Apple wymaga, aby była wykonana, gdy komputer jest wyłączony).

Po włączeniu laptopa ekran znów wyglądał normalnie, a system uruchomił się jak zwykle i mogłem się zalogować. Mogłem normalnie korzystać z laptopa przez kilka godzin, gdy nagle ekran stał się całkowicie czerwony podczas oglądania wideo online. Wymuszone ponowne uruchomienie doprowadziło ponownie do tych samych problemów, a ja byłem w stanie „naprawić” ponownie, tak jak poprzednio - z tym wyjątkiem, że działało to tylko przez kilka minut, zanim problem się powtórzył (tym razem zainicjowany przez ekran zmieniający kolor na czysty niebieski) ).

Od tego czasu mogłem korzystać z systemu tylko przez kilka minut, zanim problem wystąpił ponownie.

Pytanie brzmi: jak przejść do diagnozowania problemu? (Podejrzewam, że może to być problem z GPU lub pamięcią RAM).

Nie mogłem dostać się do Apple Hardware Test (AHT), chociaż próbowałem nacisnąć D podczas uruchamiania. Najwyraźniej nie ma go w systemach z systemem OS X 10.8.4 i nowszym (przeczytałem to w jednym z dokumentów Apple'a, chociaż nie mam odniesienia do tego w tej chwili).

Każda pomoc będzie mile widziana.

Edycja: Powinienem wspomnieć, że poprawka (tj. Kombinacja klawiatury) nie zawsze działa za pierwszym razem. Naprawdę nie wiem, czy naciśnięcie tej konkretnej kombinacji w ogóle pomaga - może po prostu losowo działa po „wyłączeniu i ponownym włączeniu”.

Aktualizacja: Myślę, że problem dotyczy oddzielnej karty graficznej (AMD Radeon HD 6750M). Zainstalowałem bezpłatne narzędzie o nazwie gfxCardStatus, które informuje, czy używany jest zintegrowany czy dyskretny układ graficzny, a także pozwala ręcznie ustawić go na jedno lub drugie. Gdy tylko ustawiłem dyskretny układ, ekran był niebieski i liniowy, a po ponownym uruchomieniu komputera dostałem wszystkie objawy mojego problemu.

Wspaniałą rzeczą w tym małym narzędziu jest to, że pozwala mi wyłączyć dynamiczne przełączanie układów graficznych i ustawić grafikę na użycie zintegrowanego układu. Oznacza to, że mój laptop powinien przynajmniej nadawać się do użytku, dopóki nie będę w stanie go naprawić.

Będę googlować w tej sprawie później, kiedy będę miał czas - szybkie wyszukiwanie wykazało, że inne osoby z tym samym modelem MBP co mój również zgłosiły problemy - ale nadal czekam na sugestie tutaj. Dzięki!

Aktualizacja 2: Myślę, że spieszyłem się z określeniem usterki dyskretnej karty graficznej. Jak właśnie się dowiedziałem, problem można również wywołać przy przełączaniu na zintegrowaną kartę graficzną lub może nie zostać w ogóle wywołany przez przełączenie - byłem w stanie bez problemu przełączać się między zintegrowanym a dyskretnym. Wydaje mi się, że w tej chwili najbardziej można powiedzieć, że problem dotyczy czegoś w podsystemie graficznym i że prawdopodobnie jest on wywoływany przez przejście z grafiki dyskretnej na zintegrowaną i odwrotnie.

Aktualizacja 22 sierpnia 2013 r .:

Zabrałem MBP do autoryzowanego centrum serwisowego, w którym obecnie mieszkam (na Bliskim Wschodzie), a oni zdiagnozowali procesor graficzny jako wadliwy, o czym podejrzewałem ja (i inni tutaj). Powiedzieli, że będą musieli wymienić płytę logiczną, co kosztowałoby równowartość ponad 1000 USD. Nie wydaje się to opłacalne, ponieważ mogę kupić 11-calową wersję najnowszego MacBooka Air za nieco więcej.

Niestety, nie jestem już w stanie z powodzeniem zastosować mojej poprzedniej „sztuczki” polegającej na ponownym uruchomieniu komputera kilka razy, dopóki ekran nie powróci do normy; już nie działa, po kilkudziesięciu próbach. Po prostu dostaję dzwonek rozruchowy, z wadliwym wyświetlaczem i pustym szarym ekranem.

Jeśli uruchomię się w trybie pojedynczego użytkownika ( Command + S ), ekran zacznie działać normalnie, co, jak sądzę, wynika z tego, że używa zintegrowanej karty graficznej (po prostu zgaduję). Ale to najlepsze, na co mnie stać; Nie udało mi się już uruchomić go, więc mogę wymusić użycie zintegrowanej karty (za pośrednictwem aplikacji gfxCardStatus).


Kolego, mam nadzieję, że nie sprzedałeś swojego MacBooka przed wypróbowaniem mojego rozwiązania! .. miałem dokładnie ten sam problem, ale mogłem go rozwiązać, po prostu wymieniając baterię .. Tak, bateria. Najwyraźniej, gdy nie był podłączony do prądu, akumulator nie przekazywał wystarczającego napięcia na płytkę logiczną. Sprawdź moją odpowiedź
Spacebiker

Jednym ze sposobów diagnozowania jest sprawdzenie, czy ta odwracalna procedura oprogramowania przynosi szczęście: apple.stackexchange.com/a/295805/251859
LаngLаngС

Odpowiedzi:


3

Pobierz oryginalną płytę DVD komputera MacBook Pro i uruchom ją, Dnaciskając klawisz. Spowoduje to uruchomienie testu sprzętu Apple.

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu na system, otwórz go na dostęp zdalny z innego komputera w sieci (Ethernet lub Wireless):

System Preferences > Sharing

włączyć:

Screen Sharing

Następnym razem, gdy ekran nie pozwoli Ci rozmawiać z MacBookiem Pro, spróbuj uzyskać do niego dostęp z drugiego komputera i sprawdź, czy MacBook Pro jest uruchomiony (to mój zakład w ciemno, proszę potwierdzić ☺).

Jeśli to działa,

  • nie używaj więcej ^ ctrl⇧ shift⌥ altpodczas wyłączania go, gdy system operacyjny jest uruchomiony
  • raczej zdalnie zamknij system, poczekaj 15 sekund, a następnie zastosuj powyższe 4 jednoczesne naciśnięcie przycisku, aby zresetować SMC.

Niestety już tego nie mam.
Aky

Czy możesz powiedzieć, który model MBP dokładnie masz: MacBookPro?,? (patrz Profil systemu)?
dan

To MacBookPro8,2
AKY

Myślę, że mogłem zawęzić problem do karty graficznej, sprawdź moje zaktualizowane pytanie.
Aky

→ Aky: umieść model MBP w swoim PO, co jest już bardzo dobrą analizą.
dan

2

Firma Apple uruchomiła program przedłużania napraw MacBooka Pro dotyczący problemów z wideo, który można znaleźć tutaj

Firma Apple ustaliła, że ​​niewielki procent komputerów MacBook Pro może wyświetlać zniekształcone wideo, brak wideo lub nieoczekiwany restart systemu. Te systemy MacBook Pro były sprzedawane między lutym 2011 r. A grudniem 2013 r.

Apple lub autoryzowany serwis Apple naprawi uszkodzone systemy MacBook Pro bezpłatnie.


Dzięki za to; mimo że nie mam już pod ręką starego MBP, aby móc sprawdzić numer seryjny (znajduje się w innym kraju), warto, gdybym mógł go naprawić za darmo i używać go jako zapasowego laptopa.
Aky,

1
Dziękuję bardzo za tę wskazówkę. Zabrałem mojego MacBooka do sklepu z jabłkami i wymieniono płytę logiczną, baterię i spód bez żadnych opłat, ponieważ mój nie przeszedł testu wideo. Program ten został przedłużony do 31 grudnia 2016 r.
prankin

0

Ponieważ twój problem jest przerywany! = Przełączanie karty graficznej.

W folderze Utility znajduje się mały program o nazwie ColorSync Utility.

Wypróbuj i skorzystaj z pierwszej pomocy profilu.

Należy również sprawdzić, czy masz sugerowaną aktualizację oprogramowania sprzętowego tutaj .

Komputery, które można uaktualnić do korzystania z OS X Internet Recovery.

Z nowymi informacjami (zawęziłeś ją do jednej z kart graficznych), teraz zastanawiam się, czy to twoi Mavericks nie wykonują dobrej roboty w przełączaniu grafiki. W każdym razie zaktualizowałbym sterownik karty graficznej AMD .


Narzędzie ColorSync nie zgłosiło żadnych problemów, a moja wersja oprogramowania układowego jest najnowsza.
Aky

Może to być problem sprzętowy, np. Płaski kabel łączący wyświetlacz z płytką logiczną. Prostym testem byłoby przesunięcie wyświetlacza, aby zobaczyć, czy tak się stanie. Lub przetestuj, jeśli masz monitor zewnętrzny, np. Za pomocą kabla HDMI i podłącz go do telewizora :). Skoro masz kartę graficzną DUAL, zastanawiasz się, która to karta?
Ruskes

1
Mam nowe informacje i zaktualizowałem pytanie. Zdecydowanie wydaje się być kartą graficzną.
Aky

Zaktualizowałem pytanie ponownie. Zgadzam się, że problem wydaje się być spowodowany przełączaniem grafiki. Używam Mavericks, odkąd się pojawił i był na DP3 od co najmniej kilku tygodni, a wczoraj pierwszy raz pojawił się problem, więc nie wiem, czy to ma coś z tym wspólnego. Ale przyjrzę się twojej sugestii, aby zaktualizować sterowniki graficzne
Aky

Najwyraźniej będę musiał użyć BootCamp (o którym tak naprawdę nie wiem nic), aby zaktualizować do najnowszych sterowników (jeśli ten, który mam, nie jest jeszcze najnowszy). Naprawdę nie chcę schodzić tą drogą. Plus, zakładam, że Apple Software Update aktualizuje sterowniki do odpowiedniej wersji w zależności od systemu i systemu operacyjnego, więc uzyskanie „najnowszej” wersji niekoniecznie będzie najlepszą rzeczą.
Aky

0

Poddałem się temu samemu irytującemu problemowi z moim MBP 15, działaniem indywidualnymi (nowo zaktualizowanymi) ... i wygląda na to, że problemem jest przegrzanie na HDD , a jedynym szybkim rozwiązaniem jest samoczynne uszkodzenie HDD szczytowe ciepło, które może osiągnąć po pewnym czasie ( NIE W PEŁNI BEZPIECZNE) i ponowne uruchomienie (nie jest to kluczowa kombinacja, o której nawet myślałem). Upał rozprzestrzenia się jak pożar na tablicy logicznej ... ponieważ Aky mieszkała na Bliskim Wschodzie, który jest gorącym miejscem podobnym do moich upałów po południu,

Myślę, że mam rozwiązanie ... Najpierw zadbaj o lewy górny dolny róg swojego MBP, aby się nie nagrzać ... Lub, aby uzyskać stałą pomoc, wymień dysk twardy na SDD. całkiem tanie niż wymiana karty logicznej, prawda? ...

wypróbuj tę wskazówkę ...


To nie był mój problem; poza środowiskiem używam mojego laptopa jest w pełni klimatyzowany. BTW, problem przegrzania dysku twardego, który wydaje się występować, często zdarza się, jeśli otwory wentylacyjne laptopa zostaną zablokowane przez „kurze króliczki”; być może powinieneś go otworzyć i wyczyścić - może rozwiązać Twój problem (stało się to z kilkoma moimi laptopami na przestrzeni lat). W każdym razie mam teraz nowego laptopa.
Aky

0

Jest to bardzo częsty problem wśród specjalistów Macbook pod koniec 2010 r., głównie na początku 2011 r., ale także sporadycznie pod koniec 2011 r. MBP. Uważam, że to początek Apple wypróbowania nowego bezołowiowego lutu (czy to właściwy termin) powodującego szereg problemów. 6750M i inna karta AMD są często wyłączone. Cierpię również na to, że karta WiFi nie działa z tego samego powodu. z drugiej strony odtwarzacz DVD też nie działa. Udało się pozbyć sterowników dyskretnej karty AMD w Mountain Lion, ale potem popełniłem błąd przy instalacji Mavericks. Wygląda na to, że procedury się zmieniły, więc teraz utknąłem z komputerem, który jest prawie całkowicie wyłączony. Niestety status karty Gfx wydaje się myśleć, że mam drugi ekran (automatycznie aktywuje wadliwą kartę dyskretną 6750M). to uniemożliwia mi wyłączenie dyskretnej karty graficznej. W ustawieniach systemowych czasami można wyłączyć wewnętrzną kartę graficzną, ale nie dyskretną kartę „wysokiej wydajności” (ustawienia oszczędzania energii). Nadal szukam metody, aby ją wyłączyć.

Powinien być sposób, ale moje umiejętności obsługi komputera są szczątkowe, a przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu rozwiązań nie okazało się niczym więcej niż niekończącymi się opiniami bez prawdziwych rozwiązań. Jeśli uderzysz w złoto, szukając sposobu na wyłączenie dyskretnego AMD 6750 na Mavericks, byłbym bardzo wdzięczny za udział. erikhausler@me.com to mój adres e-mail. Istnieje technika odsprzedania, która może być pomocna (ponieważ lut jest chyba najbardziej przyczyną), ale która oczywiście może całkowicie popchnąć komputer nad krawędź. wciąż są to najlepsze opcje, które w tym momencie pozostawiłem. Przepraszamy za niemożność uzyskania dodatkowej pomocy! powodzenia / Erik0

Zobacz edit1:

Ten problem może wystąpić na uszkodzonej baterii. Mój macbook długo narzekał na wymianę baterii, była to prawie śmierć, ale starałem się uzyskać jak najwięcej. Po roku, może dłużej, dostałem takie samo zachowanie, jak wyjaśniono w głównym pytaniu. Próbowałem wszelkiego rodzaju kluczy startowych i na początku myślałem, że to rozwiązanie, ponieważ po wielu próbach udało mi się ponownie uruchomić, ale po pewnym czasie to się powtórzyło. Laptop był bardzo gorący, gdy nie był podłączony do prądu, to zamrażało macbooka, czasami dostaję niebieskie linie, innym razem po prostu się zamroziłem i mogłem przytrzymać przycisk zasilania, aby zrestartować komputer.

Po pewnym błędzie próbnym zdałem sobie sprawę, że problem występuje z powodu niskiego napięcia na płycie głównej. Po podłączeniu do prądu wszystko działało jak urok, więc następnym krokiem jest dla mnie wymiana baterii.

Mam nadzieję, że to pomaga, na zdrowie!

Edycja 1:

Po otrzymaniu nowej baterii problem nadal występuje. Potem znalazłem ten link https://www.apple.com/support/macbookpro ..., najwyraźniej istnieje znany problem wideo z 15-calowymi i 17-calowymi modelami MacBook Pro wyprodukowanymi w 2011 r. I 15-calowym MacBook Pro z Modele Retina produkowane od połowy 2012 r. Do początku 2013 r.

Możesz sprawdzić w linku, czy Twój Macbook jest objęty programem rozszerzenia naprawy i naprawiliby go za darmo. Mój robi.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.