Co ma większy wpływ na czas uruchamiania oprogramowania: procesor, pamięć RAM lub dysk twardy?


1

Szukam nowego Macbooka Pro (mam nadzieję, że będą miały modele z końca 2013 roku). Obecnie używam mojego Macbooka na początku 2011 r. Do programowania aplikacji i lekkiej pracy graficznej z Pixelmatorem. Nie pamiętam kiedy, ale myślę, że kiedy uaktualniłem do Mountain Lion, uruchomienie wszystkich programów zajmuje trochę dłużej (zbyt długo, imo).

Na przyszłość zastanawiam się, co najbardziej wpływa na czasy uruchamiania aplikacji? Czy jest to procesor, pamięć RAM, dysk twardy / dysk SSD? W tej chwili mój MacBook ma 2,4 GHz Core 2 Duo, 8 GB DDR3 i dysk twardy 250 GB.

Odpowiedzi:


1

Dopóki oprogramowanie nie zostanie załadowane do pamięci RAM, wąskim gardłem będzie twój dysk twardy.

Używając SSD zyskasz trochę prędkości, ale pamiętaj, aby zachować 20% wolnego miejsca na dysku.

Gdy oprogramowanie znajdzie się w pamięci RAM, jest to połączenie procesora (CPU) i pamięci RAM, przy założeniu, że masz wystarczającą ilość pamięci RAM, więc nie musisz dzielić się nią z dyskiem SSD.

Po tym jest to oprogramowanie, które samo spowalnia rzeczy z powodu złego projektu, złych sterowników lub wymagających wielu innych działań (innych programów) do działania.

Szczegóły dotyczące zamykania i uruchamiania można znaleźć w konsoli

var / log / system.log


Czy masz odniesienie do roszczenia „zachowaj 20% wolnego miejsca”? To wydaje się raczej arbitralne.
Dan J

1
Na tej anandtech.com/show/6489/playing-with-op jest dobra ogólna zasada, a rzeczywiste dane mówią, że wymagane jest co najmniej 10%, zalecane 15% i 20% prawie optymalne dla prędkości dostępu.
Ruskes

2

Dysk twardy jako jedyny wyraźnie spowalnia uruchamianie aplikacji.

W przypadku pamięci RAM nie ma zauważalnej różnicy, chyba że masz już wiele programów otwartych i uruchomionych.

Dzięki procesorom będziesz mieć tylko jeden rdzeń zaangażowany w otwieranie aplikacji, więc różnice są niewielkie, nawet jeśli robisz dużą poprawę.

Wypłata przy dużej ilości pamięci RAM i szybszych procesorach następuje po otwarciu aplikacji, ale głównie ta wypłata jest widoczna tylko wtedy, gdy pracujesz wielozadaniowo lub pracujesz z dużymi plikami multimedialnymi.


Pomiędzy wydajnością dysku twardego a wydajnością pamięci RAM często pojawia się zapomniany czynnik wpływający na czas ładowania aplikacji: wydajność systemu operacyjnego (pamięć podręczna we / wy, sterowniki: czytaj…). Właśnie to opisuje PO.
dan


0

Miałem MBP z 8 Gig RAM i konwencjonalną HD. Po wymianie pamięci RAM na 16 miałem niewielką (jeśli w ogóle) poprawę, która opóźniała się podczas otwierania aplikacji. Następnie wymieniłem dysk twardy na dysk SSD i opóźnienie prawie zniknęło. Szybkość przejścia z dysku do pamięci RAM wydaje się być poważnym problemem, a zalety dysku SSD (tj. Znacznie szybszego dysku) są o milę największą poprawą czasu ładowania aplikacji. Nie próbowałem podkręcać procesora, ale wątpię, by wywarł duży wpływ lub jakakolwiek zmiana porównywalna z przejściem na dysk SSD.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.