Jak zabezpieczyć przed zapisem partycję dysku USB w systemie OSX, która może działać na różnych platformach?


3

Kupiłem kilka pendrive'ów, które chcę dać w prezencie znajomym i klientom, z kilkoma plikami. Chciałbym, aby pliki nie były kasowalne (choć zdaję sobie sprawę, że mogą sformatować dysk, wiem, że większość z nich tego nie zrobi, tylko po to, aby zapobiec przypadkowemu usunięciu plików), pozostawiając resztę wolnego miejsca do korzystania z nich tak, jak wolą.

Powiedziano mi, że najlepszą opcją byłoby utworzenie dwóch partycji, jednej z nich tylko do odczytu, a drugiej do odczytu i zapisu. Mogę to zrobić w systemie plików Max, ale potrzebuję czegoś, co działa na różnych platformach.

Myślałem, że znalazłem tutaj swoją odpowiedź https://apple.stackexchange.com/a/24120/31048 (utwórz ISO9660 „DVD / CD Master” i wypal go na dysku za pomocą wiersza poleceń diskutil), ale tworzy coś, co może nie będzie montowany w dowolnym miejscu.

Jakieś pomysły?

Dzięki!

EDYCJA Znalazłem rozwiązanie, ale nie rozwiązuje wszystkiego. Po pierwsze, format CDR, który tworzy Narzędzie dyskowe, nie jest użyteczny, ponieważ należy go przekonwertować na ISO

hdiutil makehybrid -iso -joliet -o IMAGE.iso IMAGE.cdr

a następnie do DMG za pomocą następującego polecenia:

hdiutil convert -format UDRW -o IMAGE.dmg IMAGE.iso

Jeśli następnie nagrasz plik DMG na właściwy dysk

sudo dd if=IMAGE.dmg of=/dev/rdisk1 bs=1m

Będzie działał zgodnie z oczekiwaniami: partycja tylko do odczytu, kompatybilna z wieloma platformami. Jedyny problem, jaki mi pozostało, to: metoda opisana powyżej formatuje cały dysk i tworzy jedną partycję tylko do odczytu, podczas gdy reszta wolnego miejsca na pendrivie nie może być wykorzystana.

Jeśli utworzę dwie partycje, to tak:

diskutil list
/dev/disk1
  #:            TYPE NAME          SIZE    IDENTIFIER
  0:   GUID_partition_scheme            *2.1 GB   disk1
  1:    Microsoft Basic Data UNTITLED 1       299.9 MB  disk1s1
  2:    Microsoft Basic Data UNTITLED 2       1.8 GB   disk1s2

I uruchom to polecenie:

sudo dd if=IMAGE.dmg of=/dev/rdisk1s1 bs=1m

Zapisuje OBRAZ na pierwszej partycji, ale jest nieczytelny. Czy istnieje sposób na posiadanie zarówno partycji tylko do odczytu, jak i innej, która może być używana jako normalny VFAT do kopiowania / usuwania plików?

Dzięki.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.