W jaki sposób urządzenie z systemem iOS oszczędza czas, gdy nie ma zasilania?


32

W moim iPhonie zawsze kończy się bateria. Jednak po ponownym włączeniu zasilania czas jest nadal w doskonałej synchronizacji. Nasuwa się pytanie: „Jak oszczędza czas, gdy nie ma baterii?”

Telefon musi być wyposażony w mechanizm „tykania”, gdy jest on rozładowany, a zatem nie całkowicie rozładowany.

Odpowiedzi:


35

IPhone nie jest całkowicie rozładowany, gdy bateria „umiera”. Jeśli zauważysz, gdy spróbujesz włączyć ją, gdy bateria jest rozładowana, na krótko pojawi się ekran informujący, że bateria jest wyczerpana - tzn. W akumulatorze wciąż pozostaje trochę energii. Zegar nadal wyczerpuje się z baterii i pobiera tak niewielką ilość energii, że Apple zdecydowało się go utrzymać.

W końcu bateria całkowicie umrze (prawdopodobnie po wielu dniach lub tygodniach), a zegar ostatecznie przestanie utrzymywać czas. Jak wspomniał Ian C., zegar zsynchronizuje się, gdy telefon zostanie podłączony i ponownie włączony, jeśli sieć będzie dostępna.


19

Telefon uruchamia synchronizację swojego zegara z sygnałem zegara wbudowanego w dostawcę bezprzewodowego podczas uruchamiania. Wszystkie protokoły komórkowe zapewniają funkcję sieci zegarowej, która pozwala urządzeniom w sieci zsynchronizować swoją datę i godzinę z główną godziną i datą od dostawcy.

Więc nie chodzi o to, że telefon utrzymywał czas, gdy był bez zasilania, ale to, że ustawiał prawidłową datę i godzinę podczas uruchamiania.


2
I chciałbym wzmocnić - urządzenie wyłącza system operacyjny i sprzęt inny niż zegar na poziomach napięcia znacznie powyżej punktu, w którym ostatni uruchomiony układ pobiera niewielką ilość mocy. Tak, jeśli światła są „zgaszone, gdy ostatni układ poddaje się niskiemu napięciu” - urządzenie ponownie zsynchronizuje się bezprzewodowo, o ile pozwolisz na ustawienie czasu. Widziałem urządzenia w trybie AirPlane przez 6 miesięcy bez zasilania i nadal nie mam zegara, który nie potrafi utrzymać czasu - więc w praktyce urządzenie nie musi nawet ustawiać czasu w zdecydowanej większości przypadków. +1 za krótką i przydatną odpowiedź.
bmike

Może również używać starego dobrego protokołu NTP (Network Time Protocol). Dzięki temu podejściu byłoby mniej problemów regionalnych / międzynarodowych.
Aeyoun

14

Zegar czasu rzeczywistego jest składnikiem niezależnym od głównego procesora (chociaż jest to część tego samego układu scalonego SOC), który będzie nadal działał przy niższym napięciu niż jest to wymagane do uruchomienia jakiejkolwiek innej części telefonu. Gdy bateria telefonu jest rozładowana, napięcie spada, a poniżej pewnego napięcia niektóre elementy w ogóle nie będą działać. Może być wyczerpany do tego stopnia, że ​​zostanie uznany za trwale uszkodzony i nie nadający się do ponownego naładowania, a nadal będzie miał wystarczające napięcie, aby uruchomić RTC.


2

Lepiej zapytać, jak komputery potrzebują czasu? Zwykle mają one inne źródło zasilania do sterowania obwodem timera. Myślę, że w urządzeniach Apple nie jest to główna bateria. Jak pamiętam, w komputerze stacjonarnym oprócz zasilania prądem przemiennym prosta bateria wystarcza na 5 lub 6 lat. (Pamiętam, że powinniśmy wyjąć tę baterię, aby zresetować hasło BIOS!). Sądzę więc, że większość innych źródeł energii, takich jak mała bateria, pozwala zachować czas i hasła.


4
IPhone wykorzystuje swoją główną baterię do wszystkiego, podobnie jak ostatnie generacje komputerów Apple.
Ryccardo

@Ryccardo Wierzę ci w iPhone'a, ale czy chciałeś powiedzieć, że komputery Apple nie mają oddzielnej baterii oprócz zasilania sieciowego?
jestem tak zmieszany

2
W rzeczy samej. Właściwie wątpiłem w przesłanie takiego roszczenia, ale zarówno skany obwodów drukowanych, jak i wszechobecne baterie „Wymiana baterii” na stronach […] pokazują brak rzeczywistej baterii. Spekuluję na temat zastosowania superkondensatora (dużego kondensatora), stosowanego w większości aparatów cyfrowych - lub w celu przyjęcia bardziej prowokującego założenia: jeśli Apple przewiduje, że połączenie internetowe o dużej wytrzymałości będzie dostępne wszędzie (pomyśl o iCloud i Odzyskiwaniu Internetu), okazjonalnie Synchronizacja NTP byłaby ostatnim problemem.
Ryccardo,

0

Laptop robi to z baterią CMOS. Apple prawdopodobnie umieściło coś takiego w iPhonie. Rzeczywiście, trwałe przechowywanie jest kolejnym punktem do rozważenia. Na przykład miałem telefon HP Pocket PC, który usunie wszystkie dane po wyczerpaniu baterii. (Teraz możesz zobaczyć, dlaczego wszyscy używamy produktów Apple). I na koniec pamiętaj, że telefony komórkowe (i komputery) mogą korzystać z czasu bezprzewodowego (sieć) i Internetu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.