Czy komputery Mac wymagają defragmentacji?


Odpowiedzi:


48

To nie jest konieczne. Aby uzyskać więcej informacji, niż możesz chcieć, przeczytaj Fragmentacja w tomach HFS Plus autorstwa Amit Singh (autor Mac OS X Internals: A Systems Approach ).1
Amit Singh „… próbkowałem zbyt mało woluminu, aby uogólnić moje„ wyniki ”…” - to o wiele mniej szczegółów, niż mogłem sobie wyobrazić.
Graham Perrin

@Graham - czy w tym momencie przestałeś czytać? Jest też kilka innych zdań w tym (długim) eseju.
Dori,

@Dori Przeczytałem tę stronę w całości dawno temu. Kilka miesięcy temu zacząłem używać fileXray , który autor opisuje jako lepszy niż hfsdebug ( więcej na temat relacji między Amit Singh i fileXray ). Prosimy o cierpliwość w celu uzyskania bardziej szczegółowej odpowiedzi na to pytanie. Tymczasem dyskusja na temat defragmentacji znajduje się w jednej z moich odpowiedzi na inne pytanie.
Graham Perrin

1
Nie jest to ZWYKLE konieczne, ale fragmentacja może uniemożliwić partycjonowanie dysku (między innymi), aw przypadku bardzo pełnych dysków widać utratę danych w przypadku mocno pofragmentowanych dysków - widziałem to na własnych komputerach. System operacyjny zajmuje się tylko fragmentacją plików, a nie fragmentacją katalogu.
alimack

23

HFS, system plików używany przez Mac OS X (technicznie HFS +) ma wiele wbudowanych środków, które zmniejszają fragmentację dysku. Po pierwsze, wykorzystuje alokację opartą na rozciągłości, co jest po prostu wymyślnym sposobem powiedzenia, że ​​zapisuje wiele sąsiadujących bloków danych na raz (a zatem z natury ma mniejszą fragmentację danych). Po drugie, wykorzystuje opóźniony przydział, co oznacza, że ​​zapisy na dyskach są „kolejkowane” i zapisywane na dysku jako grupa (ponownie, z natury mniej fragmentacji). Ponadto system Mac OS X wykonuje defragmentację plików w locie.

Długie i krótkie jest to, że fragmentacja nie jest tak naprawdę problemem dla komputerów Mac, dlatego nie widzisz programu do defragmentacji dysków w Mac OS X.

Na marginesie, istnieją komercyjne programy, które defragmentują dyski w OS X, ale jest to w zasadzie olej wężowy. Dysk może być nieco rozdrobniony, a te aplikacje na pewno się tym zajmą. Jest to jednak w 100% niepotrzebne i prawdopodobnie nie zobaczysz żadnych korzyści.


9
Mówiąc ściślej, Mac OS X dokonuje defragmentacji w locie pliku o wielkości poniżej 20 megabajtów . Jeśli robisz rzeczy z dużymi plikami (np. Edycja wideo), możesz skończyć się problemami z fragmentacją.
CajunLuke

8
Stwierdzenie „100% niepotrzebne” to przesada. Niedawno uznałem to za konieczne.
Graham Perrin

Defragmentacja jest przydatna, gdy trzeba ponownie partycjonować wolumin. (Istnieją również narzędzia innych firm).
Andrew Vit,

@andrewVit Nie wiem, jak działa HFS [+], ale niektóre systemy plików celowo przenoszą pliki z innych plików, aby zapobiec fragmentacji, więc defragmentacja może nie pomóc w konsolidacji danych w celu zmiany rozmiaru, ponieważ defragmentowane pliki nadal pozostają daleko od siebie.
Hawken,

21

Większość ludzi powie Ci, że komputery Mac nie cierpią z powodu fragmentacji dysku, powołując się na techniczne argumenty, których większość ludzi nie rozumie.

Jest to w pewnym sensie prawda: ponieważ nic nie można na to poradzić bez wydawania 20 USD na coś, co może wcale nie poprawić wydajności komputera , możesz zamiast tego skupić się na innych zadaniach konserwacyjnych i po prostu kupić nowy błyszczący komputer Mac (lub zainstalować go ponownie), gdy stary staje się zbyt wolny.

Ale: Ważnym warunkiem nieuwzględnienia fragmentacji dysku jest zawsze zachowanie wolnego miejsca na dysku (nie mogłem znaleźć żadnej rekomendacji nie wyciągniętej z powietrza, ale często wspomniano o 20%).

I żeby fakty były proste:

  • W systemie Mac OS X znajdują się funkcje zapobiegające fragmentacji.
  • Apple uważa, że te funkcje są wystarczające, aby oszczędzić większości ich użytkowników dbałości o problemy z fragmentacją, ale także twierdzi, że „możesz” skorzystać z defragmentacji w niektórych przypadkach (np. „Jeśli twoje dyski są prawie pełne i często modyfikujesz lub tworzysz duże pliki ”)
  • Nie ma wbudowanego ani darmowego i popularnego narzędzia do defragmentacji dla systemu Mac OS X (chociaż są takie komercyjne)
  • Niektóre osoby mają problemy spowodowane fragmentacją ( 1 , 2 )
  • Nie ma łatwy sposób stwierdzić, czy Twój konkretny problem jest spowodowany przez rozdrobnienie.

BTW (odpowiedź @ Dori), cytowana fragmentacja w tomach HFS Plus wyraźnie mówi:

Zauważ, że nie zamierzam wysuwać żadnych roszczeń dotyczących odporności HFS + na fragmentację. Próbkowałem zbyt mało woluminu, aby uogólnić moje „wyniki”.

PS Wiem, że na przeglądarki internetowe (pole, które mnie interesuje) przynajmniej czasami wpływa fragmentacja (np .: mozilla , chrome ). Sam miałem problem podobny do opisanego w narzędziu do śledzenia problemów Mozillli.


1
Najważniejszą rzeczą wydaje się to, że gdy zaczyna brakować miejsca, dochodzi do niekontrolowanej fragmentacji (ponieważ nie ma już żadnej ciągłej przestrzeni do defragmentacji, więc pliki nie są automatycznie defragmentowane i nie powstaje ciągła przestrzeń, więc pliki nie nie defragmentuj, ...). Użyłem Drive Genius, aby stwierdzić, że byłem w tej sytuacji (nie miałem przyległej wolnej przestrzeni o znacznych rozmiarach); Zdefragmentowałem / posprzątałem; i voila, troszkę więcej życia z beznadziejnej maszyny.
jhfrontz

Zauważ, że wehikuł czasu zawsze zapełnia dysk docelowy, na którym użytkownicy najprawdopodobniej napotykają problemy z fragmentacją.
Abhi Beckert

20

Ogólnie rzecz biorąc, nie trzeba defragmentować HFS ​​+. Chociaż możliwe jest jego fragmentowanie, implementacja w jądrze OS X zawiera szereg funkcji, które mają tendencję do ograniczania fragmentacji, w tym odroczony przydział bloków i hot banding. O ile nie zrobisz czegoś naprawdę dziwnego (ciągle utrzymujesz dysk w ponad 99% pełny podczas wykonywania wielu operacji odczytu i usuwania), bardzo trudno jest znacznie go podzielić.

Generalnie warto defragmentować dysk OS X tylko wtedy, gdy próbujesz wykonać operację LVM (np. Zmniejszyć partycję na bootcamp), a wbudowane narzędzia zawodzą. Powodem jest to, że te awarie są w dużej mierze spowodowane przez pewną podstawową strukturę woluminu (np. Zakresy lub plik katalogu) istniejącą w blokach poza układem docelowym. Technicznie są to pliki, ale ponieważ są one używane do przechowywania metadanych woluminu, wbudowany kod przenoszenia pliku ma problem z przeniesieniem ich na partycję aktywną (zamontowaną), ale narzędzia do defragmentacji działające na dysku offline mogą po prostu przenieść je na początek partycji , co pozwala na zmianę rozmiaru woluminu.

Tak więc, chociaż narzędzia do defragmentacji na ogół nie są opłacalne, nie są one olejem wężowym, tylko bardzo specjalistycznymi narzędziami.


1
Przy ponad dziesięciu procentach wolnego miejsca łatwiej niż sugeruje (niezbyt trudna) odpowiedź na fragmentację, która może przyczynić się do prawdziwych problemów.
Graham Perrin


0

Nie, nie ma. Mac OS X robi to samo dla plików powyżej 20 MB, a dla dysków SSD nie ma to żadnego znaczenia.


3
Prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie to miało znaczenie dla dysków SSD, ponieważ zakładam, że żądanie wielu zakresów nadal wymaga więcej zasobów niż tylko jednego; istnieje również wyszukiwanie B-Tree dla plików o więcej niż 8 zakresach.
Hawken,

-1

OSX oczywiście potrzebuje defragmentatorów, gdy musisz zmniejszyć partycje, na których jest zainstalowany, lub gdy używasz hfs + gdzie indziej

doskonałym przykładem jest sytuacja, gdy po wielu latach używania osxa zaczniesz używać podwójnego rozruchu, na przykład instalując drugi system operacyjny, taki jak gnu / linux (dokładnie tak jak zrobiłem w tym tygodniu), i jest znany gnu / linux ( jak ubuntu) stają się coraz bardziej popularne i popularne z dnia na dzień, szczególnie wśród użytkowników osx - w tym kontekście i nie jest to tak rzadkie, jest to całkowicie bezproduktywne i bezsensowne jest tworzenie kopii zapasowych wszystkich informacji, formatowanie partycji po zmianie jej rozmiaru, ponowne instalowanie osx ponownie, gdy trzeba go było zdefragmentować przed zmianą rozmiaru

więc wszyscy, proszę, nie mówcie, że nikt nie potrzebuje narzędzi do defragmentacji na OSX, ani dla HFS + - mówiąc, że takie rzeczy są po prostu śmieszne, jak wyjaśniłem ...

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.