Dlaczego Apple nie obsługuje Power Nap na niektórych komputerach Mac z funkcją Power Nap?


17

Firma Apple wydała już specyfikację techniczną OS X Mountain Lion, która wymienia niektóre komputery Mac jako wyłączone z niektórych funkcji Mountain Lion, w tym:

  • Power Nap

Kiedy komputer Mac jest wyłączony z tej funkcji? Czy to ograniczenie sprzętowe?

Pytam, ponieważ dowiedziałem się, że na przykład AirDrop jest wykluczony z niektórych komputerów Mac, ponieważ nie obsługują one sieci ad-hoc Wi-Fi, która jest wymagana do korzystania z AirDrop przez Wi-Fi.

Słyszałem, że Power Nap może wymagać technologii Intel Smart Connect i dlatego jest wykluczony z większości komputerów Mac. Jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ MacBook Air (Koniec 2010 r Połowa 2011 roku lub nowsza) jest już wymieniona jako obsługiwana - ale Smart Connect Intela miał być ogłoszony około 2011 roku.

Niektóre urządzenia z 2010 r., Dla których oprogramowanie Apple najwyraźniej zostało zaszczepione (na przykład MBA13SMCSeed_2010.smcw ramach publicznie dostępnych 2010MBA13.pkg), obecnie nie są wymienione w specyfikacji Power Nap w specyfikacji.


1
Smart Connect to termin marketingowy i najwyraźniej termin marketingowy Windows. Najwyraźniej Power Nap wykorzystuje technologię podobną do Smart Connect. To, czy nazywa się Smart Connect (nie jest), nie stanowi problemu. Nie jest też jasne, czy Smart Connect jest specjalnie funkcją procesora - marketing Intela wskazuje, że wiąże się to z interakcją między BIOSem a kartą WiFi, chociaż jestem pewien, że zdolność procesora do pracy przy niskiej mocy również jest czynnikiem.
Daniel

2
@DanielLawson Niektórzy faceci pracują, aby PowerNap pracował nad MBA 2010. Ten facet donosi, że to działa. Sugerowałoby to, że PowerNap nie polega na Smart Connect, ponieważ Smart Connect został wprowadzony w 2011 roku.
gentmatt

4
Brzmi bardzo Apple. Jeśli funkcja działa, ale nie jest wystarczająco dobra lub konsekwentnie wystarczająca do spełnienia standardów jakości, Apple zazwyczaj nie oferuje tej funkcji. Odpowiada to mojej teorii ciepła, a nie absolutnemu „ten chipset go obsługuje lub go nie obsługuje” - jeśli PN można uruchomić na sprzęcie, ale zbyt często powoduje on anulowanie PN (na przykład z powodu nadmiernego poboru mocy lub zbyt dużej mocy ciepła), Apple wydaje się skłonny całkowicie wyłączyć ten model.
Daniel

1
@DanielLawson Tak, to może być to. : P
gentmatt

2
Zobacz także sekcję „Dlaczego mój Mac nie jest obsługiwany” w tym artykule Macworld: macworld.com/article/1167970/…
Daniel

Odpowiedzi:


11

Tylko MacBook Air (połowa 2011 r. Lub nowszy), MacBook Pro z wyświetlaczem Retina były pierwotnie obsługiwane przez Power Nap. Powodem tego jest aktualizacja SMC jest wymagana, aby uzyskać pełną funkcjonalność Power Nap , i są to jedyne modele, które Apple wybrało do aktywnego pisania aktualizacji oprogramowania układowego w celu obsługi tej funkcji. Innymi słowy, to nie jest tak, że Apple uruchamia jakiś skrypt wykluczający, aby nie dopuszczać innych modeli; aktywna aktualizacja oprogramowania układowego powoduje uruchomienie modelu Power Nap i wybrali to dla dwóch konkretnych linii komputerów.

W kolejnej aktualizacji oprogramowania układowego firma Apple uwzględniła modele MacBook Air z połowy 2010 r. W programie Power Nap.

Jeśli chodzi o powód , dla którego podjęli tę decyzję, wkraczamy w sferę spekulacji, ale na szczęście mamy tutaj kilka dobrych informacji.

Ideą Power Nap jest to, że kiedy komputer wydaje się spać, od czasu do czasu budzi się i wykonuje różne zadania. To przebudzenie nie jest jednak zauważalne dla użytkownika, ponieważ komputer pozostaje ciemny i cichy. Oznacza to, że żaden dźwięk lub wideo nie jest aktywowany. Oznacza to również, że szczególnie istotne dla tego pytania, wentylator jest również wyłączony.

Wymaga to urządzenia pamięci masowej, które może działać bez wentylatora i procesora, który może działać bez wentylatora (przepraszam, notorycznie gorący G5 - Wątpię, czy kiedykolwiek byłby sposób, aby ci w tym pomóc).

Według epickiej recenzji Mountain Lion Johna Siracusa , tryb Dark Wake, który wywołuje Power Nap, nie włącza fanów. Dlatego tylko urządzenia, które zna Apple, są zaprojektowane tak, aby mieć dostęp do ich pamięci bez ryzyka przegrzania (jak wirujący dysk twardy) skorzysta z Power Nap. Siracusa sugeruje, że dyski SSD innych firm mogą mieć inny profil cieplny.

Chociaż dyski SSD mogą być instalowane na dowolnym komputerze, a Apple może być może napisać aktualizacje oprogramowania układowego dla wszystkich swoich komputerów Mac, aby Power Nap sprawdził, czy komputer ma napęd SSD, a jeśli tak, uruchamia Power Nap, nie zdecydowali się tego zrobić . Zamiast tego sprawili, że Power Nap działa tylko na tych modelach komputerów, o których wiedzą , że będą miały napęd SSD.

Ograniczenie może nie być oparte na napędzie; może to być procesor, który nie może działać w trybie cichym. Wydaje mi się to nieco mniej prawdopodobne, biorąc pod uwagę obsługiwane modele, ale może to wyjaśniać, dlaczego MacBook Air 2010 jest wykluczony. Power Nap monitoruje temperaturę, a jeśli system staje się zbyt gorący, aby działać bez chłodzenia, Power Nap wyłącza się, ale jeśli procesor we wcześniejszych MBA zbyt często uruchamiał takie ostrzeżenie, może dlatego Apple usunął je z listy obsługiwanych modeli Power Nap.

tl; dr: prawdopodobnie jest to sprzęt; w szczególności ciepło .


3
Podoba mi się tl; dr part: P
Alexander - Reinstate Monica

To wciąż nie wyjaśnia, dlaczego Apple nie obsługuje dysków SSD innych firm. Czy to dlatego, że Apple nie będzie im ufać, ponieważ jakość różni się w zależności od producenta?
gentmatt,

1
Wyobrażam sobie, że pytanie należy odwrotnie. Oni zrobić wspierać własne SSD, ponieważ są przekonani, mogą działać bezpiecznie bez wentylatorem. Nie wykrywają (jeszcze?), Że dyski SSD innych firm mogą bezpiecznie działać cicho i ciemno. Po pierwsze nie szkodzić.
Daniel

Uważam, że powiązany z przeglądem Siracusa faktycznie wspomina, że ​​nawet standardowe dyski SSD typu „dysk twardy” mogą mieć zbyt wysokie wymagania dotyczące zasilania; że nawet dyski SSD dostarczone przez Apple nie są obsługiwane, tylko „wbudowana pamięć flash”, taka jak ta podłączona do nowszego MacBooka Airs.
Dan J

1
Argument, że Apple nie zaktualizuje oprogramowania układowego, ponieważ udział użytkowników, którzy zyskają, może być zbyt niski, jest uzasadniony. Nadal jestem rozczarowany, ponieważ profesjonalne produkty zasługują na aktualizacje bez względu na przeszkody.
gentmatt

4

Dlaczego pytanie inżynierów Apple X jest zawsze trudne do ustalenia, ale prosta odpowiedź jest taka, że ​​bardzo niewielki podzbiór komputerów Mac jest przeznaczony do początkowej implementacji Power Nap.

W szczególności Sandy Bridge i nowsze wersje Air oraz siatkówka MacBook Pro mają niewymienialną pamięć RAM i dysk SSD, więc Apple ma dużą pewność, że nie wystąpią problemy z taktowaniem pamięci RAM i przekroczenia limitów pamięci. Ponadto wszystkie te modele mają zintegrowaną grafikę Intel i chipsety Intel, które zostały zaprojektowane do tego rodzaju „operacji podczas snu” w celu wykonywania operacji sieciowych w stanie niskiego poboru mocy.

Komputery Mac od dawna mają możliwość budzenia się przy użyciu wewnętrznych zegarów z preferencji Oszczędzania energii. Następnie zostały zaprogramowane tak, aby okresowo budzić się, aby utrzymać dzierżawę DHCP i rozmawiać ze sprzętem lotniska, aby routery mogły proxy żądań udostępniania bonjour podczas spania komputera Mac. Power Nap przenosi tę zdolność interfejsów sieciowych do zachowania czujności w bardzo niskim stanie zasilania o krok dalej. Teraz procesor, pamięć i stos sieciowy (ale nie wentylatory, lampki wyświetlacza i klawiatury) włączają się co godzinę, aby zobaczyć, jakie zadania można wykonać przed powrotem do trybu uśpienia.

Jeśli spojrzysz na to, co robi Power Nap - jasne jest, że funkcje zostały zaprojektowane tak, aby zużywały jak najmniej energii:

  • Aktualizacje App Store są uruchamiane co tydzień
  • Tylko jedna kopia zapasowa komputera jest wykonywana podczas snu. Następnie przestaje próbować wykonać kopię zapasową, dopóki trwa sen
  • Aktualizacje oprogramowania (zabezpieczenia) uruchamiane są raz dziennie
  • Reszta elementów, takich jak Photo Stream, Mail, dokumenty iCloud i zsynchronizowane dane są odświeżane co godzinę, podczas gdy sen + drzemka trwa
  • Drzemanie zatrzymuje się, gdy poziom naładowania akumulatora pozostanie 30% pełnej pojemności ładowania

Nawet nazwa Moc informuje, że głównym celem jest zachowanie mocy, ale nadal wykonuj czynności, które będziesz musiał zrobić w pewnym momencie. Inni spekulowali, że ciepło jest problemem projektowym, a jeśli ciepło pochodzi z energii baterii, zgodziłbym się, że ciepło jest produktem ubocznym pierwotnego ograniczenia projektowego Power Nap.

Każdy, kto użył MacBooka Pro w trybie klapki lub który obudził się, gdy jest zamknięty w torbie, jest świadomy, że te maszyny działają dobrze w temperaturach, które są zaniepokojone przez większość ludzi i martwią się lekkimi oparzeniami / bólem podczas trzymania.

Tylko czas (lub jakieś publiczne oświadczenie, złożenie pozwu lub wyciek) pokaże nam, które inne modele zyskują funkcjonalność Power Nap w przyszłości i czy moje rozumowanie jest na dobrej drodze, dlaczego trzy modele obsługują Power Nap tylko podczas premiery.


3
Krótko mówiąc - ścisła integracja, spocenie szczegółów, upewnienie się, że funkcja jest stabilna i będzie dobrze działać w praktyce (zachowując ostrożność co do tego, jakie starsze modele mogą uruchamiać nowe funkcje) jest równa kursowi i części tego, co sprawia, że ​​Apple Jabłko. Spodziewałbym się, że jakiś przedsiębiorczy programista stworzy program Cat Napper, który wprowadzi aproksymację dla starszych komputerów Mac. Piękno Power Nap polega na tym, że sprzęt i oprogramowanie współpracują, aby obudzić tylko najmniejszą część komputera. Tylko inżynierowie Apple wiedzą, które karty logiczne i komponenty naprawdę obsługują ten minimalny idiom pobudki / drzemki.
bmike

Ogólna umowa Pomijając Power Nap: generalnie nie powinienem oczekiwać od Apple dodatkowych wyjaśnień na temat wsparcia - dla dowolnej kombinacji rzeczy - wycofania lub odroczenia. Uważam, że kiedy zachowania stają się wystarczająco dobre, aby rzeczy działały bez potrzeby dodatkowych wyjaśnień , wtedy wsparcie się poszerzy.
Graham Perrin

Dobra odpowiedź z dobrym uzasadnieniem! Rozumiem, że Apple zdecydowało się nie wysyłać oprogramowania, gdy sytuacja nie jest stabilna. W końcu Apple ma gwarancję na swoje produkty, którą musi spełnić. Dlatego przede wszystkim stabilność.
gentmatt

0

Power Nap wymaga modelu SSD (po prostu nie pytaj mnie o referencje, ale pamiętam kilka dłuższych dyskusji na ten temat po przemówieniu WWDC).


4
Specyfikacje techniczne nie odnoszą się tylko do dysków SSD w ogóle, ale konkretnie wspominają komputery Mac, które mają niestandardowe pamięci flash. tzn. Mac z 2,5
calowym

Więc zgaduję, że moja seria Crucial M nie będzie „obsługiwana”? >?
ephsmith

Cóż, starsze komputery Mac również z dyskiem SSD nie
rozumieją

-4

Obsługiwane są tylko modele MacBook Air z połowy 2011 roku lub nowsze oraz modele MacBook Pro z wyświetlaczem Retina z fabrycznymi dyskami SSD; nawet wtedy mogą potrzebować aktualizacji oprogramowania układowego. Zobacz funkcja PowerNap Mountain Lion wymaga aktualizacji oprogramowania układowego .


Twoja odpowiedź wciąż musi wyjaśniać, dlaczego Apple nie będzie oferować aktualizacji oprogramowania układowego innym modelom Macbook Pro. Jak dotąd nie jest to niestety wystarczająca odpowiedź.
gentmatt

Musisz zapytać Apple - nikt z nas nie może odpowiedzieć „dlaczego” dla kogoś innego.
JRobert

1
Najlepszą odpowiedzią na temat oprogramowania Apple jest zawsze, gdy je otrzymujesz. Jednak Daniel znalazł bardzo rozsądny argument w ostatnim akapicie: udział użytkowników, którzy zyskają, może być zbyt niski
gentmatt

My Air z 2011 roku nie ma wyświetlacza siatkówki, ale szczęśliwie drzemie. Dostałem aktualizację oprogramowania układowego EFI, aby dodać obsługę pozostałej części Power Nap, która nie była zainstalowana na komputerze, gdy został dostarczony.
bmike
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.