czy to możliwe? Czy uniemożliwić uruchamianie i pobieranie plików przez Live-Linux bez szyfrowania dysku?


9

Jestem średnio zaawansowanym zaawansowanym użytkownikiem posiadającym wiedzę na temat większości rzeczy (studiuję to od dwóch lat) i wiem coś o działaniu Linuksa i Windowsa; Spieprzyłem niezliczone instalacje i tego typu rzeczy (nie chcę cię nudzić, po prostu chcę powiedzieć, że wiem o czym mówię).

Do rzeczy: mój przyjaciel ma MacBooka z systemem OS X Lion i dysk twardy o pojemności około 320 GB (nieszyfrowany, a przynajmniej nie jest to część ważna) i mówi mi, że wymuszenie zmiany hasła automatycznie aktywuj samozniszczenie (całkowite wyczyszczenie dysku). To może być prawda i nie stanowiłoby to żadnego zapobiegania, ponieważ nie chcę zmieniać hasła, chcę tylko pobrać pliki z jego dysku. Więc mogę po prostu uruchomić Linuksa z CD / USB i zamontować jego napęd, skopiować wszystko niezaszyfrowane i gotowe.

Tak mu powiedziałem: jego odpowiedź: „Cóż, to może zadziałać, ale mój komputer Mac automatycznie to wykryje i wyczyści dysk, zanim cokolwiek zostanie skopiowane”. Główne pytanie: czy to bzdury?

Z tego, czego bym się spodziewał, działałoby to tak: BIOS -> Linux -> Zamontuj dysk -> Kopiuj -> Uruchom OS X -> Wykryj i wyczyść

Więc pliki powinny tam być bez czyszczenia, ale powiedział, że to nie zadziała, a OS X zostanie uruchomiony przed Linuksem? Byłem naprawdę zaskoczony, więc chcę was zapytać.

Powiedział mi, że da mi swojego MacBooka i że mogę spróbować odzyskać jego pliki, ale nie chcę, aby jego dysk został wyczyszczony, więc pytam tutaj: czy można go bezpiecznie wypróbować?

Odpowiedzi:


15

Twój przyjaciel nie ma pojęcia o czym mówi. Nie musisz nawet używać dysku Linux - możesz użyć trybu pojedynczego użytkownika lub dysku instalacyjnego Mac OS X, aby skopiować rzeczy lub wprowadzić zmiany w systemie plików.

Aby zapobiec uruchomieniu komputera w trybie pojedynczego użytkownika lub z nieautoryzowanego dysku lub napędu zewnętrznego, znajomy może ustawić hasło oprogramowania układowego . Można to jednak łatwo obejść, jeśli można otworzyć komputer i wyjąć dysk lub zmienić konfigurację pamięci. Mówiąc prosto, jeśli ktoś ma fizyczny dostęp do komputera, szyfrowanie jest jedynym sposobem ochrony danych.


Dziękuję za szybką odpowiedź! Ponieważ po prostu chcę mu pokazać, jak mniej bezpieczny jest jego MacBook przed fizycznym dostępem, czerpię z twojej odpowiedzi, że uruchomienie z Linuksem nie wyzwala niczego złego.
reggaemuffin

@Kostronor Nie, nie robi
Kyle Cronin
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.