Czy komputery zwalniają w miarę starzenia się?


36

Mam eMaca, który kupiłem w 2004 roku. Właśnie użyłem płyty CD z przywracaniem systemu, aby ponownie zainstalować Panther, iLife '04, Internet Explorer dla komputerów Mac (!) Itp. Nie mam żadnych specyfikacji czasowych z „wtedy”, więc nie mogę definitywnie odpowiedzieć na to pytanie, ale maszyna wydaje się wolniejsza niż pamiętam z dawnych dobrych czasów.

Pochodzi z tego zdjęcia wykonanego przez Jari Soikkeli i opublikowanego na Flickr na licencji CC-BY-2.0

Jeśli mój dysk twardy został oczyszczony z całego nagromadzenia się nagromadzonego w miarę upływu czasu, czy komputer powinien działać równie szybko, jak wtedy, gdy był nowy? Czy postrzegane różnice prędkości wynikają z przyczyn psychologicznych, porównań z bardziej nowoczesnym sprzętem, czy też systemy zwalniają w miarę starzenia się z przyczyn (degradacja fizyczna?) Innych niż gromadzenie się zawartości na dysku systemowym?


12
„Uczucia” kłamią młody padawan. Ufaj tylko temu, co możesz zmierzyć empirycznie.
Ian C.

2
Strony internetowe stały się bardziej wymagające, więc strony internetowe są bardziej złożone i wymagają więcej procesora do renderowania. Lokalne oprogramowanie powinno działać tak samo.
Thorbjørn Ravn Andersen

Cierpię tak samo, myślę, że w dzisiejszych czasach jesteśmy zasadniczo rozpieszczeni ▲
faszerowanie

Odpowiedzi:


21

Przez większość czasu, gdy komputer wydaje się działać wolniej, winę ponosi oprogramowanie.

Przez lata często instalowano wiele aplikacji, a komputer był zapełniony elementami logowania i procesami w tle. Nawet gdy szkodliwe aplikacje nie są już używane, ich demony i programy aktualizujące mogą pozostać przy życiu.
Kiedy tak się dzieje, komputer naprawdę zwalnia. Nieużywane aplikacje żyjące w tle i konkurujące o zasoby zabierają system operacyjny i aplikacje, których naprawdę chcesz używać i mogą spowolnić działanie. Im więcej tego „grudki”, która narasta, tym wolniej system może czuć.

Przyczyniając się do problemu, dyski twarde zwalniają nieco, gdy się zapełniają. Jeśli zainstalowano tak wiele aplikacji i zapisano pliki, że na komputerze jest bardzo mało wolnego miejsca, może to wpłynąć na wydajność.

Innym ważnym elementem jest to, że w miarę aktualizacji oprogramowanie staje się coraz bardziej złożone i wymaga coraz lepszego sprzętu. Gdy aplikacja jest aktualizowana, często ma kilka nowych funkcji, które wymagają większej mocy do działania. Pomyśl o tym, jak OS X stopniowo dodaje więcej funkcji animacji, grafiki i tła. Dodatkowy podatek związany z ciągłym działaniem funkcji automatycznego zapisywania w tle może poważnie wpłynąć na bardzo stary system, a coś takiego jak Kontrola misji może być całkowicie niemożliwe.

Ponieważ jednak całkowicie oczyściłeś swój system, żadna z tych rzeczy nie wpływa na ciebie.

Z czasem dyski twarde nie ulegają spowolnieniu; albo działają dobrze, albo całkowicie zawodzą. Zobacz ten post Super User, aby uzyskać więcej informacji.
To samo dotyczy innych komponentów: pracują tak samo aż do śmierci.

Jest całkiem możliwe, że Twoje oczekiwania odgrywają tutaj rolę.

Zadania, które byłyby uciążliwe na twoim eMacu, są trywialne dla twojego obecnego komputera, więc oczekujesz, że będą natychmiastowe. Kiedy tak nie jest (ponieważ komputer musi ciężko pracować, aby je wykonać), wydaje się powolny.

Innym potencjalnym czynnikiem jest fakt, że (nawet jeśli korzystasz ze starego oprogramowania) wchodzisz w interakcje z aktualizacjami i oczekujesz, że użytkownicy będą korzystać z nowszych systemów.
Strony internetowe zawierają więcej obrazów, skryptów JavaScript i wywołań AJAX niż w 2004 roku, z których wszystkie wymagają zasilania. Obrazy, filmy i muzyka są nagrywane w wyższych rozdzielczościach i przechowywane w formatach mniej skompresowanych / o wyższej wierności / o większym obciążeniu procesora. Dokumenty tekstowe stają się coraz bogatsze i mają więcej formatowania i metadanych, nie biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie zostanie w nich osadzonych więcej mediów.

Oto test: jeśli Twój ostatnio wyczyszczony komputer działa wolniej podczas korzystania z tych samych aplikacji, plików i stron internetowych, z których korzystałeś w 2004 roku, Twoje oczekiwania się zmieniły.

W przeciwnym razie byłbym skłonny obwiniać crud, oprogramowanie przewyższające sprzęt, zapełnianie się dysku twardego i interakcje z nowszymi zasobami (w tej kolejności).


4
Miałem zwolnienia z wiekiem; jeden dysk działał przez wiele miesięcy, ale był bliski awarii; ciągle zwalniał, aby dokonywać ponownych odczytów wszystkiego, i często udawało się, że maszyna była sprawna. Wymiana dysku rozwiązała problem. (Choć muszę przyznać, że nazwałbym to złym samochodem)
Billy ONeal

Które strony internetowe są takie same jak w 2004 roku?
Thorbjørn Ravn Andersen

1
wayback.org jest twoim przyjacielem :) To lub Geocities!
farsz

1
Jeden spór. Media na ogół nie są przechowywane w mniej skompresowanych formatach. Jedynym wyjątkiem, jaki mogę wymyślić, jest bezstratny dźwięk; ale to nie jest główny nurt. Problem jest wręcz odwrotny, w celu uzyskania lepszej jakości dla danego rozmiaru pliku stosowane są bardziej intensywne metody kompresji. Dla danego poziomu jakości pliki H.264 są około połowy wielkości poprzedniego standardu, ale wymagają znacznie więcej pracy do odkodowania. Nowe systemy mają dedykowany sprzęt do dekodowania, aby to łatwo zrobić; starsi muszą to zrobić na procesorze.
Dan Neely

1
Na każdej innej stronie (nie koncentrującej się na Apple) poprawny cytat brzmiałby: „Intel daje, a Microsoft odbiera”. W naszym przypadku oczywiście obie firmy to Apple ....
Dan Ray

24

Nie. Oto ładne pytanie na stronie partnera, jak sam procesor pozostaje mierzalnie stabilny w czasie pod względem częstotliwości taktowania .


Jednak nasze oczekiwania co do szybkiego komputera nie zwalniają tempa. Rośnie rozdzielczość kamery, rośnie wierność obrazu, logika jest umieszczana na stronie internetowej itp.

Oprogramowanie może z czasem ulec uszkodzeniu, ale sam komputer można przywrócić do warunków fabrycznych za pomocą łatwego kasowania i instalacji, aby potwierdzić, że sprzęt jest nadal szybki, nawet jeśli nie uważamy, że jest tak szybki w porównaniu ze wszystkimi nowymi młodymi komputerami z bronią są teraz wysyłane.


Teraz, z czysto analitycznego punktu widzenia, oto elementy, które można mierzyć w testach porównawczych lub testach producenta:

  • Awarie rozpraszania ciepła (wysychanie smaru termicznego lub kurz / gorsze gromadzenie się) mogą powodować wzrost temperatury procesora, gdy przepływ powietrza nie może usunąć wystarczającej ilości ciepła z mikroukładów. Starsze procesory nie dławiły tak wiele i miały większe metalowe ślady, aby odprowadzić ciepło. Nowszy procesor, taki jak MacBook Air, aktywnie redukuje rdzenie i cykle zegara, aby termicznie kontrolować procesor. To powoduje bardzo zauważalny spadek wydajności, gdy procesor nie może być chłodny. Widziałem skrzynie wież i komputerów iMac wypełnione kurzem lub gorszym / nikotynowym pyłem smołowym. Do tego stopnia, że ​​komputer nawet nie wyglądał dobrze - ale poza gorącymi czujnikami większość nadal działała na pełnych obrotach (ku mojemu wielkiemu zdziwieniu).

  • Bezpośrednie awarie dysku twardego - spodziewane złe przeniesienie bloku, gdy dysk wymaga więcej czasu na wyładowanie danych, może być zauważalne, ale dzielę to na kategorie, ponieważ komputer ma zły dysk - nie dlatego, że jest stary i wolny. Może się to zdarzyć w przypadku zupełnie nowego komputera ze złym dyskiem, dopóki nie uruchomi statusu SMART lub po prostu całkowicie się nie powiedzie.


1
Tak trudno mi w to uwierzyć. Czy moje zmysły tak bardzo mogą mnie oszukać?!? Procesory nie przetwarzają wolniej, gdy są starsze?
Daniel

Podejrzewam, że komponenty półprzewodnikowe (procesor, pamięć, grafika itp.) Nadal działają z tą samą prędkością, ale co z dyskiem twardym? Można sobie wyobrazić, że silnik wrzeciona lub głowica szukająca mogą zwolnić z czasem, prawda?
Kyle Cronin

2
@KyleCronin Prędkość dysku twardego jest bardzo precyzyjnie kontrolowana za pomocą adaptacyjnego kontrolera prędkości. Może się nagrzewać, ponieważ utrzymywanie prędkości staje się trudniejsze, ponieważ łożyska się zużywają, ale nigdy nie będzie zmieniać prędkości, dopóki całkowicie się nie zepsuje.
Adam Davis

4
@DanielL Cyfrowe procesory są sterowane zegarem za pomocą wibrujących kryształów, które często są oceniane, aby nie zmieniać częstotliwości o więcej niż kilka milionowych ich pierwotnej wartości przez ponad 25 lat. Kiedy odchodzą, jest to niezauważalne - mniej niż 0,0001% - lub powoduje całkowitą awarię. Jeśli cokolwiek, możesz dostać błędy z powodu problemów z zasilaniem z powodu suchych kondensatorów, ale rzeczy nie zwalniają.
Adam Davis

1
+1 za problem z ciepłem, prawdopodobnie zmuszając procesor do wolniejszej pracy.
Adam Davis

7

Rzeczy, które mogą fizycznie spowolnić „stary” komputer:

  • Fragmentacja dysku. Nie powinno to stanowić problemu, jeśli instalujesz ponownie od zera.
  • Sflakowane sektory dysków twardych. Trudności w czytaniu i / lub pisaniu sektorów powodujących ponowną próbę zdecydowanie spowolniłyby, choć być może nie w jednolity sposób. Możesz spróbować wyzerować dysk, aby zmusić zapasowe sektory do przejścia w tryb online, ale ostatecznie wszystkie dyski ulegną awarii.
  • Łagodne napędy optyczne. Wydaje się, że napędy optyczne są nieco lepsze niż bibułka.
  • Kontrola termiczna. Coś z wentylatorami, radiatorami itp. Nie działa poprawnie lub optymalnie, powodując automatyczne zwolnienie procesora lub innego komponentu. Może to być coś tak prostego jak kurz we wlotach lub na płetwach radiatora.

Jeśli był to komputer z systemem BIOS, awaria akumulatora może spowodować zastosowanie ustawień domyślnych, co może nie być optymalne. Nie wiem, czy NVRAM Maca jest obarczony tym samym niebezpieczeństwem.


Jak na ironię, moim najbardziej niezawodnym napędem optycznym jest napęd szufladowy na moim eMacu. Znacznie lepiej niż jakikolwiek inny najnowszy dysk automatyczny, a mój Air nie ma napędu optycznego.
Daniel


1

Chociaż komputery / procesory zwalniają z czasem, czyli starzenie się tranzystora , efekt spowolnienia odczuwany przez użytkownika jest w rzeczywistości spowodowany aktualizacjami oprogramowania i przyzwyczajaniem się do szybszych komputerów.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.