Czy komputery Mac przechowują numer seryjny na dysku?


11

Około rok temu sprzedałem mój stary MacBook Pro. W zeszłym tygodniu zadzwonił do mnie kupujący, który powiedział, że został skradziony, a on nie ma numeru seryjnego - a ja go mam?

Nigdzie nie byłem w stanie go znaleźć. Nie jest zarejestrowany pod moim Apple ID (nie jestem pewien, czy kiedykolwiek był). Został pierwotnie zakupiony od Amazon i nie umieszczają numerów seryjnych na swoich rachunkach. Nadal szukam oryginalnego pudełka.

OTOH, wciąż mam obraz dysku, który zrobiłem z dysku bezpośrednio przed jego ponownym sformatowaniem, przed sprzedażą.

Czy numer seryjny jest przechowywany gdziekolwiek na tym obrazie dysku?

Co próbowałem:

  • Przeszukując mój bieżący program MBP pod kątem mojego aktualnego numeru seryjnego
    , pomyślałem, że jeśli znajdę plik z bieżącym numerem seryjnym, stary obraz dysku może mieć ten sam plik ze starym numerem.
  • Wyszukiwanie starych raportów profilujących system
    Niestety nie znalazłem żadnego.

Czy ktoś ma jakieś inne pomysły?2
Nie - przeczytałem ten i dotyczy numeru seryjnego systemu operacyjnego (którego nawet komputery Mac nie mają). Chodzi o numer seryjny samego sprzętu.
Dori,

Do wykorzystania w przyszłości numer seryjny sprzętu jest dostępny w narzędziu do profilowania systemu, About This Mac, na stronie Przegląd sprzętu. (Wiem, że to nie pomaga bez komputera w ręku). Jeśli kiedykolwiek złożyłeś prośbę o wsparcie AppleCare, prawdopodobnie zostałeś o to poproszony - być może Wsparcie Apple ma taką dokumentację.
JRobert

@JRobert - Zgłoszenie pomocy technicznej AppleCare powoduje umieszczenie numeru seryjnego komputera Mac pod identyfikatorem Apple ID. Jak wynika z pytania, skradziony laptop „nie został zarejestrowany pod moim Apple ID” - więc nie, wiedziałem, że nie jest to dostępna opcja.
Dori,

Zrozumiałem, że ta opcja nie była dla ciebie dostępna; dlatego nie podałem tego jako odpowiedzi. Ale niektórzy przyszli czytelnicy tego pytania mogą mieć inne okoliczności.
JRobert

Odpowiedzi:


9

Najwyraźniej jedynym sposobem na znalezienie numeru seryjnego komputera Mac (jeśli nie masz fizycznie komputera Mac) są:

Kiedy miałeś komputer Mac:

Bez komputera Mac:

  • Kup paragon od sprzedawcy, który umieszcza numer seryjny na paragonach
  • Kupiłem go od sprzedawcy, który śledzi numery seryjne
  • Znajdź pudełko, w które wszedł komputer Mac

Na szczęście po opublikowaniu tego pytania kupujący mógł znaleźć oryginalne pudełko, które dało mu numer seryjny.

Ale faktyczna odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, komputery Mac zwykle nie przechowują swojego numeru seryjnego w pliku dyskowym.


5

„Numer seryjny” komputera nie jest przechowywany w oprogramowaniu, ale o ile pamiętam sprzęt (ponieważ w zestawie SDK Cocoa istnieje metoda jego odczytania).

Możesz także poprosić system operacyjny o podanie numeru seryjnego, przechodząc do /Applications/Utilities/Terminal.app i wykonując:

ioreg -l | grep IOPlatformSerialNumber

Ta wartość jest przechowywana w pewnej formie nieulotnej pamięci na płycie głównej, ponieważ możesz całkowicie wyczyścić dysk twardy, a wyniki będą zawsze takie same, dopóki nie będziesz musiał zmienić swojej płyty.

To powiedziawszy, sprzedawca powinien mieć numer seryjny maszyny, którą sprzedał, a Apple będzie wiedział, że numer seryjny trafił do dostawcy X. O ile mi wiadomo, mają przyzwoitą kontrolę.

Jeśli masz rachunek od Amazon, możesz spróbować skontaktować się z nim w sprawie problemu.


Nie; Myślałem również, że detaliści mają numery seryjne. Ale skontaktowaliśmy się z Amazonem, zanim opublikowałem to tutaj, i powiedzieli, że nie, nie prowadzą rejestrów numerów seryjnych, z lub bez numeru paragonu lub daty sprzedaży.
Dori,

@Dori najwyraźniej jedynymi sprzedawcami, którzy to robią, są „oficjalne” firmy Apple i oczywiście sklepy Apple. Mówię to, ponieważ nie mieliśmy tutaj sklepów Apple w Hiszpanii (teraz to robimy), ale zawsze zabierałem swoje maszyny do „odsprzedawcy jabłek”, a oni ściśle to kontrolują.
Martin Marconcini,

1

Wstrzymaj oddech ... MAC faktycznie przechowują numer seryjny na dysku twardym . Po znalezieniu adresu MAC z kopii zapasowej poszedłem dalej i znalazłem sam numer seryjny w tym samym WirelessDiagnosticsarchiwum.

Wewnątrz archiwum znajduje się wifi-BPpiyL.logplik, który powinien zawierać następujące wiersze:

<airportd[30]> _initSystemGlobals: Model name = <your model name>
<airportd[30]> _initSystemGlobals: Model number = <your model number>
<airportd[30]> _initSystemGlobals: Serial number = **<your serial number>**

Sprawdziłem w Apple.com i to był prawidłowy kod S / N, który zawierał prawidłowe informacje o moim skradzionym MacBooku. To prawda, że ​​w przeszłości przeprowadzałem diagnostykę bezprzewodową i stąd pochodzą te pliki, ale dowodzi to, że jeśli masz jakąś kopię zapasową, masz szansę znaleźć w niej S / N.


Gdzie dokładnie znalazłeś ten plik?
Kent

1

Cóż, mój komputer Mac został skradziony i nie mogłem znaleźć numeru seryjnego w kopii zapasowej. Mac był wcześniej zarejestrowany na moim Apple ID, ale już go nie ma. Jednak nadal znajduje się w „Find My Mac”, gdzie go zablokowałem. Wsparcie Apple nie dałoby mi numeru seryjnego, mówiąc, że go nie ma. Jednak gdy policja zapytała ich, które komputery są powiązane z moim Apple ID, podali numery seryjne. Wydaje mi się więc, że Apple wciąż je ma, ale bardziej współpracuje z organami ścigania niż klientami.


Jest to w 100% poprawne. Firma Apple nie jest skonfigurowana do sprawdzania tożsamości żadnego / wszystkich klientów, ale ma procedury zapewniające, że organy ścigania i prawnicy są tymi, za których się podają. Jakikolwiek problem ze skradzionym towarem lub tożsamością jest lepiej wysyłany przez prawnika / prawnika, niż przez osobę pierwszą.
bmike

0

Wiem, że to stare, ale jestem pewien, że wiele osób jest przekierowywanych z Google.

System OS X może nie mieć nigdzie zapisanego numeru seryjnego swojego urządzenia, ale możliwe, że znajdziesz adres MAC, który podobnie jak numer seryjny jednoznacznie identyfikuje twoją maszynę. Jednym z przykładów, w których MAC jest przechowywany w systemie OS X, jest wireless_diagnostics-ilTACd.log, który znajduje się w archiwum diagnostyki bezprzewodowej (jeśli istnieje).


Ale adresy MAC można zmienić, prawda? To sprawia, że ​​nie są one bardzo przydatne jako unikalne identyfikatory.
Saaru Lindestøkke,

Cóż, możesz „maskować” swój MAC, aby nie wyświetlał się poprawnie w tabeli DHCP, ale nie możesz zmienić swojego prawdziwego adresu mac, który jest zapisany na korpusie laptopa (prawdopodobnie pod tylną pokrywą) i można go łatwo zobaczyć w OS X pomimo wszystkich wysiłków „zmiany”. Dlatego jeśli policja znajdzie skradzionego MacBooka, może łatwo stwierdzić, czy jest on twój, czy nie.
SmOg3R,

Pomyśl o tym, raz wymieniłem płytę główną mojego MacBooka Pro, a kiedy odzyskałem laptopa, naklejka z nowym adresem MAC zakrywała stary adres wydrukowany na dolnej obudowie. Tak więc adres MAC jest powiązany z płytką, którą można wymienić. Nie jestem jednak pewien, czy mój numer seryjny zmienił się w stosunku do tego zapisanego na paragonie.
Saaru Lindestøkke,

Zarówno adres MAC, jak i numer seryjny są powiązane z płytką. Wymiana płyty jest jak włożenie nowego komputera (sprzętu) do starej obudowy.
SmOg3R,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.