Jeśli usuwam zdjęcia / pliki, dlaczego nie są one faktycznie usuwane? Jak można je odzyskać?


17

Próbuję usunąć niektóre zdjęcia z biblioteki zdjęć / dysku twardego mojej córki. Do tej pory zrobiłem to, że przeniosłem zdjęcia do kosza i opróżniłem je.

Teraz problem polega na tym, że usunięte pliki / zdjęcia można odzyskać za pomocą dowolnego oprogramowania do odzyskiwania dostępnego na rynku. (Według mojego męża)

Jestem zdezorientowany. Jeśli ktoś usunie / skasuje cały dysk wewnętrzny - w jaki sposób usunięte pliki można odzyskać?

Komputer mojej córki to iMac 2014 z systemem El Capitan i ma dysk twardy SATA 500 GB.


2
Inne pytanie, ale odpowiedź tutaj dotyczy bezpiecznego wymazywania wolnego miejsca - apple.stackexchange.com/questions/237232/...
Tetsujin,

2
Pytanie brzmi: czy to z dysku SSD, czy ze zwykłego dysku twardego? To robi różnicę. Oto odpowiednia odpowiedź . Bardzo krótka odpowiedź jest taka, że ​​polecenie usunięcia jest jak usunięcie twojego adresu z ewidencji miasta, ale nie wyburzenie twojego domu. Dyski HDD, zostaw dane, dyski SSD faktycznie niszczą ziemię.
Allan

9
Nie chcę, aby moja matka / ojciec usuwał zdjęcia / pliki z komputerów Mac / iPhone (bez mojej zgody)!
klanomath

5
@SherwoodBotsford Jeśli Twoja odpowiedź na pytanie, czy ktoś zniszczy pliki innej osoby brzmi „powinieneś mieć kopie zapasowe”, zupełnie nie rozumiesz. Ale myślę, że to bardziej temat Parenting.SE ...
user1686,

2
@pipe Skomentowałem drugą (poprawioną) wersję pytania, która już nie zawierała „... znajduję intymne zdjęcia córki ...” . Nadal jestem przekonany, że 2-99yo może i powinno być w stanie zachować swoje zdjęcie bez względu na jego zawartość (zwłaszcza jeśli widoczna jest tylko jedna osoba). Chciałbym wskazać na związane z tym ryzyko i nauczyć osobę, jak je zabezpieczyć. Ale to prawdopodobnie należy do rodzicielstwa i / lub security / filevault
klanomath

Odpowiedzi:


38

Krótka odpowiedź

Przenosząc plik do Kosza, a następnie opróżniając kosz lub wykonując szybki format tradycyjnego dysku twardego (tj. Nie dysku SSD), tak naprawdę nie usuwasz plików. Zamiast tego wystarczy usunąć informacje o tych plikach. Oznacza to, że system operacyjny absolutnie nie ma pojęcia, że ​​te pliki istnieją, nie mówiąc już o tym, gdzie są na dysku.

Długa odpowiedź

Okej, pozwól mi wyjaśnić to za pomocą analogii.

Wyobraź sobie, że jesteś w bibliotece, a ta konkretna biblioteka zawiera 100 000 książek. Wszystkie te książki są indeksowane w katalogu biblioteki. Katalog ten jest dostępny za pośrednictwem komputera, który umożliwia wyszukiwanie według tytułu, autora, daty itp. Co najważniejsze, każdy indeks informuje dokładnie, gdzie znajduje się ta książka. Ułatwia to znalezienie tego, czego szukasz, kiedy potrzebujesz. Po prostu przeszukujesz katalog, a dowiesz się dokładnie, gdzie jest ta książka (tj. W której sekcji, rzędzie i półce się znajduje).

Pewnego dnia ktoś przypadkowo usuwa zapis konkretnej książki z katalogu biblioteki. Sama książka wciąż tam jest, siedząc dokładnie w tym samym miejscu. Ale nikt nie wie, że tam jest i / lub gdzie to jest!

Następnego dnia ktoś włamuje się i kradnie komputer z katalogiem biblioteki. Wszystkie książki wciąż tam są, ale jeśli wszedłeś i chciałeś znaleźć konkretną książkę o Steve'u Jobsie, nie miałbyś pojęcia, czy ta książka jest w bibliotece, a jeśli tak, to gdzie ją znaleźć!

Teraz wyobraź sobie, że twój dysk twardy to ta biblioteka. Zawiera 100 000 plików (dokumentów, zdjęć, filmów, muzyki itp.).

 • Gdy przenosisz plik do Kosza, a następnie go opróżniasz, przypomina to przypadkowe usunięcie rekordu konkretnej książki z katalogu biblioteki.

 • Usunięcie dysku twardego przypomina kradzież całego katalogu biblioteki.

Korzystając z naszej analogii, książki wciąż są na półkach. Nigdzie nie poszli! Ale jeśli chcesz znaleźć tę książkę, której szukasz, cóż, nie miałbyś absolutnie pojęcia, gdzie szukać.

Podobnie podczas usuwania plików lub kasowania dysku twardego. Twój komputer nie ma pojęcia, jakie dane są na tym dysku twardym ani gdzie się znajduje. Tak więc, jako użytkownik, jeśli poruszasz się po dysku twardym, nie zobaczysz tych plików, ponieważ komputer Mac nie jest ich świadomy i dlatego ich nie wyświetla. Skutecznie nie istnieją.

Ale jeśli chcesz korzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych, jest to podobne do biblioteki wynajmującej kogoś, kto wchodzi i idzie w górę i w dół każdego rzędu półek z książkami i otwiera każdą książkę i notuje ich tytuły, autorów, lokalizację itp. Oprogramowanie do odzyskiwania danych początkowo nie ma pojęcia, co jest na dysku twardym, ale będzie przesłuchiwać każdy blok miejsca, aby zobaczyć, co tam jest, i może następnie je odzyskać . Innymi słowy, sprawia, że ​​to, co już tam jest, jest znów widoczne.

Kiedy opróżnisz kosz lub wyczyścisz dysk twardy, a następnie zaczniesz zapisywać nowe pliki na komputerze, z czasem macOS po prostu nadpisze poprzednie dane, ponieważ po prostu nie wie, że są tam jakieś dane. Po prostu widzi to jako wolne miejsce i dlatego jest dostępne do zapisu nowych danych. Dlatego odzyskiwanie danych zawsze kończy się powodzeniem wkrótce po usunięciu czegoś, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostało ono już zastąpione.

Jeśli chcesz mieć pewność, że tych intymnych zdjęć nie da się odzyskać, możesz:

WAŻNE: jeśli twoja córka ma kopie zapasowe Time Machine, wówczas wszystkie te intymne zdjęcia będą prawie na pewno również w tych kopiach zapasowych.

Ostatnie słowo ...

Inną opcją, jaką mogą wybrać użytkownicy, jest szyfrowanie dysku startowego komputera Mac. Zapewni to bezpieczeństwo danych, ponieważ wszystko na dysku jest szyfrowane. Jeśli usuniesz pliki, nie będzie można ich odzyskać lub, co więcej, można je odzyskać, ale są one szyfrowane i dlatego niedostępne dla każdego, kto nie ma odpowiednich poświadczeń (np. Hasło logowania, klucz odzyskiwania).

Aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z FileVault, zobacz: Użyj FileVault do zaszyfrowania dysku startowego na komputerze Mac .


Bardzo dobre wytłumaczenie!
Andre,

3
Nie jestem pewien części „wymaż dysk twardy”. Jeśli miałeś na myśli wybranie i usunięcie wszystkich plików - to tak, jakbyś zniszczył katalog, tak. Reformatowanie (pisanie nowego systemu plików) - może tak, to zależy. Ale żadna z tych czynności nie jest powszechnie nazywana kasowaniem samego dysku twardego - co zwykle odnosi się do zapełnienia całego dysku pustymi danymi ...
user1686

@grawity, myślę, że używał „wymazania dysku twardego” w sposób, w jaki użył OP w pytaniu. OP wydaje się myśleć, że oznacza to „usunięcie wszystkich plików”, np. Umieszczenie ich w koszu na śmieci i opróżnienie.
JPhi1618,

2
Jest jedna znacząca różnica między sposobem działania systemu plików a tą analogią biblioteki. Mianowicie, jeśli ktoś chce odłożyć książkę na półkę, na której przechowywana jest nieindeksowana książka, stara książka zostaje całkowicie wyrzucona bez szansy na odzyskanie . To oraz fakt, że system plików może przechowywać różne strony książki w zupełnie różnych lokalizacjach. To ładna analogia, ale myślę, że w niektórych scenariuszach może być bardziej myląca niż pomocna.
undercat obsługuje Monikę

5
@undercat Całkowicie zgadzam się, że analogia nie jest idealna , ale tak naprawdę miała na celu wyjaśnienie, w jaki sposób dane mogą nadal znajdować się na dysku. Ich pierwotne pytanie zostało nieco zredagowane, ale część pierwotnego pytania brzmiała: Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Wydaje się dziwne, jeśli coś usuwasz, nie usuwasz czegoś! i myślę, że analogia działa dobrze, aby pokazać, jak możliwe jest, że usunięcie czegoś w rzeczywistości nie powoduje usunięcia czegoś.
Monomeeth

9

Pliki na dysku twardym są wszędzie, a system przechowuje wskaźniki wskazujące na pliki. Podczas usuwania pliku tak naprawdę usuwasz tylko wskaźnik, a dane nadal tam są, ale nie możesz go znaleźć za pomocą zwykłych narzędzi. System operacyjny ostatecznie nadpisze te dane nowymi danymi.

W tym miejscu dochodzi do odzyskiwania danych, istnieją narzędzia, które umożliwiają skanowanie dysku i odzyskiwanie plików (przywracanie wskaźników).

Jednym ze sposobów uniknięcia tego jest zastąpienie miejsca, w którym rzeczywiste dane znajdują się wiele razy. Znów są do tego narzędzia.

Przed El Capitan można było bezpiecznie opróżnić kosz bezpośrednio w menu, ale ta opcja zniknęła, ponieważ nie działała tak, jak powinna. W nowszych wersjach można to zrobić z terminalu tak: diskutil secureErase freespace LEVEL /Volumes/DRIVENAME. Źródło: Czy FileVault 2 również szyfruje moje wolne miejsce na dysku?

Możesz usunąć pliki w ten sposób za pomocą tego polecenia srm -v /path/to/file/to/securely/delete/example.png. Mimo to dobre narzędzia mogą odzyskać pliki usunięte w ten sposób.

Niestety jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest bezpieczne czyszczenie całego dysku i nadpisywanie go losowymi 0 i 1. Jeden raz wystarczy. Ten proces usuwa wszystko z dysku i zajmuje dużo czasu.


2
0 lub 1 kilka razy. Zazwyczaj wystarczą trzy razy. Raz wystarczy do przechowywania magnetycznego. Dwa lub więcej to paranoja pamięci magnetycznej i wciąż nie jest gwarancją pamięci flash. Nie ma powodu sądzić, że trzykrotnie wystarczy „zwykle”. security.stackexchange.com/questions/10464/…
MJeffryes

@MJeffryes Zgadzam się, dzięki za link, nigdy wcześniej nie poświęcałem mu dużo uwagi. Zredagowałem post. Dzięki!
b4d

2
Pamiętaj też, że ani razu, ani żadna liczba razy nie wystarczy, aby skasować dysk SSD. Dlatego Apple usunął funkcję bezpiecznego usuwania. Jedynym sposobem prawidłowego wymazania dysku SSD jest użycie funkcji wymazywania dysku, które są wywoływane w ramach procesu formatowania.
MJeffryes,

1
@MJeffryes - to nie jest poprawne w odniesieniu do nowoczesnych (ostatnich 5 lat) dysków SSD. Polecenie delete AT wysłane do napędu natychmiast oznaczy usunięte komórki jako „nowe / nieużywane”, a jeśli zostanie wysłane polecenie odczytu, zwróci bełkot lub wartości zerowe (odpowiednio DZAT lub RZAT). Ci nie muszą „formacie” SSD aby bezpiecznie usunąć go.
Allan,

5

Opróżnienie kosza nie powoduje usunięcia miejsca zajmowanego przez pliki na dysku: po prostu oznacza to miejsce jako dostępne do ponownego użycia. Jeśli miejsce nie zostało ponownie wykorzystane, dane są nadal dostępne i można je znaleźć dzięki oprogramowaniu, które przegląda dostępną przestrzeń dysku, szukając np. Fragmentów zdjęć.

Wymazanie miejsca zajęłoby trochę czasu, ponieważ większość danych nie jest wrażliwa, zazwyczaj lepiej jest po prostu zostawić je tam, niż naprawdę wymazać. Pozwala także ludziom odzyskać siły po oopsach.


2
„Wymazanie przestrzeni zajęłoby trochę czasu”. Co ważniejsze, spowodowałoby to również zwiększony hałas, zużycie mechaniczne i zużycie energii przez dysk twardy oraz zwiększone zużycie energii i zużycie na dysku półprzewodnikowym.
Alexander - Przywróć Monikę

4

Odpowiedź Monomeeth już wyjaśnia, w jaki sposób działa usuwanie i odzyskiwanie.

Spróbuję wyjaśnić dlaczego tak działają.

Komputery są dziś szybkie, ale nie zawsze tak było. Mówiąc koncepcyjnie, najnowszy największy OS X (oprogramowanie, które mają wszystkie komputery Apple, które sprawiają, że działają) ma wiele wspólnego z doskonałymi Uniksami z lat 80. (pomyśl o oprogramowaniu dla starych urządzeń wielkości lodówki, które posiadały tylko uniwersytety lub duże firmy).

Nadpisywanie danych na dysku twardym jest kosztowne (zajmuje dużo zasobów komputerowych). Różnica między usunięciem wskaźnika (pozycja katalogu biblioteki), a miejscem, w którym znajdują się dane, a danymi ((zbiór kolekcji encyklopedii)) jest (w zależności od wielkości danych) różnica między bieganiem do domu obok (sekundy) a bieganie po całej planecie Ziemia (lata) ... lub na księżyc iz powrotem (stulecia) ... lub do następnego układu gwiezdnego (masz pomysł). Trudno wytłumaczyć osobom nietechnicznym, jak duża jest różnica.

Mimo że komputery działają znacznie szybciej niż ludzie, a współczesne komputery działają znacznie szybciej niż wcześniejsze komputery, różnica jest nadal znacząca.

Dotyczy to również czynników społecznych: ludzie chcą, aby ich komputery były szybkie. Chcą także móc odzyskać pliki, jeśli przypadkowo je usuną. Istnieje również bezwładność polegająca na tym, że systemy plików prawie zawsze działały w ten sposób i zajęłoby to wielu programistom dużo czasu (czytaj: bardzo, bardzo drogie), aby to zmienić.

Wszystko to składa się na twój obecny Mac (i każdy inny komputer) działający mniej więcej tak, jak opisuje odpowiedź Monomeeth.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz to pytanie i moją odpowiedź na to pytanie .


4

Ta odpowiedź należy do Parenting SE, ale ponieważ pytanie jest tutaj, również tutaj zamieszczę odpowiedź. Nie rozwiązuje rzeczywistego pytania sprzętowego OP.

Po komentarzu. Odpowiedzi techniczne obejmują to. Możesz usuwać obrazy, a istnieją aplikacje, które zapisują bełkot na plikach przed ich usunięciem, uniemożliwiając odzyskanie bez naprawdę zaawansowanych umiejętności technicznych.

Jednak każde dziecko z mózgami, które Bóg dał rzepie, uczy się od pierwszego doświadczenia i ukrywa przed tobą różne rzeczy.

Tego nie wygrywasz, ustanawiając zasady. Wygrywasz to, przekonując ją, że nie chce tego rodzaju rzeczy na swoim komputerze. Omów treść, która Cię niepokoi. O wiele lepiej, żeby była otwarta i mówiła o tym, niż żeby zachowywała się w tajemnicy. Ogólnie proces ten rozpoczyna się wiele lat wcześniej. Zdobycie zaufania w tym momencie jest trudne.

14 to trudny wiek. W tym wieku wszyscy dokonaliśmy głupich wyborów. Zawsze czułem, że mogę rozmawiać o wszystkim z rodzicami. Wskazali na możliwe wady rzeczy, ale powiedzieli mi, że wolno mi popełniać własne błędy. Zrobiłem kilka. Ale nie tak wielu, jak większość moich kolegów z klasy.

Albo zabierzesz jej komputer.

Sposoby, w jakie dziecko może ominąć próbę kontrolowania zawartości swoich urządzeń:

 1. Hasło urządzenia.
 2. Zaszyfruj dysk twardy.
 3. Podziel dysk twardy na partycje i zaszyfruj dodatkową partycję.
 4. Podziel dysk twardy na partycje i zwykle nie zamontuj go.
 5. Utwórz ukryty folder.
 6. Utwórz wiele bibliotek zdjęć.
 7. Trzymaj rzeczy na pendrivie. Na pendrivie możesz wykonać dowolną kombinację 1-6.
 8. Utwórz nowe konto użytkownika i wymagaj logowania. Nie pokazuj elementów logowania na ekranie początkowym. Użyj jednego konta do szkoły, a drugiego do tajnych rzeczy.
 9. Przechowuj rzeczy w chmurze.
 10. Przechowuj rzeczy w archiwum, którego nie wyszukuje światło punktowe (lub równoważne).
 11. Utwórz nowe konto e-mail na serwerze publicznym. Przesyłaj pocztą jako załączniki do tego konta.

3

Twoje urządzenie magazynujące jest jak duża książka z katalogiem. Informacje są przechowywane na niektórych jego stronach, a katalog będzie miał odpowiedni wskaźnik prowadzący do tych stron. Gdy coś usuniesz, strony pozostaną nienaruszone, ale katalog do niego prowadzący zostanie oznaczony jako pusty. Gdy przejrzysz te strony samodzielnie, zobaczysz dane, które „usunąłeś”.


3

Podstawową ideą dysku twardego jest to, że dysk twardy składa się z kilku elementów, które można umieścić w dwóch różnych stanach. W pewnym sensie dysk twardy zawiera miliardy przełączników, które można przesunąć w jedną lub drugą stronę. Po otwarciu pliku komputer patrzy na odpowiednie przełączniki dysku twardego, widzi stan, w jakim się znajduje, i przetwarza te informacje, aby utworzyć to, co widzisz na ekranie. Komputer śledzi, jakie pliki są zapisywane w poszczególnych częściach, i za każdym razem, gdy zapisujesz nowy plik, szuka zestawu przełączników, które nie są jeszcze używane. Jeśli nie ma żadnych wolnych przełączników, oznacza to, że nie możesz zapisać pliku.

Po przeniesieniu pliku do kosza informuje komputer, że plik nie jest już potrzebny. Komputer następnie zapisuje, w których plikach są przechowywane, i usuwa rekord, który przechowuje lokalizację tego pliku. Teraz lokalizacja tego pliku nie jest już wyświetlana jako „używana”, a jeśli komputer musi gdzieś zapisać plik, może z niego skorzystać.

Kiedy więc przenosisz plik do kosza, przełączniki reprezentujące ten plik nie są zmieniane. Zmienia się tylko to, że ich lokalizacja nie jest oznaczona jako „używana”. Być może zastanawiasz się: „Dlaczego te przełączniki nie są zmieniane?” Odpowiednie pytanie brzmi: „Dlaczego mieliby być?” Jedna konfiguracja przełączników jest tak samo dobra jak inna. Komputer mógłbyprzejdź i „zresetuj” wszystkie przełączniki, ale nie ma korzyści z obliczeniowego punktu widzenia. Przechowywanie pliku po „zresetowaniu” przełączników nie jest szybsze niż zapisanie pliku z przełącznikami w losowej konfiguracji. Każda chwila spędzona na resetowaniu przełączników jest po prostu marnowana. Z obliczeniowego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak „usunięcie” pliku, wystarczy zapisanie innego pliku w miejscu, w którym był pierwszy plik. Jeśli chcesz, aby plik był niemożliwy do odzyskania, musisz napisać coś innego w części dysku twardego, na której jest przechowywany.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.