Instalacja Mac OS X 10.3 / 10.4 z USB


2

Mam PowerMaca G4 (AGP) z roboczą kopią Mac OS 9.2 i uszkodzoną kopią OS X 10.3. Chciałbym albo ponownie zainstalować Panther, albo uaktualnić do Tiger. Haczyk polega na tym, że z kilku powodów nie jestem w stanie użyć napędu CD do wykonania tej instalacji i dlatego jestem zdegradowany do korzystania z USB (nie mam żadnych dysków FireWire ani innych komputerów Mac PPC, z którymi można zainstalować tryb docelowy). Więc moje pytanie brzmi: w jaki sposób można utworzyć bootowalne dyski instalacyjne USB z systemem Mac OS X 10.3 / 10.4 przy użyciu samodzielnie wykonanych ripów płyt CD?

W przeszłości z powodzeniem zainstalowałem Mac OS 9.2 przez USB na tym komputerze, jednak 10.3 zawsze rozpoczyna proces uruchamiania, tylko po to, aby zawiesić się na ekranie „Nadal czekam na roota” (białe tło, szare logo zaporowe) i 10,4 zawsze pojawia się jako tak jak w przypadku logo Apple boot, tylko po to, aby się tam zawiesić i przestać korzystać z napędu USB.

Każda pomoc jest mile widziana, ale pomiń ogólną „Czy na pewno jest to oryginalna płyta CD?” i „Spróbuj zresetować PRAM / NVRAM / SMC”. Tak, jestem pewien, że są szczerzy i już to wypróbowałem. Jestem prawie pewien, że problem tkwi w sposobie, w jaki instaluję instalator (zgrywanie ISO przez Narzędzie dyskowe i nagrywanie na USB przez dcfldd lub dd).

AKTUALIZACJA: 01/04/2019 Dla tych, którzy czytają to z ciekawości lub sami wykonali ten proces, odkryłem, że mój Tiger CD był uszkodzony, podobnie jak obraz, co wyjaśnia, dlaczego nie był w stanie odczytać w trakcie procesu uruchamiania. Jeśli chodzi o płytę Panther, nigdy nie odkryłem, dlaczego nie chce się uruchomić, jednak odkryłem przyczynę Panther USB wisiał na ekranie „Czekając na roota”, ponieważ dysk USB miał niewystarczającą moc, aby działać jako dysk rozruchowy po podłączeniu do portów USB Maca. Skończyło się na tym, że kupiłem Leoparda CD, z którego zrobiłem instalator USB i korzystałem z zewnętrznego zasilacza USB, aby ominąć ten brak poboru mocy. Cieszę się, że G4 jest teraz chugging na kopii 10.5.8, choć trochę wolno i z wyłączonymi animacjami.


Nie spytam żadnego z nich rodzajowy pytania :) Ale to może być przydatnym w kontekście, aby zrozumieć, dlaczego jesteś nie można użyć napędu CD do wykonania tej instalacji ? Ponadto uruchamianie z USB jest problematyczne w tym modelu, więc mam następujące pytania: (1) Jakie napędy USB wypróbowałeś (w tym marka / model)? (2) Jak sformatowałeś dyski USB? (3) Czy masz dostęp do płyt instalacyjnych Panther i Tiger? (4) Czy sam Menedżer dysku startowego działa (tj. Wstrzymuje option w dół podczas uruchamiania? (5) Jaka wersja Boot ROM jest zainstalowana?
Monomeeth

@Monomeeth Nie mogę używać płyt instalacyjnych Panther, ponieważ odmawiają uruchomienia (mimo że mogę je odczytać / zgrać w systemie operacyjnym), a moja kopia Tiger jest DVD (Mac ma napęd CD-R, więc nie mogę go nawet przeczytać, musiałem zgrać obraz za pomocą mojego komputera iMac). (1) Wypróbowałem dysk Dane-Elec USB 2.0 o pojemności 4 GB, który bez problemu zainstalowałem na moim G3. (2) Dysk został sformatowany przy użyciu Apple Partition Map i JHFS + / HFS +. (3) Rzeczywiście tak robię. (4) Tak, działa dobrze i ładuje inne systemy przez USB bez problemu, podobnie jak boot polecenie w Open Firmware. (5) Wersja 4.2.8f1
Alison E.E.

Power Mac G4 (AGP Graphics) został wycofany w lipcu 2000 roku, więc ten system ma co najmniej 18,5 lat i czas na przesłanie go do centrum recyklingu.
user3439894

1
@ user3439894 Właściwie ta konkretna wieża jest jednym z oryginalnych modeli uruchamiania, więc ma prawie 21 lat. I nie mam zamiaru tego robić. Niektórzy ludzie doceniają elementy retro i wolą je zachować jako historię technologiczną, jaką są, niż beztrosko je zeskrobać. Czy wyrzuciłbyś Super Nintendo? Idealnie funkcjonalny magnetofon? Macintosh IIcx z niemal całkowicie zapomnianym systemem operacyjnym AU / X firmy Apple? Winylowa kopia „Jazzu” Queen? Nie używam tej rzeczy jako mojej głównej maszyny, ale nie będę taki głupi, żeby ją po prostu wrzucić.
Alison E.E.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.