Czy 12-calowa ładowarka USB-C komputera Macbook jest wymienna z innymi ładowarkami lub urządzeniami USB-C?


32

Jeśli w pobliżu znajduje się tylko 12-calowa ładowarka USB-C do Macbooka, czy można jej używać do ładowania innych urządzeń USB-C, takich jak telefony z Androidem, które również używają USB-C? (czy będzie „zbyt silny” i uszkodzi inne urządzenia?)

Odwrotnie, jeśli w pobliżu znajduje się ładowarka USB-C Quick Charge 2.0 lub 3.0 z innych urządzeń, czy można jej używać do ładowania 12-calowego Macbooka?

Główny problem dotyczy tego, czy może to spowodować uszkodzenie urządzenia lub baterii.


Działa LG V30 z ładowarką MacBook pro typu C.
VishalDevgire

Odpowiedzi:


28

Ta odpowiedź ma charakter kanoniczny na podobne pytania i dotyczy wszystkich urządzeń korzystających z ładowarek USB (typu A lub C) i zgodnych ze specyfikacją USB Power Delivery (od wersji 2.x do 3.x).

Jeśli w pobliżu znajduje się tylko 12-calowa ładowarka USB-C do MacBooka, czy można jej używać do ładowania innych urządzeń USB-C, takich jak telefony z Androidem, które również używają USB-C? (czy będzie „zbyt silny” i uszkodzi inne urządzenia?)

Tak, można z niego korzystać i nie spowoduje to żadnych szkód.

USB-C jest zgodny ze specyfikacją USB 3.1. Częścią tej specyfikacji jest specyfikacja Power Delivery. Oznacza to, że urządzenie i ładowarka będą negocjować dostarczaną moc.

Jeśli chodzi o to, czy ładowarka jest zbyt mocna, czy nie, zawsze możesz użyć ładowarki większej lub równej maksymalnemu poborowi mocy urządzenia. Dotyczy to wszystkich ładowarek (USB, złącza beczkowego itp.), A nie tylko tych, które są zgodne ze specyfikacją USB 3.x.

Innymi słowy, jeśli Twoja ładowarka Apple USB-C jest w stanie dostarczyć 87 W mocy, ale potrzebujesz tylko 10 W na telefon, możesz naładować telefon bez problemu.

Jednak ładowarka do telefonu o mocy 10 W nie powinna być używana do ładowania komputera MacBook o mocy 87 W. Dlaczego?

  • Jeśli jest to USB 3.x (USB Type C), będzie negocjować zasilanie. Ponieważ technicznie nie ma dość, ładuje się powoli lub wcale
  • Jeśli jest to USB 2.x (USB Type A) lub zwykła ładowarka, albo nie będzie się ładować, albo będzie mieć możliwość uszkodzenia ładowarki, ponieważ pobór urządzenia przekroczy możliwości ładowarki.

(Adaptery zasilania MagSafe mają wbudowany układ zapobiegający używaniu niedoładowanej ładowarki).

Odwrotnie, jeśli w pobliżu znajduje się ładowarka USB-C Quick Charge 2.0 lub 3.0 z innych urządzeń, czy można jej używać do ładowania 12-calowego Macbooka?

Możliwie. Specyfikacja dostarczania mocy pozwala na negocjowanie mocy. Jeśli jest wystarczająca moc, ładuje się, choć powoli. Może ładować się, ale nie może zasilać urządzenia. Może nic nie robić (nie mógł uzgodnić wynegocjowanej dostawy energii, więc przestał dostarczać energię). Jeśli jest to ładowarka niskiej jakości (i nie jest zgodna ze specyfikacją USB 3.0+), może się przegrzać.

Dlatego zawsze korzystasz z ładowarek większych lub równych obciążeniu urządzenia.


3
Ta część jest niepoprawna: „Jednak ładowarka do telefonu o mocy 10 W nie może ładować MacBooka o mocy 87 W.” Będzie ładować MacBooka w porządku, po prostu nie szybko.
crlanglois,

1
@crlanglois to niestety źle. Ładowarka do telefonu o mocy 10 W nie może dostarczyć profilu zasilania 20 V, który Mac prawdopodobnie musi naładować. Podczas gdy ładowarka 45 W rzeczywiście może dostarczać 20 V, ale niższe natężenia niż domyślna ładowarka, powodując wolniejsze ładowanie. Byłbym zaskoczony, gdyby włożyli dodatkową elektronikę, aby obwód ładujący był kompatybilny z niższymi napięciami.
detuur

6
@detuur To jest niepoprawne, nie zgaduj z odpowiedziami. Przetestowałem to, Macbook ładuje się z profilem 5 V. Będzie nawet ładować z ładowarki BCS1.2 za pomocą kabla A do C.
crlanglois,

@detuur, więc czy ładowarka zgodna z USB Type-C wie, jak dynamicznie regulować napięcie? W przeciwnym razie, jeśli ta ładowarka wysyła napięcie 20 V do komputera Macbook, prawdopodobnie uszkodzi inne urządzenia, które mają akumulator 5 V
niespolaryzacja

1
@ 太極 者 無極 而 生 - Brak zgodności z „typem C”, ponieważ określa port fizyczny. Aby dynamicznie dostosowywać napięcie, musi ono być zgodne ze specyfikacją dostarczania energii, jak określono w specyfikacji USB 3.1
Allan,

4

Krótka odpowiedź

Aby odpowiedzieć na twoje główne obawy dotyczące tego, czy może to spowodować uszkodzenie urządzenia lub baterii podczas ładowania urządzeń za pomocą ładowarki nie zaprojektowanej specjalnie dla tego urządzenia, odpowiedź brzmi: tak, może . Jednak w niektórych przypadkach będzie dobrze. Jedynym sposobem, aby ktokolwiek tutaj mógł odpowiedzieć na to pytanie, jest dokładne określenie modeli urządzeń i ładowarek, o których mówisz.

Długa odpowiedź

Chociaż rozumiem twoje pytanie, nie jest możliwe udzielenie ogólnej odpowiedzi .

Powodem tego jest to, że różne ładowarki będą miały różne wartości napięcia / mocy.

Używając MacBooków jako przykładu, zazwyczaj wymagają one mocy w zakresie od 55 watów do 90 watów mocy w celu naładowania (w zależności od modelu, np. 13-calowe komputery MacBook Pro z końca 2016 r. Wymagają 60 watów, podczas gdy modele 15-calowe wymagają 85 watów).

Możliwe, że masz ładowarkę USB-C z innego urządzenia, które zapewnia wystarczającą ilość soku do naładowania jednego modelu MacBooka, a niewystarczającą do naładowania innego. Lub może być wystarczające naładowanie jednego modelu w ciągu kilku godzin, ale niewystarczające do naładowania drugiego modelu, chyba że zostanie on wyłączony i podłączony na jeden dzień.

Innym ważnym czynnikiem jest to, że różne urządzenia będą regulować sposób, w jaki pobierają energię do ładowania w różny sposób. Jednym ze sposobów, w jaki ludzie często się przyłapują, jest to, że użyją ładowarki, aby naładować urządzenie, które pobiera energię szybciej niż ładowarka została zaprojektowana. To wydaje się działać prawidłowo, ale po jakimś czasie to, co się dzieje, jest ładowarka sam umiera, ponieważ jest zbyt często wykorzystywane do ładowania tego urządzenia.

Innym sposobem, w jaki ludzie zostają złapani, jest podłączenie ładowarki o niewłaściwym napięciu, ponieważ jest ona zbliżona do prawidłowego napięcia. Jeśli jednak urządzenie korzysta z tej ładowarki jako głównego źródła zasilania, ryzyko uszkodzenia urządzenia jest dość wysokie. To po prostu nie jest warte ryzyka!

UWAGI:

  • To pytanie może być interesujące
  • Niektóre ładowarki można przełączać (np. Mogą one automatycznie przełączać napięcia itp.), Aw rzadkich sytuacjach można ręcznie przełączać napięcie / moc ładowarki. Jednak ostatnio nie wydawałem się takim na rynku, więc nie wiem, jak łatwo są dostępne.

jeśli jest zgodny z USB-C, czy napięcie będzie dość standardowe? Jeśli chodzi o wat lub prąd maksymalny, czy to tylko maksimum? Na przykład mamy gniazdko elektryczne 110 V i niezależnie od tego, czy podłączymy żarówkę 100 W, czy 10 W, nie spowoduje to uszkodzenia żarówki 10 W. Jedynym problemem jest to, czy jest to żarówka 110 V (lub suszarka do włosów) i jest podłączona do gniazdka 220 V
niespolaryzacja


2

Macbook nie obsługuje szybkiego ładowania 2.0 / 3.0. Obsługuje USB PD (Power Delivery). Dzięki USB PD zarówno ładowarka, jak i ładowane urządzenie negocjują napięcie i natężenie. Jeśli ładowarka nie może dostarczyć profilu mocy odpowiadającego ładowanemu urządzeniu, ładowanie nie nastąpi. Jeśli ładujesz urządzenie USB PD za pomocą ładowarki USB PD, nie skrzywdzisz urządzenia ani ładowarki. Zasilacz Macbook obsługuje USB PD i może być używany do ładowania innych urządzeń kompatybilnych z USB PD. Naładowałem swój piksel google za pomocą mojego zasilacza MacBook Pro 2016 (87 w).

Mam 15-calowy mbp 2016 z USB-c. Ładuję go za pomocą mojej ładowarki Pixel (15 W) w porządku. Przy słabym użyciu mogę korzystać z laptopa i ładować go w tym samym czasie.


0

Ogólnie powinno być dobrze. W przypadku, gdy nie zadziała, natychmiast dowiesz się, kiedy sprawdzasz stan baterii w ustawieniach telefonu z Androidem. Zwykle powie, że nie ładuje. Jak wskazały inne odpowiedzi, jeśli urządzenie zależy od QC 2 lub 3 (sprzedawane w różnych kategoriach, takich jak Motorola torboppwer), stwierdziłem, że nie ładuje się z ładowarki MacBooka Pro. Próbowałem następujących telefonów z moją ładowarką MacBook Pro USB c Samsung Galaxy Note 8 - Działa Google Pixel 3 - Działa Moto G6 - Nie działa

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.