Czy powinienem używać adaptera Thunderbolt lub adaptera USB 3.0 do Ethernetu?


29

Właśnie googlowałem na ten temat, ale nie mogę znaleźć ostatecznych informacji (niektóre strony twierdzą, że nie jestem pewien). Co jest szybsze w przypadku podłączania kabla Ethernet do MacBooka Pro - adapter Thunderbolt lub adapter USB 3.0? Widziałem pewne twierdzenia, że ​​Thunderbolt może osiągnąć pełny gigabit, podczas gdy USB 3.0 może zrobić tylko 100 Mb - ale znowu widziałem wiele adapterów USB 3.0 reklamowanych na Amazon jako zdolnych do „10/100/1000 gigabit”. Więc jaki jest werdykt? Który jest szybszy?

(EDYCJA: Właśnie zauważyłem, że niektóre adaptery USB 2.0 są wymienione na liście „Gigabit 10/100/1000”. Czy naprawdę są tak szybkie jak USB 3.0 i potencjalnie Thunderbolt?)


2
1) Sam fakt, że coś jest kompatybilne (zdolne do współpracy) z Gigabit Ethernet, nie oznacza, że ​​może w pełni wykorzystać swój potencjał. Koncentratory USB 1.0 o wartości 1 USD są reklamowane jako zgodne z USB 3.1. Cóż, technicznie są. Oczywiście ograniczają cię do prędkości 1,0.
Agent_L

6
2) Różnica między różnymi interfejsami polega nie tylko na maksymalnej prędkości, ale także na wykorzystaniu procesora. Co dobrego jest o 10% szybszy adapter, jeśli zajmie on 20% twojego procesora? Domyślam się, że USB będzie bardziej obciążające.
Agent_L

1
3) Gigabit Ethernet to naprawdę dużo. O ile nie tasujesz dvdripów na życie, trudno jest w pełni wykorzystać swój potencjał.
Agent_L

3
Pamiętam, że adaptery USB2.0 100 Mb / s były złym pomysłem, ponieważ spowodowały znaczne obciążenie protokołu USB i pochłonęły wiele zasobów procesora, ponieważ każdy pakiet USB powodował przerwanie procesora, podczas gdy sprzętowe karty sieciowe (i Thunderbolt) używają magistrali PCI-Ex, która nie nie będą tak bardzo przerywać procesora, ani wymagać dużo opieki nad procesorem - czy nadal tak jest w przypadku USB 3.0? Czy ktoś profilował adapter USB 2.0 100 Mb / s w porównaniu do adaptera Thunderbolt GigE i USB3.x GigE?
Dai

2
@Agent_L Oba adaptery będą pochłaniać sporo procesora przy pełnej prędkości transferu, z USB o około 1/3 do 1/2 więcej niż Thunderbolt. Mimo to, szybkość przesyłania będzie daleka od ograniczenia procesora.
Dmitrij Grigoriew

Odpowiedzi:


28

KRÓTKA ODPOWIEDŹ

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule brzmi: tak naprawdę zależy to od dostępnych portów, osobistych preferencji, kosztów itp.

Mówię to, ponieważ zarówno USB 3.0, jak i Thunderbolt są szybsze niż Ethernet, więc nie ma znaczenia, którą drogę wybierzesz z punktu widzenia szybkości.

Mówiąc dokładniej (i ryzyko nadmiernego uproszczenia):

 • Ethernet obsługuje do 1 Gb / s *
 • USB 3.0 obsługuje do 5 Gb / s
 • USB 3.1 obsługuje do 10 Gb / s
 • Piorun 1 do 10 Gb / s
 • Piorun 2 do 20 Gb / s
 • Thunderbolt 3 do 40 Gb / s

* W przeważającej większości przypadków istnieją sieci Ethernet 10 Gb / s.

Jak widać, nie ma to znaczenia, ponieważ wszystkie są szybsze niż sieć Ethernet, na którą konwertujesz.

DŁUGA ODPOWIEDŹ

Dodaję tę dłuższą odpowiedź ze względu na różne komentarze poniżej mojej oryginalnej odpowiedzi.

Na początek sieć Ethernet może obsługiwać do 10 Gb / s. Jednak w 99,9% przypadków (dobra, nie mogę podać źródła tej liczby - po prostu zwracam uwagę) nie będzie to praktyczne dla użytkowników, chyba że zamierzają połączyć się z istniejącą siecią Ethernet 10 Gb / s. Podczas gdy Ethernet 10 Gb / s zaczyna zyskiwać na trakcji pod względem infrastruktury sieciowej, dzieje się tak tylko w niektórych największych organizacjach lub tych, które szczególnie potrzebują tego typu konfiguracji (takich jak dostawcy usług internetowych, dostawcy usług w chmurze, centra danych itp.) . Warto również zauważyć, że Apple nigdy nie uruchomił komputera (nawet komputerów Mac Pro i serwerów), który natywnie obsługuje sieć Ethernet 10 Gb / s.

Jednym z powodów powolnego działania sieci Ethernet 10 Gb / s jest to, że wymaga ona pełnego dupleksu łącza typu punkt-punkt (zwykle za pośrednictwem przełączników sieciowych), w wyniku czego operacje półdupleksu i koncentratory repeatera nie działają w sieciach Ethernet 10 Gb / s. Tak więc konwersja istniejących sieci Ethernet na sieć Ethernet 10 Gb / s nie jest banalną sprawą i jest dość droga. Mimo wszystko oczekuję, że wdrożenie sieci Ethernet 10 Gb / s naprawdę zacznie się rozwijać na szerszą skalę ze względu na wymagania związane z edycją wideo HD i wymóg, aby więcej organizacji posiadało wysokowydajne współdzielone systemy pamięci masowej.

Ale w kategoriach typowych konsumentów nie jest to warte rozważenia, gdy chce się dodać port Ethernet do komputera i podjąć decyzję o rodzaju potrzebnego adaptera.

Słowo o opóźnieniu

Wiele uwagi poświęcono opóźnieniom w komentarzach. Chociaż opóźnienie jest czynnikiem - szczególnie w przypadku dużych sieci z wieloma urządzeniami sieciowymi - jest to mniejszy problem dla typowych konsumentów.

Czy opóźnienia mają znaczenie dla typowych konsumentów?

Tak i nie. Użytkownik w sieci domowej, który musi przenieść niektóre zdjęcia i dokumenty z MacBooka na komputer iMac, nie będzie zbytnio zaniepokojony, jeśli rozpoczęcie transferu zajmie kilka sekund. Z drugiej strony, jeśli ten sam użytkownik przegląda sieć i rozpoczęcie ładowania strony zajmuje kilka sekund, może to wystarczyć, aby przejść do czegoś innego. Opóźnienie może więc być bardzo ważne dla ogólnej wygody użytkownika, ale to, jak ważne jest to zależy od aplikacji. Jeśli spędzamy godziny w Internecie, chcemy, aby nasze strony ładowały się szybko, a opóźnienie może zdecydowanie wpłynąć na to (po prostu porozmawiaj z dowolnym użytkownikiem Internetu satelitarnego). Z drugiej strony, jeśli od czasu do czasu przesyłamy pliki przez sieć domową, jest to mniej ważne.

Czym jest opóźnienie?

Na ryzyko upraszczając rzeczy opóźnienia odnosi się do opóźnienia czasu transmisji, który występuje, gdy pozostają dane w buforowanej pamięci przyrządu (np mostek, router, itp), zanim będzie mógł być wysyłany wzdłuż ścieżki. Chociaż wydaje się, że jest to związane wyłącznie ze sprzętem, na opóźnienia w rzeczywistości wpływają zarówno czynniki sprzętowe, jak i programowe . Niektóre są wymienione poniżej:

Czynniki sprzętowe

 • Przemierzanie medium sieciowego
 • Przemieszczanie przełączników i urządzeń sieciowych
 • Transmisja przez magistralę PCIe
 • Czasy dostępu do pamięci
 • Długość kabli sieciowych
 • Itd itd

Czynniki oprogramowania

 • Oprogramowanie układowe działające na karcie
 • Sterownik urządzenia sterujący kartą
 • Wykonanie systemu operacyjnego
 • Część stosu sieciowego, przez którą dane muszą być przesyłane
 • Itd itd

Bez względu na czynnik, wpływ opóźnienia na przepustowość sieci może być tymczasowy lub trwały.

Jak mierzy się opóźnienie?

W przypadku sieci Ethernet opóźnienie można zmierzyć za pomocą różnych narzędzi i metod, takich jak określone przez IEEE RFC2544 , netperf lub Ping-Pong (nie, nie gra w tenisa stołowego). Mówiąc najprościej, główną różnicą w tych różnych metodach jest punkt, w którym mierzone jest opóźnienie. Niezależnie od tego, chociaż nadmierne opóźnienie może ograniczyć wydajność aplikacji sieciowych przez opóźnienie dostarczania danych, opóźnienie w typowej sieci konsumenckiej jest mniej prawdopodobne, ponieważ jest zauważalne, ponieważ zwykle nie ma zbyt wielu urządzeń sieciowych w sieciach konsumenckich. Oznacza to, że ponieważ między źródłem i miejscem docelowym jest mniej adapterów, mostów, routerów itp., Całkowite opóźnienie powinnobyć mniej. Podczas gdy użytkownicy mogą wykonywać pingi i traceroute, aby zmierzyć to opóźnienie, w rzeczywistych aplikacjach domowych (np. Przesyłanie plików) nie będzie to zauważalne, chyba że gdzieś wystąpi problem.

Czy zatem opóźnienie ma wpływ na rodzaj kupowanego adaptera Ethernet?

Tak i nie. W pewnym sensie nie ma to znaczenia w małej / domowej sieci, ponieważ po prostu nie będzie wielu urządzeń sieciowych. Ale jeśli musisz podjąć decyzję, jaki typ adaptera kupić dla 6 komputerów na pokój w budynku 10 pokoi, w którym wszystkie komputery są w tej samej sieci Ethernet połączonej wieloma mostami itp., To jest to o wiele bardziej odpowiednie.

Opóźnienie Thunderbolt v USB 3

Jaki typ adaptera jest lepszy pod względem opóźnień? Zasadniczo adapter Thunderbolt-Ethernet może mieć mniejsze opóźnienie niż adapter USB 3-Ethernet. Ale ponieważ producenci koncentrują się na przepustowości lub przepustowości podczas publikowania specyfikacji, nie będzie łatwo spróbować oszacować to ani porównać adapterów.

Dlaczego więc wolałbym przejściówkę Thunderbolt na Ethernet? Szczerze mówiąc, w małej / domowej sieci prawdopodobnie nie zrobiłbym tego, ponieważ uważam, że różnica byłaby znikoma i niezauważalna gołym okiem (że tak powiem). Dla mnie wybór sprowadziłby się do tego, jakie porty mam dostępne (lub jestem gotów poświęcić) i kosztów. Ale jeśli byłaby to duża sieć, preferuję Thunderbolt w oparciu o rzeczywiste doświadczenia użytkowników w określonych dziedzinach.

Na przykład w branży produkcji muzycznej użytkownicy stwierdzili, że w przypadku urządzeń audio, które można podłączyć za pomocą Thunderbolt lub USB3, całkowite opóźnienie dźwięku połączenia wynosi około 1 ms dla Thunderbolt i 4,5 ms dla USB 3. Teraz te prędkości mogą wpływ na nie mają inne czynniki, ale ponieważ te konfiguracje dotyczą dokładnie tego samego sprzętu, wydaje się, że z jakiegokolwiek powodu połączenie Thunderbolt jest szybsze (prawdopodobnie dlatego, że Thunderbolt ma prawie bezpośredni dostęp do procesora).

Nie wiadomo, czy ta różnica zostanie odtworzona w typowej sieci Ethernet. Rozumiem przez to, że podłączenie komputera do specjalistycznego sprzętu audio bezpośrednio przez Thunderbolt różni się od podłączenia komputera do sieci Ethernet za pomocą Thunderbolt lub adaptera USB 3 . Nawet jeśli został zreplikowany, a profesjonaliści muzyczni mogą zauważyć opóźnienia w dźwięku, transfer plików i dokumentów znów jest inny.


1
Dzięki! To zdecydowanie pomaga. Myślę też, że czytałem gdzieś o tym, że USB 3.0 ma więcej opóźnień niż Thunderbolt. Czy możesz to skomentować? Czy to prawda i czy robi to różnicę (teoretycznie lub w codziennym użytkowaniu)?
1dareu2mov3

1
@ user197810 Opóźnienie obejmuje czas potrzebny na negocjacje uzgadniania, serializację danych i radzenie sobie z ruchem na nośniku transferu. Różnica nie będzie zauważalna, ponieważ oba adaptery negocjują protokół Ethernet z protokołu natywnego. Biorąc to pod uwagę, opóźnienie między piorunem a piorunem jest mniejsze, ponieważ wynegocjowany protokół przesyłania (PCI express) ma mniejsze opóźnienie niż wiele protokołów Ethernet.
y3sh

1
Dzięki @CodyGray Właśnie zaktualizowałem moją odpowiedź, aby rozwiązać problem istnienia 10 Gb / s. :)
Monomeeth

5
@ y3sh „Różnica nie będzie zauważalna, ponieważ oba adaptery negocjują protokół Ethernet z protokołu macierzystego”. to nonsensowne śmieci. USB ma opóźnienie odpytywania i nie mam pojęcia o Thunderbolt.
user253751

2
@immibis Thunderbolt to PCI-E, więc nie powinno go mieć, ponieważ nie odpytuje, ale przerywa procesor za każdym razem, gdy odbiera pakiet.
André Borie,

11

Polecam Thunderbolt, ponieważ jest to w zasadzie zewnętrzna karta PCI-Express, która jest tą samą magistralą, do której podłączona jest wewnętrzna karta sieciowa (między innymi karty graficzne itp.).

PCI-E (a tym samym Thunderbolt) obsługuje DMA, który pozwala karcie sieciowej zapisywać pakiety bezpośrednio do pamięci systemu bez angażowania procesora. O ile wiem, USB nie obsługuje DMA i będzie wymagało współpracy z CPU w celu skopiowania każdego pakietu sieciowego do pamięci.


3
Brak DMA sprawia również, że USB jest bezpieczniejszy, ponieważ podłączone urządzenia nieuczciwe nie mogą po prostu czytać z pamięci głównej!
Depressed

9

Odpowiedź z mojego osobistego doświadczenia: wykorzystałem oba

 • oryginalny adapter Apple Thunderbolt na Gigabit Ethernet
 • Kabel ma znaczenie Adapter DB50 USB 3.0 na Gigabit Ethernet

i nie zauważyłem żadnej różnicy podczas testowania prędkości ani w codziennym użytkowaniu.


3

USB 3.0 ma następujące prędkości:

 • brutto: 500 MByte / s -> 4'000 MBit / s -> 4 GBit / s
 • netto: 450 Mb / s -> 3'600 MBit / s -> 3,6 GBit / s
 • wartość rzeczywista: 275-300 MB / s -> 2'200 - 2'400 MBit / s -> 2,2-2,4 GBit / s

Thunderbolt 2:

 • brutto: 20 GB / s

Thunderbolt 3:

 • brutto: 40 GBit / s

Piorun jest rzeczywiście szybszy, ale przy połączeniu gigabitowym nie zauważysz żadnych różnic.


Są to teoretyczne ograniczenia prędkości. Teoretycznie nie ma różnicy między teorią a praktyką. W praktyce może być.
Dmitrij Grigoriew

3

Co jest szybsze w przypadku podłączania kabla Ethernet do MacBooka Pro - adapter Thunderbolt lub adapter USB 3.0?

To zależy od szybkości twojej sieci i tego, ile jesteś gotowy wydać.

Przy 1 gigabitie nie spodziewałbym się żadnej różnicy między USB3 a Thunderbolt. W obu przypadkach łącze Ethernet powinno stanowić wąskie gardło.

Ethernet nie zatrzymuje się jednak przy 1 gigabitach. Na rynku dostępnych jest kilka adapterów Ethernet Thunderbolt do podwójnych 10GBASE-T Ethernet. Jeden z Promise, jeden z Sonnet. Obietnica jest tańsza, ale jedna recenzja tego na stronie Apple mówi, że nie spełnia jej specyfikacji i zaleca zamiast tego zakup sonetu.


3

Jak powiedziano w innych odpowiedziach, oba interfejsy są w stanie obsłużyć przepustowość Ethernet 1 GB, a w rzeczywistości większość kart zapewni mniej więcej taką samą wydajność.

Wybór sprowadza się do ceny adaptera (USB3 może być tańszy) i tego, który port chcesz poświęcić dla łączności Ethernet.

Możesz wybrać adapter Thunderbolt, jeśli jesteś w ruchu i nie masz ze sobą koncentratora USB3. W tej sytuacji zabraknie Ci portu USB, zanim zabraknie Ci portu Thunderbolt.

Możesz wybrać adapter USB, jeśli jesteś w trybie pulpitu z koncentratorem USB3, w ten sposób możesz zachować porty Thunderbolt do wyświetlania lub innych celów.

Pamiętaj też, że jeśli przełączasz się między komputerami lub systemami operacyjnymi, adapter USB jest w pełni kompatybilny, podczas gdy Thunderbolt jest obecnie w pełni obsługiwany w systemie macOS (miałem niewielkie problemy z adapterem Ethernet Thunderbolt i MBP w systemie Windows lub Linux).


1
Warto rozważyć, jakie porty chciałbym poświęcić, aby korzystać z sieci Ethernet.
1dareu2mov3

3

Oto recenzja porównująca dwa adaptery.

 • Pod względem surowej przepustowości nie ma znaczącej różnicy (111-115 MB / s na obu adapterach)
 • Podobno USB odłącza się pod dużym obciążeniem i ma problemy z wybudzaniem. Jednak nie jest dla mnie jasne, czy te problemy są spowodowane przez koncentrator USB czy sam adapter. Dla mnie wygląda na to, że hub może nie być prawidłowo zasilany.
 • Pod względem wykorzystania procesora adapter Thunderbolt jest lepszy, ale nie o margines lagre (22% obciążenia procesora vs. 30% w przypadku USB 3.0)

To, co naprawdę należy wziąć pod uwagę, to wszechstronność odpowiedniego adaptera. Jeśli masz inne komputery bez gniazda Thunderbolt, USB wydaje się lepszym pomysłem. Z drugiej strony, jeśli zawsze masz gniazdo Thunderbolt i nigdy nie jest używane, zakup adaptera Thunderbolt pozwoli Ci zaoszczędzić gniazdo USB.


2

Deweloper Marco Arment odpowiedział na to pytanie . Jego dane były następujące:

Adapter Apple USB Ethernet: 94 Mb / s (to urządzenie 10/100 i tylko USB 2)

Bezprzewodowy przez 802.11n: 118 Mbps (do najnowszego AirPort Extreme, 15 stóp od hotelu)

Adapter Thunderbolt na Gigabit Ethernet: 941 Mbps


10
To tak naprawdę nie odpowiada na pytanie. Pytanie dotyczyło USB3, a nie USB2.
Peter Green

@PeterGreen Apple nie oferuje adaptera USB 3 Ethernet. Zapytaj w sklepie, a powiedzą ci, aby kupić Thunderbolt -> adapter USB 2, a następnie osobny adapter USB 2 -> Ethernet.
Keir Thomas

0

Każdy artykuł, który przeczytasz o tym, że karta Ethernet USB może osiągnąć prędkość 100 Mb / s, jest prawdopodobnie fałszywy, chyba że konkretny adapter jest niewypałem. Co jest prawdą, jest to, że USB 2.0 adapter Gigabit Ethernet lub USB 3.0 adapter Gigabit Ethernet podłączony do portu USB 2.0 może obsługiwać tylko około 400Mbps - szybkość łącza USB 2.0 czapki Out at 480Mbps.

Adapter USB 3.0 Gig-E podłączony do portu USB 3.0 w komputerze z wystarczającymi zasobami procesora może osiągnąć pełną prędkość gigabitową. Adapter piorunowy może mniej obciążać procesor. Adapter piorunowy jest jednak mniej uniwersalny, ponieważ obsługuje go mniej komputerów. Co gorsza, z mojego doświadczenia wynika, że ​​nie można podłączyć przejściówki Ethernet Thunderbolt do komputera Macbook z uruchomionym systemem Windows. Musisz ponownie uruchomić komputer, aby system mógł wykryć nowe urządzenie PCI-E. (Nie dzieje się tak w systemie Mac OS). Mogło to już zostać naprawione, ale wystarczyło niedogodności, że zamiast tego zrezygnowałem z obiektywnie lepszego adaptera piorunowego dla urządzenia USB 3.0.


0

Małe rozszerzenie bardzo dokładnej odpowiedzi autorstwa @Monomeeth.

Thunderbolt 3 to bestia protokołu i rozwiązania sprzętowego o prędkości 20 Gb / s na miedzi, pasywnych kablach lub 40 Gb / s na aktywnych kablach (miedzianych lub optycznych). W rzeczywistości Thunderbolt pozwala także na tworzenie sieci , które wkrótce powinny być obecne we wszystkich głównych systemach operacyjnych, w tym jądrze Linux 4.15+ . Dzięki temu możesz połączyć dwa komputery za pomocą Thunderbolt i zaimplementować połączenie sieciowe o przepustowości około 10 Gb / s.

Alternatywnie istnieją kable USB „host-host” w wersji z USB 2.0 (niezalecane) i USB 3.0 (jest to w specyfikacji, rozdział 5.5.2 wspomina o innych prędkościach „host-to-host”). Nazywa się to również ethernetem przez usb i słyszałem, że ludzie mówią, że działa wystarczająco dobrze i jest również obsługiwany w systemie Linux. Prolific ma pewne oferty, które powinny być solidne.

Oprócz zwykłego adaptera portu USB 3.0 na jeden gigabitowy port Ethernet możesz także otrzymać adapter USB 3.0 na dwa gigabitowe port Ethernet, taki jak StarTech USB32000SPT .

Oczywiście wiele z tych adapterów będzie miało problemy, na przykład niesolidnie lub wcale nie obsługujących rozruchu PXE, Wake on LAN, tagów VLAN lub większych rozmiarów MTU. Nie ma silników odciążających i wsparcia dla naprawdę zaawansowanych rzeczy, takich jak SR-IOV, o których w większości przypadków można zapomnieć.


-1

Dla nowego MacBooka Pro z Thunderbolt 3 przez port USB typu C. „ Delock Adapter SuperSpeed ​​USB (USB 3.1 Gen 1) z męskim złączem USB Type-C ™> Gigabit LAN 10/100/1000 Mbps compact” to odpowiedź. Obsługuje USB aż do USB 2.0, ale będzie także działał Gigabit Ethernet przez piorun.


2
Twoja odpowiedź poleca produkt. Jak to odpowiada na pytanie PO, co jest lepsze, piorun lub USB dla Ethernetu?
Allan

@Allan, wygląda na to, że op szuka najszybszego adaptera Ethernet (choć dla starszego MacBooka). Piorun na papierze powinien działać lepiej, ale stracisz uniwersalność dzięki takiemu adapterowi. Delock wydaje się najlepszy z obu światów.
Peter Janssen

Zadał pytanie rok temu i odwołuje się do USB 3.0. Ile masz lat zakładając PO MacBook Pro jest naprawdę? Odpowiadasz na pytanie, które nigdy nie zostało zadane, i unikasz tego, które faktycznie było.
Allan
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.