Dysk USB nie wyświetla się w systemie macOS Sierra, ale działa w trybie odzyskiwania


0

Mam dysk USB Toshiba 2 TB, którego używałem do tworzenia kopii zapasowych Time Machine. Od kilku dni ten dysk nie jest już wyświetlany po podłączeniu. Próbowałem już całkowicie zamknąć wszystko i uruchomić ponownie, bez różnicy.

  • Po uruchomieniu Narzędzia dyskowego nie ma go.

  • Podczas działania diskutil listnie ma go.

  • Nie mogę go zamontować (nie ma woluminu ani niczego do zamontowania).

  • Próbowałem obu portów USB z tym samym kablem, którego zawsze używam (wcześniej zawsze działało dobrze na obu portach USB).

  • Podczas przeglądania informacji o systemie w sekcji Sklep lub USB nie ma jej.

  • Mam zresetować NVRAM (poprzednio PRAM), jak również SMC .

  • Sprawdziłem, czy fsckmoże być uruchomiony, gdy wydaje się, że jest zajęty, ale tak nie jest. Sprawdziłem również, czy VirtualBox próbuje filtrować dysk USB, również nie w tym przypadku (w rzeczywistości VirtualBox w ogóle nie działa).
    (Te dwie sugestie znalazłem w podobnym pytaniu )

  • To nie jest dysk NTFS.

Jednak, kiedy ponownie uruchomić w trybie odzyskiwania i spojrzeć w Disk Utility tam, to nie pojawi się!

Ponadto, kiedy podłączam dysk USB w OS X, zaczyna brzęczeć i wirować, tj. Wydawać zwykłe dźwięki, jakby działało normalnie. Trwa tak przez około pół minuty, a potem się zatrzymuje.

Jakakolwiek rada? Jestem przekonany, że „coś” zostało zmienione w konfiguracji mojego systemu, co powoduje, że dysk się nie wyświetla, ale nie mogę się dowiedzieć, co.

Czy rozsądnie lub bezpiecznie byłoby zacząć od nowa w trybie odzyskiwania i zrobić tam pierwszą pomoc / naprawę dysku? (Ja naprawdę wolę, jeśli dane na tym dysku nie zostanie pomieszane)


Miałem podobny problem z zewnętrznym dyskiem twardym USB 3.0 i moim nowym MacBookiem Pro. Podczas normalnej pracy nie było to wcale widoczne, ale w trybie odzyskiwania było. Uznałem, że dysk został uszkodzony, być może z powodu odłączenia się od komputera w nieodpowiednim czasie. Był objęty gwarancją, więc usunąłem go i zwróciłem do sklepu. Życie jest zbyt krótkie, by prowadzić do płatków.
Michael Stern

@MichaelStern W pełni się zgadzam, ale jeśli istnieje sposób na pobranie danych z tego dysku przed jego wymianą, zaoszczędzi mi to dość kłopotów. Ja specjalnie zastanawiać, ponieważ napęd nie pojawiają się zwykle w Disk Utility podczas uruchamiania w trybie odzyskiwania (z ⌘ + R). To naprawdę sprawia, że ​​wątpię, czy dysk jest płatkowy lub czy coś jest popsute w moim systemie macOS.
RocketNuts,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.